Wolne 12 listopada: Kto pracuje, a kto odpoczywa?

Poniedziałek, 12 listopada 2018 (06:35)

​12 listopada jest dniem wolnym od pracy i zajęć dydaktycznych w placówkach oświatowych. Dziś obowiązują także zasady ograniczające handel, podobnie jak w niedzielę i w inne dni świąteczne. Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej powinny być udzielane według zaplanowanych wcześniej na ten dzień zgłoszeń.

12 listopada jest Świętem Narodowym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości i dniem wolnym od pracy. Święto ma charakter jednorazowy.

Tego dnia obowiązują zasady ograniczające handel jak w niedziele i święta w placówkach takich, jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe. Czynne będą wybrane restauracje i kina.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że 12 listopada nie będzie zajęć w dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i w innych placówkach oświatowych.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia zdrowotne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, które miały odbyć się 12 listopada, będą udzielone według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia. Również apteka, która zgodnie z uchwałą rady powiatu jest obowiązana zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu, w dni wolne od pracy - ma zapewnić tę dostępność także 12 listopada 2018 r.

Nie odbędą się zaplanowane 12 listopada terminy rozpraw, bo sądy tego dnia będą nieczynne.

12 listopada nie wszyscy mają wolne

Kodeks pracy dopuszcza wykonywanie różnych prac, np. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, przy niezbędnych remontach, w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, czy w rolnictwie i hodowli. Do pracy stawiają się także pracownicy służb mundurowych i ratowniczych, a także hoteli, gastronomii, zakładów prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę 7 listopada ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Później ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy ustawy weszły w życie w czwartek.

(ł)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM/PAP