Zabójstwo brytyjskiego posła. Prokurator: 25-latek powiązany z tzw. Państwem Islamskim

Czwartek, 21 października 2021 (19:08)

Oskarżony o zabójstwo posła Davida Amessa 25-letni Ali Harbi Ali, obywatel brytyjski somalijskiego pochodzenia, stanął dziś przed sądem w Londynie. Według prokuratora, Ali określił się jako osobę powiązaną z tzw. Państwem Islamskim, a zabójstwo planował od lat.

Rozprawa w sądzie magistrackim londyńskiej gminy Westminster miała charakter wstępny - Ali Harbi Ali jedynie miał potwierdzić swoje personalia i adres, po czym wróci w piątek przed oblicze sądu karnego. Z kolei prokurator James Cable powiedział sądowi, że Ali Harbi Ali określił siebie jako osobę powiązaną z tzw. Państwem Islamskim i od lat planował zabicie członka parlamentu.

Usłyszał zarzuty

Wcześniej Ali Harbi Ali został formalnie oskarżony o zabójstwo Amessa.

"Prokuratura Koronna zatwierdziła zarzuty przeciwko Alemu Harbiemu Alemu w związku z zabójstwem posła sir Davida Amessa w piątek 15 października (...) Przedstawimy sądowi, że to morderstwo ma podłoże terrorystyczne, a mianowicie, że miało motywacje zarówno religijne, jak i ideologiczne. Postawiono mu również zarzut przygotowywania aktów terrorystycznych. Wynika to z przeglądu dowodów zebranych przez policję metropolitalną w ramach prowadzonego śledztwa" - oświadczyła prokuratura.

Amess, 69-letni poseł rządzącej Partii Konserwatywnej, został zamordowany w piątek w czasie odbywającego się w Leigh-on-Sea spotkania z wyborcami ze swojego okręgu. Zabójca zadał mu na oczach przynajmniej dwóch osób 17 ciosów nożem, po czym spokojnie czekał na przyjazd policji.

Londyńska policja metropolitalna, której oddział antyterrorystyczny kieruje śledztwem, poinformowała natomiast, że w związku ze sprawą zabójstwa nikt inny nie został aresztowany ani nikt nie jest poszukiwany. Potwierdziła też, że w czasie prowadzonego śledztwa przeszukano kilka nieruchomości w Londynie, gdzie Ali Harbi Ali ostatnio mieszkał.

Jego ojciec był w przeszłości doradcą premiera Somalii, z której wyjechał w latach 90. do Wielkiej Brytanii w związku z toczącą się tam wojną domową.

Reprezentujący rządzącą Partię Konserwatywną Amess był jednym z najstarszych stażem brytyjskich posłów. W Izbie Gmin zasiadał od 1983 roku, z czego od 1997 roku reprezentował okręg Southend West.

To drugie zabójstwo brytyjskiego posła w ostatnich latach. W czerwcu 2016 roku na kilka dni przed referendum w sprawie brexitu w bardzo podobnych okolicznościach zamordowana została w swoim okręgu laburzystowska posłanka Jo Cox.


Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Karol Żak

RMF24-PAP