Donald Trump zapowiada uznanie Ku Klux Klanu i Antify za organizacje terrorystyczne

Sobota, 26 września 2020 (07:59)

Prezydent USA Donald Trump przedstawił program wyborczy dla Afroamerykanów. Oprócz postulatów gospodarczych jest w nim m.in. zapowiedź uznania rasistowskiego Ku Klux Klanu i skrajnie lewicowej Antify za organizacje terrorystyczne. W listopadzie za oceanem wybory prezydenckie.

Na kampanijnym wiecu w Atlancie Donald Trump ujawnił szczegóły "platynowego planu", w którym kreśli swoją politykę wobec Afroamerykanów w przypadku wyborczego zwycięstwa 3 listopada.

Plan opiera się w znacznej mierze na obietnicach gospodarczych, a wśród nich obniżek podatków dla przedsiębiorstw należących do mniejszości rasowych czy zachęceniu do inwestycji w obszarach o niskich dochodach. Trump zobowiązał się także do stworzenia w drugiej kadencji 3 mln nowych miejsc pracy dla czarnoskórych obywateli oraz zapewnienia im łatwiejszego dostępu do kapitału.

Krytykował jednocześnie politykę Demokratów dotyczącą spraw rasowych. Zwracając się do Afroamerykanów, Donald Trump mówił: "Liberalni hipokryci powielają stereotypy o was, nie szanują was i was sprzedają". Zadeklarował, że ustanowi obchodzony 19 czerwca Juneteenth, Dzień Wyzwolenia, upamiętniający ostateczne zniesienie niewolnictwa w Ameryce, świętem federalnym. Krok taki - jak zauważają media w USA - wymagałby zatwierdzenia przez Kongres.

19 czerwca 1865 roku, tuż po zakończeniu wojny secesyjnej, generał armii unijnej Gordon Granger proklamował publicznie w mieście Galveston, że wszyscy niewolnicy w stanie Teksas są wolni. Było to zakończeniu długotrwałego procesu likwidacji niewolnictwa w stanach konfederacyjnych, zainicjowanego w 1862 r. przez prezydenta Abrahama Lincolna.

Trump wysyła coraz więcej sygnałów do czarnoskórych wyborców

Palestyński prezydent żąda konferencji pokojowej. "Odpowiedź na plan Trumpa"

Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zażądał na forum ONZ zorganizowania na początku 2021 r., już po wyborach w USA, międzynarodowej konferencji, aby "zainicjować izraelsko-palestyński” proces pokojowy "na podstawie prawa międzynarodowego”. czytaj więcej

Prezydent USA zapowiedział także, że jego administracja uzna rasistowski Ku Klux Klan i skrajnie lewicową Antifę za organizacje terrorystyczne. Jego sztab w rozsyłanych mailach nazywa te grupy "radykalnymi i nieamerykańskimi".

W Atlancie Trump, kolejny już raz w kampanii, podkreślał rekordowo niską stopę bezrobocia wśród czarnoskórych przed wybuchem pandemii koronawirusa. W sierpniu 2019 r. wynosiła ona 5,4 proc. Obecnie wzrosła do ok. 13 proc. i o ok. 5 pkt proc. przewyższa średnią ogólnokrajową.

Trump, który w większości sondaży przegrywa z kandydatem Demokratów na prezydenta Joe Bidenem, wysyła coraz więcej sygnałów w kierunku czarnoskórych wyborców - zauważa portal The Hill.

Jak wykazują sondaże, wśród czarnoskórych wyborców Biden ma zdecydowaną przewagę nad Trumpem. Sztabowców Demokratów niepokoi jednak to, że jest ona mniejsza niż ich kandydatki z 2016 r. Hillary Clinton.

Zgodnie z badaniami w kwestiach rasowych wyborcy bardziej ufają Bidenowi niż Trumpowi. Notowania prezydenta w tym obszarze pogorszyły się po wiosennych i letnich masowych protestach po zabójstwie przez policję Afroamerykanina George’a Floyda w Minneapolis.

W przypadku gospodarki to Trump cieszy się większym zaufaniem. We wrześniowym badaniu dla ośrodka YouGov 37 proc. Amerykanów wyraziło przekonania, że sytuacja ekonomiczna poprawi się, jeśli ponownie wygra Trump. W to, że stanie się tak za rządów Bidena, wierzy o 5 pkt proc. mniej wyborców.
Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Urszula Gwiazda

RMF FM/PAP