Trzykrotnie wzrosła liczba mieszkań socjalnych jakie przyznano w Wielkiej Brytanii przybyszom ze Wschodniej Europy. To dane od roku 2007, które opublikował brytyjski resort odpowiedzialny za monitorowanie tych przydziałów.

Każdy obywatel UE mieszkający w Anglii ma prawo ubiegać się o mieszkanie socjalne /PAP/Wojciech Pacewicz /PAP

Polacy są zdecydowanie największą grupą, która otrzymała od brytyjskich władz mieszkania socjalne. Ogółem nasi rodacy dostali ponad 60 proc. wszystkich przydziałów, jakie przeznaczono dla przybyszów z 11 państw, członków Unii Europejskiej.  

Odzwierciedla to liczbę Polaków, która mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii, w porównaniu z innymi narodowościami. Według oficjalnych danych jest nas ok. 750 tys., nieoficjalnie mówi się nawet o milionie. Należy podkreślić, że świadczenia mieszkaniowe przyznawane są na Wyspach po rozpatrzeniu indywidualnych wniosków, nie według narodowości.

Każdy obywatel Unii Europejskiej mieszkający na Wyspach, ma prawo się o nie ubiegać. Brytyjskie media podkreślają, że trzykrotny wzrost poziomu tego rodzaju świadczeń dla wschodnich Europejczyków, i to w ciągu ostatnich 8 lat, jest czynnikiem, który może przyczynić się do zaostrzenie relacji z rdzennymi Brytyjczykami.