Niebo nad Radomiem areną niezwykłych pokazów lotniczych

Sobota, 25 sierpnia 2018 (12:54)

W Radomiu rozpoczęły się największe w Polsce, dwudniowe pokazy lotnicze Air Show. Organizatorzy spodziewają się co najmniej 180 tys. widzów. Udział biorą przedstawiciele 22 państw.

Air Show w Radomiu to największa impreza lotnicza w kraju. W tym roku uświetni obchody 100-lecia lotnictwa wojskowego w Polsce. W sobotę i niedzielę na Air Show zaprezentuje się ponad 100 samolotów i śmigłowców z 22 państw.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele z 22 państw, w tym m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Czech, Turcji, Ukrainy, Włoch, Pakistanu i Chorwacji. Polskę będą reprezentować: wojskowe zespoły akrobacyjne Biało-Czerwone Iskry i Orlik, cywilne formacje Grupa Żelazny, Cellfast Flying Team czy Artur Kielak Xtreme Aerobatics. Wśród maszyn będzie można zobaczyć m.in. odrzutowiec Aero L-159A Alca, myśliwiec wielozadaniowy Jas-39C Gripen, samolot F-16C Block, samoloty transportowe Hercules, Casa C295M i C-130. Występ uatrakcyjnią pokazy solistów F-16 Demo Tiger Team z Krzesin, grecki F-16 Zeus Demo Team i Solo Turk.

Pokazy lotnicze będzie można oglądać na lotnisku na Sadkowie w Radomiu przy ulicy Lubelskiej 158.

Pokazy w powietrzu, wystawy na ziemi

Air Show w Radomiu to ważne wydarzenie w świecie lotnictwa, podczas którego, oprócz pokazów w powietrzu, można podziwiać wystawę sprzętu pozostającego na wyposażeniu rodzajów sił zbrojnych oraz wystawę przemysłu lotniczego i obronnego.

Pierwsze pokazy Air Show odbyły się  w 1991 roku na poznańskiej Ławicy w Święto Lotnictwa. W 2000 roku międzynarodowe pokazy lotnicze przeniesiono do Radomia. Z każdym rokiem pokazy Air Show w tym mieście są coraz bardziej popularne wśród krajowych i zagranicznych fanów awiacji. W rekordowej, XIII edycja, w 2013 uczestniczyło około 180 tys. widzów.

(mch)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska