Skąd taki wzrost zakażeń koronawirusem na Mazowszu?

Czwartek, 23 lipca 2020 (17:09)

Wesele w Węgrowie i chrzciny w Garwolinie - to dwa ogniska koronawirusa przez które nastąpił wzrost liczby zakażonych na Mazowszu. MZ poinformowało w czwartek o 104 nowych przypadkach zakażeń w regionie. Dla porównania: w ciągu ostatnich kilku dni, liczba ta nie przekraczała 50.

Co najmniej 30 osób było zakażonych na weselu w Węgrowie. Co ciekawe żadna zakażona osoba nie pochodzi z tego miasta, a nawet z tego powiatu. Za to stacje sanepidu z innych powiatów, raportują przypadki zakażenia, łącząc je z tą jedną imprezą weselną. I tak co najmniej 20 osób ma dodatni wynik testu w Warszawie, 13 w Siedlcach, a śledztwo epidemiczne prowadzone jest także w Mińsku Mazowieckim i w kilku powiatach poza Mazowszem.

Zarażeni koronawirusem imprezowali na katamaranie. Sanepid szuka 240 osób

Gdyński sanepid szuka uczestników imprezy Big Boat Party, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób. Kilkoro z nich parę dni później okazało się nosicielami SARS-CoV-19. czytaj więcej

Z kolei chrzciny w Garwolinie to na razie pięć wyników dodatnich na Covid-19 i śledztwo, które ma ustalić krąg osób, które mogły się zarazić i rozjechać po kraju.

Są też nowe zakażenia w szpitalu w Gostyninie i w pobliskim Domu Pomocy Społecznej.

Z raportu wojewódzkiego sanepidu wynika, że są także nowe ogniska koronawirusa w zakładach pracy m.in. w Wołominie, Płocku oraz dwóch firmach w Warszawie.

W czwartek resort zdrowia poinformował o 418 nowych zakażeniach koronawirusem, potwierdzono również śmierć kolejnych 9 osób. Wśród zmarłych jest 37-latek. Aktualny bilans pandemii w Polsce to 41 580 zakażeń i 1 651 ofiar śmiertelnych.Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Polsce

Urszula Gwiazda

Mariusz Piekarski