„Certyfikaty covidowe” ułatwią nam podróżowanie: Wiemy, jak będą działać

Wtorek, 13 kwietnia (17:15)

Europejski Zielony Certyfikat, który ma w te wakacje umożliwić nam swobodne podróżowanie, może być sprawdzany przez linie lotnicze przy odprawie – zapowiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim unijny komisarz Didier Reynders. Chodzi o to, by nie tworzyć na lotniskach zatorów przy bramkach. Co z osobami, które nie zaszczepią się przeciw Covid-19? Nie będą dyskryminowane.

Planowane jest - jak donosi korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon - stworzenie trzech typów certyfikatów, które dadzą nam swobodę podróżowania: będzie to świadectwo zaszczepienia przeciw Covid-19 albo uzyskania negatywnego wyniku testu PCR lub genetycznego, a także świadectwo przebytego zakażenia.

W przypadku świadectwa szczepienia na certyfikacie podana będzie nazwa szczepionki i jej producenta, liczba przyjętych przez nas dawek oraz daty ich podania.

W przypadku świadectwa negatywnego wyniku testu certyfikat wskaże rodzaj przeprowadzonego testu i oczywiście jego wynik, datę i godzinę wydania zaświadczenia o wyniku badania oraz nazwę wydającego je ośrodka.

W przypadku świadectwa przebycia Covid-19 będą to data uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, informacja o tym, kto i kiedy wystawił zaświadczenie o wyniku oraz data jego ważności.

Certyfikaty będzie darmowy, wydawany w formie elektronicznej lub papierowej, w języku angielskim i - w naszym przypadku - polskim. Będzie zawierał kod QR gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność.

Nie tylko do podróżowania? Każdy kraj zdecyduje samodzielnie

W Izraelu na przykład taki dokument upoważnia nie tylko do swobodnego podróżowania, ale również do wejścia do baru czy restauracji. Unijne rozporządzenie takich zapisów nie zawiera: nie daje żadnych podstaw prawnych, by używać certyfikatu do innych niż podróżowanie celów.

Ostatecznie będzie to jednak zależało od każdego kraju członkowskiego UE z osobna.

Gdyby więc np. Polska chciała stosować taki certyfikat jako np. wejściówkę do klubów fitness, to musiałaby przyjąć odpowiednią własną ustawę, która byłaby zgodna z zasadami ochrony danych, a więc z RODO.

Komisja Europejska zapewnia, że będzie sprawdzać, czy nie dochodzi w tej kwestii do dyskryminacji oraz czy stosowanie takiego certyfikatu do innych celów jest konieczne i proporcjonalne. Nie zabrania jednak takiego wykorzystania dokumentu - obawia się bowiem, że kraje członkowskie zaczną wprowadzać własne, krajowe certyfikaty, dyskryminując tym samym obywateli innych państw UE.

Kiedy możemy dostać Zielony Certyfikat?

Kiedy Zielone Certyfikaty miałyby zacząć być wydawane? Unijne instytucje negocjują obecnie szczegóły, plan jest jednak taki, by certyfikat obowiązywał od 15 czerwca.

Eurodeputowani potwierdzili dzisiaj, że ostateczne głosowanie w tej sprawie ma nastąpić na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w dniach 7-10 czerwca.

Do rozpoczęcia sezonu letniego dokument powinien więc być gotowy do pobrania.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Europie

Katarzyna Szymańska-Borginon

Edyta Bieńczak