Szpitale mają oddać 10 procent personelu. „To niewykonalne, absurd”

Czwartek, 22 października 2020 (14:07)
Aktualizacja: Czwartek, 22 października 2020 (15:33)

Do końca dnia wszystkie szpitale w Małopolsce mają przesłać do urzedu wojewódzkiego odpowiedź dotyczącą przekazania części personelu szpitalnego do walki z epidemią. "To niewykonalne" - grzmią dyrektorzy szpitali.

Małopolski Urząd Wojewódzki chce, by z każdego szpitala w Małopolsce dyrektorzy placówek oddelegowali 10 proc. personelu medycznego do opieki w mających powstać szpitalach tymczasowych. Chodzi głównie o anestezjologów. 

W piśmie czytamy: Proszę o przekazanie listy osób, które będą mogły podjąć się pracy przy zwalczaniu epidemii w szpitalach tymczasowych, w szczególności:

- personelu pielęgniarskiego, ze szczególnym uwzględnieniem osób posiadających specjalizację anestezjologiczną

- lekarzy ze szczególnym uwzględnieniem lekarzy specjalistów w dziedzinach anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych oraz specjalizacji zabiegowych jak również lekarzy w trakcie specjalizacji

- ewentualnie dodatkowo inny personel np. ratownicy medyczni opiekunowie medyczni

W piśmie podkreślono, że oddelegowaniu do walki z epidemią nie podlegają m.in. osoby, które ukończyły 60 lat, osoby samotne wychowujące dziecko do lat 18 i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi.

Dyrektorzy szpitali: My sami mamy problemy kadrowe

Dane wytypowanych osób trzeba przekazać do 22 października - czyli do końca dnia. 

To niewykonalne, bo nam już brakuje pracowników - mówi Łukasz Orłowski ze szpitala w małopolskim Miechowie. My sami mamy problemy kadrowe, więc będzie problem z oddelegowaniem pracowników - dodaje.

To, jak wygląda sytuacja w szpitalach, pokazuje chociażby próba kontaktu reportera RMF FM z dyrektorami czy rzecznikami szpitali. Część z nich powiedziała naszemu dziennikarzowi, że albo przebywa na kwarantannie albo właśnie zajmuje się chorymi i pracuje wraz z zespołem, bo nie ma kto tego robić. 

Część szpitali odmawia wskazania personelu

Część małopolskich szpitali już odmówiła wskazania lekarzy i pielęgniarek do pracy w szpitalach tymczasowych. Odmówił m.in. szpital imienia Gabriela Narutowicza w Krakowie.

Już została sformułowana odpowiedź do pana wojewody, że szpital nie jest w obecnym momencie w stanie oddelegować do pracy poza szpitalem pracowników, bo my także borykamy się z niedoborem kadry - mówi Agnieszka Marzęcka ze szpitala Narutowicza.

W urzędzie wojewódzkim kolejny dzień trwają rozmowy dotyczące powstania szpitali tymczasowych w Małopolsce. Przez kolejny dzień nie podjęto żadnych decyzji. Największym problemem jest właśnie brak personelu medycznego. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Polsce

Marek Wiosło

Malwina Zaborowska