Wkrótce ruszą szczepienia 16- i 17-latków. Co już wiemy?

Środa, 12 maja (14:39)
Aktualizacja: Środa, 12 maja (18:32)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej, że już wkrótce przeciwko Covid-19 będą szczepieni 16- i 17-latkowie. "W ślad za badaniami z firmy Pfizer, które przyszły i potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa" – poinformował.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji podkreślał, że dostępność do szczepionek powinna być jak najszersza.

Na ten temat dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Europejskiej w Porto w Portugalii. I tak, owszem, ja byłem jedną z osób, które bardzo głośno wołały o uwolnienie patentów, udostępnienie szczepionek, wykorzystanie linii produkcyjnych we wszystkich możliwych obszarach, tak żeby szczepić można było jak najszerzej - powiedział. Zwrócił uwagę, że zdaniem ekspertów konieczne jest jak najszybsze zaszczepienie jak największej części populacji.

Od kiedy 16- i 17-latkowie będą mogli zapisywać się na szczepienie przeciwko Covid-19? Decyzja, którą zakomunikował pan premier, będzie realizowana od 17 maja - zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeszcze dopracowujemy pewne szczegóły formalne, bo bardzo ważne jest, żeby od strony zgodę opiekunów i innych tego typu formalnych rzeczy proces był zaprojektowany prawidłowo. Te szczegóły do piątku najpóźniej zostaną przedstawione publicznie - wyjaśnił. Zastrzegł, że 16- i 17-latkowie będą szczepieni preparatem Pfizera. 

Czy rodzic będzie musiał przyjść z nastolatkiem do punktu szczepień? Na razie opinia prawna jest taka, że musi być zgoda rodzica, ale obecność przy szczepieniu nie jest konieczna - stwierdził Niedzielski. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Pandemia koronawirusa. Szczepienia przeciw Covid-19

RMF/PAP