Żeglarka Agata Barwińska: Medal to dla mnie duży impuls motywacyjny

Czwartek, 22 października 2020 (17:42)

Żeglarka Agata Barwińska zdobyła niedawno brązowy medal Mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie laser radial. W rozmowie z RMF FM opowiedziała nie tylko o tym sukcesie, ale także o wspólnych treningach z Magdaleną Kwaśną, które pozwalają się rozwijać obu zawodniczkom. Żeglarka przyznaje, że w normalnym sezonie spędza poza domem około 280 dni. „Najbliższe regaty planowane są na styczeń w USA. Treningi mamy zaplanowane w Portugalii, ale jak wszyscy musimy brać dzień i za dniem. Trudno jest coś zaplanować, bo sytuacja związana z pandemią zmienia się z dnia na dzień” – mówi Agata Barwińska.

Agata Barwińska zdobyła niedawno w Gdańsku brązowy medal Mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie Laser Radial: To bardzo duży impuls. Daje mi to motywację na sezon zimowy. Widać, że praca, którą wykonujemy przynosi efekty. Pływaliśmy na swoich domowych wodach. Myślałam, że to będzie ułatwienie, ale warunki wietrzne były inne niż zwykle. Te kierunki, które się zazwyczaj pojawiają nie występowały - opowiada o sukcesie pochodząca z Iławy zawodniczka.

Jak przyznaje miejsce na podium to w dużej mierze zasługa przygotowania mentalnego do tych zawodów: Jak byłam młodsza to kładłam duży nacisk na przygotowanie techniczne, żeglowanie. Dochodzisz jednak do poziomu, kiedy wszyscy mają podobne umiejętności. Wtedy trzeba szukać innych elementów. Zaczęłam pracować z psychologiem i to bardzo dużo mi dało. W trakcie regat odcięłam się od mediów społecznościowych, skupiłam się na sobie i na tym co mogę zrobić. Cała reszta była nieważna.

Jak Agata Barwińska trafiła właśnie do łódki Laser Radial? Jak mówi to kwestia jej parametrów oraz wrodzonego indywidualizmu: Zaczynamy głównie pływać na klasie Optymist. W wieku 13-14 lat następuje weryfikacja, decyzja co robić. Ja osobiście jestem indywidualistką i nie potrafiłabym połączyć się z kimś w teamie. Spróbowałam i to nie było dla mnie. Wybrałam klasę Laser Radial to bo właściwie jedyna jednoosobowa klasa dla kobiet poza RS:X, ale deska nigdy mnie nie rajcowała. Ważne są też parametry ciała. Niższa dziewczyna nie pójdzie na Lasera Radiala, bo tam trzeba trochę ważyć i mieć odpowiednie parametry. Zatem zdecydowało to jak jestem zbudowana i to, że jestem indywidualistką.

Posłuchaj rozmowy Patryka Serwańskiego z Agatą Barwińską.


Żeglarka Agata Barwińska: Medal to dla mnie duży impuls motywacyjny

Artykuł pochodzi z kategorii: Sport

Patryk Serwański

Nicole Makarewicz