Będą zmiany w policji w USA? Donald Trump podpisał rozporządzenie o reformie służb

Wtorek, 16 czerwca 2020 (21:28)

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie o reformie policji. Chodzi o zmianę taktyki użycia siły przez amerykańskich funkcjonariuszy, oraz zabezpieczenie przed rekrutacją do policji osób, które się do tego nie nadają.

Donald Trump podpisał rozporządzenie w trakcie trwających od kilku tygodni w USA protestów wywołanych zabiciem przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda. Jednym z głównych postulatów demonstrujących jest zaprzestanie finansowania policji.

Prezydent stwierdził, że nie zgadza się na taki krok. Amerykanie chcą prawa i porządku - zaznaczył w Ogrodzie Różanym Białego Domu. W obecności funkcjonariuszy Donald Trump podkreślił, że obywatele USA zdają sobie sprawę, że "bez policji panuje chaos". Obniżenie poziomu przestępczości oraz podwyższenie standardów to nie dwa przeciwstawne cele - dodał.

Co się zmieni?

Protesty i zamieszki w USA. Amerykanie domagają się sprawiedliwości po śmierci George'a Floyda

Amerykanie wyszli na ulice, by wyrazić swój gniew i żądać sprawiedliwości po szokujących wydarzenia w Minneapolis i tragicznie zakończonej policyjnej interwencji, w wyniku której zmarł 46-letni Afroamerykanin George Floyd. Płoną samochody i budynki w kilku miastach w USA, plądrowane są sklepy.... czytaj więcej

Prezydenckie rozporządzenie zachęca policję do przyjęcia najnowszych standardów dotyczących użycia siły. Ma zabezpieczać przed rekrutacją do tej służby bez odpowiedniej weryfikacji. Przewiduje również utworzenie bazy danych z informacjami o policjantach, na których złożono skargi dotyczące nadmiernego użycia przemocy.

Rozporządzenie zakazuje również podduszanie  osób zatrzymanych przez policjantów, o ile życie funkcjonariuszy nie jest zagrożone. Agencja Associated Press zauważa, że znaczna część lokalnych departamentów policji w USA już zakazała takiego sposobu obezwładniania aresztowanych.

Nad projektem ustawy dotyczącej reformy policji kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów ma głosować jeszcze w czerwcu. W środę swoją ustawodawczą propozycję mają przedstawić Republikanie. Oczekuje się, że propozycje Republikanów i Demokratów będą w kilku zapisach podobne, ale to o różnice rozgorzeje polityczny spór. Kością niezgody między partiami pozostaje m.in. kwestia roszczeń prawnych, jakie rodziny ofiar funkcjonariuszy mogą wysuwać wobec policji.


Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Urszula Gwiazda

RMF FM/PAP