Szykuje się powrót do Sejmu ustawy bezkarnościowej

Niedziela, 27 września 2020 (12:40)

Tak zwana "ustawa bezkarnościowa" wróci do Sejmu. Jak poinformował Marcin Horała z PiS, posłowie znów będą się zajmować przepisami, które zwalniają z odpowiedzialności urzędników podejmujących decyzje niezgodne z prawem w ramach walki z pandemią koronawirusa.

Projekt nowelizacji tzw. ustawy covidowej zakładał, że naruszenie obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania Covid-19 nie byłoby traktowane jako przestępstwo. Przeciwko nowelizacji była Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

Co zmieniło się tym razem?

Polacy przeciwko bezkarności urzędników w walce z Covid-19. Sondaż dla RMF FM i "DGP"

Ponad 61 procent pytanych źle ocenia ustawę o "bezkarności urzędników", która pozwala na złamanie przepisów w związku z walką z pandemią koronawirusa. Takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". czytaj więcej

Według Marcina Horały, w sprawie "ustawy bezkarnościowej" będą jeszcze prowadzone konsultacje w ramach Zjednoczonej Prawicy. Chodzi o to, żeby nowe regulacje poparły wszystkie wchodzące w jej skład partie.

Aby uniknąć nieporozumień zawarta w sobotę nowa umowa koalicyjna między PiS, Solidarną Polska oraz Porozumieniem Jarosława Gowina, powołuje tak zwaną radę koalicyjną. W założeniu ma ona wypracowywać wspólne projekty.

Musi być takie miejsce w którym będzie wiadomo, które projekty są projektami koalicyjnymi. Wszyscy koalicjanci są wtedy zobowiązani do ich popierania - tłumaczy polityk PiS.

Jeżeli chodzi natomiast o przyjętą przez Sejm - przy sprzeciwie części członków koalicji rządowej - ustawę o ochronie zwierząt, to zdaniem Marcina Horały, jeżeli Senat ją przyjmie to Zjednoczona Prawica już nie będzie musiała się tym zajmować.Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Polsce

Krzysztof Zasada

Urszula Gwiazda