Do końca roku czeka nas fala podwyżek - alarmuje "Fakt". Więcej zapłacimy m.in. za mięso, nabiał, czy pieczywo. Koszyk zakupów może być droższy nawet o 24 złote. Duże sklepy już przygotowują nas na podwyżki, systematycznie podnosząc ceny.

Cena mięsa wieprzowego może wzrosnąć o 11 procent, mleka i sera o ponad 10 procent a kawy o 9,5 procent. Dlaczego żywność drożeje? Wpływ na to ma kilka czynników. Po pierwsze, wzrosty cen paliwa przekładają się na droższy transport. Towary trzeba przecież dostarczyć do sklepów. Wzrost cen na stacjach przekłada się na wzrost cen w sklepach - tłumaczy w rozmowie z "Faktem" ekonomista Marek Zuber. Szefowie dużych sieci handlowych już od jakiegoś czasu przygotowują nas na podwyżki. Ceny podnoszone są systematycznie, tak żeby zmiany nie raziły klientów - pisze czwartkowy "Fakt".

Gazeta dotarła też do biologicznej matki Kacpra i Klaudii. Ich rodzice zastępczy podejrzani są o znęcanie się nad dziećmi. Oddałam pod opiekę obcych ludzi piątkę dzieci, a wróci do mnie troje - mówi kobieta. Dzieci wychowywały się w małej wsi na Kaszubach. Mój mąż nie jest z pewnością aniołem, miał problemy z prawem. Kochaliśmy jednak nasze dzieci, nikt tego nam nie może odmówić - dodaje kobieta. W grudniu ubiegłego roku w domu pojawili się pracownicy socjalni. Stwierdzili, że rodzice są niezaradni a dzieci zaniedbane. W styczniu cała piątka trafiła do Pucka, do małżeństwa C.

Gwiazdy na weselu córki byłego prezydenta

400 osób zostało zaproszonych na ślub Oli Kwaśniewskiej. Córka byłego prezydenta stanie na ślubnym kobiercu już w najbliższą sobotę. Poślubi Jakuba Badacha. Jak zauważa "Fakt" ceremonia będzie dużym wydarzeniem towarzyskim. Na lisćie zaproszonych gości znaleźli się artyści, aktorzy i politycy z pierwszych stron gazet. Ceremonie zaślubin w Katedrze Polowej Wojska Polskiego na warszawskiej Starówce poprowadzi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Na weselu pojawi sie Natalia Kukulska, Kayah, czy Edyta Herbuś. Tak wybieram się, ale żadnych szczegółów nie mogę zdradzić - mówi tajemniczo aktorka.

Haga daje nam więźnia

Serbski zbrodniarz wojenny gen. Radislav Krstić będzie siedział w polskim więzieniu.Jak to możliwe? Prosi o to Międzynarodowy Trybunał Karny dla Byłej Jugosławii, który skazał Serba na 35 lat więzienia.

Wniosek Trybunału w najbliższych dniach będzie rozpatrywał Sąd Okręgowy w Warszawie - dowiedziała się"Gazeta Wyborcza". Teraz dokumenty o wykonaniu kary zbrodniarza w Polsce oraz wyrok Trybunału są tłumaczone na język polski. Jeśli sąd oraz minister sprawiedliwości wniosek zaakceptują, to Krstić, teraz przetrzymywany w areszcie w Hadze, w ciągu kilku tygodni zostanie przekazany Polsce.

Polska jest jednym z 17 państw, które w umowie z ONZ (ratyfikowaliśmy ją w 2009r.) zobowiązały się przyjmować zbrodniarzy skazanych przez Trybunał do krajów Europy Zachodniej. Dlaczego teraz wybrano nasz kraj? Przedstawiciele Trybunału odmówili odpowiedzi na to pytanie, bo procedura przekazania więźnia trwa. Rozmawiać nie chciał też serbski adwokat generała Tomislav Višnjić. Nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza" dowiedziała się, że Trybunał poprosił Polskę o przyjęcie Krsticia, bo żaden kraj na Zachodzie nie jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa.