IEM 2020 w Katowicach: Zakazano udziału publiczności w związku z koronawirusem

Czwartek, 27 lutego 2020 (20:22)
Aktualizacja: Piątek, 28 lutego 2020 (00:15)

​Zakaz udziału publiczności w rozpoczynających się w piątek w Spodku w Katowicach Intel Extreme Masters. Taką decyzję podjął właśnie śląski wojewoda w związku z zagrożeniem związanym z koronowirusem.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował o zamknięciu imprezy dla publiczności po godz. 19. Decyzja zapadła po konsultacjach z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

Współorganizator imprezy, firma Electronic Sports League Polska, wydała komunikat w tej sprawie. ESL respektuje i rozumie decyzję wojewody oraz powody jej wydania i obecnie pracuje nad dotarciem do posiadaczy biletów, gości i mediów. Bilety będą w pełni zrefundowane. Turniej zostanie rozegrany zgodnie z planem bez udziału publiczności i będzie transmitowany w internecie i w telewizji - napisano w komunikacie ESL Polska.

Wcześniej niektórzy politycy apelowali o odwołanie imprezy. Apeluję do Wojewody Śląskiego o odwołanie Intel Extreme Masters, które rozpoczynają się jutro w Katowicach. Ubolewam, iż wojewoda nie podjął tej decyzji wcześniej, już dziś w naszym regionie są obecne tysiące uczestników z państw dotkniętych epidemią koronawirusa - pisał na Twitterze senator KO Marek Plura.

Jeszcze przed południem katowicki urząd miasta zapewniał, że IEM odbędzie się według planu, a samorządowcy na bieżąco monitorują sytuację. Podkreślano, że każdy wchodzący na imprezę zostanie poddany kontroli, m.in. mierzeniu temperatury, a na miejscu będą dostępne zestawy dezynfekujące.

Wojewoda śląski: Decyzja ws. IEM bez publiczności wynika z bezpieczeństwa

W rozesłanym później oświadczeniu wojewoda śląski zapewnił, że "zdecydował się podjąć tą trudną decyzję (...), ze względu na realne zagrożenie epidemiologiczne, po uzyskaniu rekomendacji ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego".

"Biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony koronawirusa, który pojawił się w Europie oraz zalecenia WHO, dotyczące podjęcia wszelkich środków ostrożności pozwalających zminimalizować zagrożenie, wojewoda wydał zakaz organizatorowi ESL Gaming Polska przeprowadzenia imprezy masowej sportowej pn. Intel Extreme Masters Katowice 2020 z udziałem publiczności" - dodano.

Jak wyjaśniono, wydarzenie to ma charakter o zasięgu międzynarodowym, dlatego można spodziewać się przyjazdu osób z miejsc występowania koronawirusa (Covid - 19).

"Istnieje więc realne, wysokie prawdopodobieństwo niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa wśród uczestników imprezy. Należy podkreślić, że tak wielka liczba osób w wyniku kontaktu z potencjalnymi nosicielami wirusa może ulec zainfekowaniu, a po zakończeniu imprezy sama może stać się źródłem jego rozprzestrzeniania w miejscu zamieszkania" - zastrzeżono.

"Kierując się szeroko rozumianymi kwestiami bezpieczeństwa, na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych podjąłem decyzję, iż wydarzenie może się odbyć, ale bez udziału publiczności" - podkreślił cytowany Wieczorek.

Intel Extreme Masters w Katowicach po raz czwarty

Częścią IEM są także targi IEM Expo. Z tego wydarzenia wycofał się jednak Intel, będący tytularnym sponsorem. Firma nie będzie miała swojego stoiska, ale kontynuuje "ścisłą współpracę z organizatorami imprezy".

Intel Extreme Masters w Katowicach odbędzie się po raz czwarty. Wydarzenia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Spodku rozpoczną się w piątek. Wśród atrakcji przewidziano m.in. finały w Counter-Strike: Global Offensive oraz Starcraft II.

W zeszłym roku w imprezie wzięło udział 176 tys. ludzi. W tym roku liczba ta może przekroczyć nawet 200 tys.

Świat zmaga się z koronawirusem

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Odnotowano już ponad 82 tysiące przypadków zakażenia koronawirusem: 78 tysięcy w Chinach, ponad 1200 w Korei Południowej i ponad 400 we Włoszech, gdzie zmarło już 17 osób.

Pierwsze przypadki zarażenia potwierdzono w czwartek w Danii, Estonii i Irlandii Północnej. Przypadki koronawirusa odnotowano już na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.

Korea Południowa i USA odwołały wspólne manewry wojskowe po tym, jak w Korei gwałtownie wzrosła liczba zarażonych. Mekka i Medyna - święte dla muzułmanów miejsca - zostały zamknięte dla pielgrzymów.

W Polsce do tej pory koronawirusa nie wykryto. Jak podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: Zagrożenia nie można bagatelizować, ale i nie można siać paniki.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Pandemia koronawirusa

Adam Zygiel

Sara Bounaoui

RMF24