Apple zwiększy zabezpieczenia prywatności użytkowników. Facebook oburzony

Czwartek, 8 kwietnia (18:42)

Firma Apple zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach wprowadzi nowe powiadomienia o prywatności, które pomogą użytkownikom uniemożliwić śledzenie ich aktywności przez aplikacje. Funkcja ta wzbudza sprzeciw Facebooka, który zarzucił Apple, że "wypacza rynek na swoją korzyść".

Apple zapowiedział że będzie "po prostu wymagał, aby każda aplikacja była bardziej przejrzysta i uzyskiwała wyraźną zgodę użytkownika na śledzenie jego aktywności, a także znajdowała się pod kontrolą osoby użytkującej".

Portal telewizji Sky News przekazał, że funkcja Apple App Tracking Trasnparency (ATT) uwzględniona zostanie w systemie iOS 14.5, dzięki czemu aplikacje dostosowane na iPhone będą musiały uzyskać zgodę właściciela urządzenia przed zebraniem dodatkowych danych.

Facebook krytykuje. W tle walka w sądzie

W odpowiedzi Facebook zarzucił Apple, że nie daje użytkownikom większego wyboru oraz wypacza rynek na swoją korzyść. Dodał, że funkcja ATT zaszkodzi twórcom aplikacji i małym firmom oraz że jest to środek zagrażający konkurencyjności, który przyniesie korzyść własnym funkcjom reklamowym Apple.

Krytyka Facebooka pojawiła się niedługo po tym, jak portal społecznościowy ogłosił, że dołączy do walki sądowej z Apple po stronie Epic Games, producenta gry Fortnite. 

Facebook zapowiedział, że dostarczy informacje o tym, jak polityka Apple'a wpłynęła negatywnie na producenta gier.

"Podążanie linią najmniejszego oporu rzadko kiedy jest mądrą drogą"

Do sprawy funkcji ATT odniósł się też dyrektor generalny Apple'a. Tim Cook podczas konferencji w Brukseli mówił, że technologia nie potrzebuje "ogromnych" zasobów danych osobowych aby "odnieść sukces"

Reklama istniała i rozwijała się bez tego przez dziesięciolecia. Podążanie linią najmniejszego oporu rzadko kiedy jest mądrą drogą. Jeśli biznes oparty jest na wprowadzaniu użytkowników w błąd, na wykorzystywaniu ich danych osobowych oraz dawaniu wyborów, które wyborami nie są, to zasługuje na gruntowną reformę, a nie pochwałę - skwitował.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Usłyszycie tam relacje reporterów RMF FM, komentarze ekspertów, rozmowy z ciekawymi ludźmi, a do tego dobra muzyka.Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Katarzyna Wójcik

RMF24-PAP