Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało dziś, że poprzedniej doby wykryto 22 936 przypadków koronawirusa. To o około 8,7 tys. więcej niż przed tygodniem i zarazem najwięcej od początku epidemii. Rośnie także liczba zgonów.

Według uaktualnionych danych w czwartek, po raz pierwszy od kwietnia, na Covid-19 zmarło ponad 100 osób. W sobotę rano ministerstwo poinformowało o kolejnych 52 zgonach. W ciągu dnia liczba ta będzie aktualizowana. Łącznie od wybuchu pandemii w marcu 2020 roku w Czechach na Covid-19 zmarło ponad 32 tys. osób. 

Pomagają żołnierze

W szpitalach leczonych jest 4890 osób. 724 pacjentów jest w stanie ciężkim. Niektóre szpitale odwołują planowane zabiegi, a o pomoc w opiece nad chorymi zwróciły się do wojska. Żołnierze pracują już w 24 szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej. W poniedziałek zaczną pomagać w 15 kolejnych placówkach. 

Eksperci i politycy wzywają Czechów do szczepienia się. Liczba podanych dawek szczepionek przekroczyła 13 mln. Wczoraj zaszczepionych zostało ponad 56 tys. osób. Dwukrotnie zaszczepionych jest około 6,2 mln Czechow, czyli 58 proc. Trzecią dawkę przyjęło prawie 600 tys. osób. Władze prowadzą kampanię na rzecz szczepień, publikując drastyczne zdjęcia osób zmarłych na Covid-19 lub znajdujących się w ostatnim stadium choroby. 

Ograniczenia dla niezaszczepionych

Od poniedziałku w Czechach zostanie ograniczony dostęp do restauracji, hoteli, zakładów usługowych lub imprez masowych dla osób niezaszczepionych. Warunkiem wstępu będzie zaświadczenie o szczepieniach lub o przechorowanym Covid-19. 

Raz w tygodniu w szkołach i firmach będą testowani uczniowie i pracownicy. Premier Andrej Babisz zapowiedział, że Republika Czeska nie pójdzie za przykładem Austrii, gdzie wprowadzono lockdown i obowiązek szczepień.