Ratownicy TOPR w ciągu godziny przeprowadzili trzy akcje ratunkowe. W interwencjach pomaga im policyjny śmigłowiec.

Pracowicie zaczął się dzisiejszy dzień dla Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. W ciągu godziny przeprowadzili trzy akcje ratownicze.

W Zawratowym Żlebie kobieta spadła z łańcuchów, została przetransportowana w stanie ciężkim do szpitala. Z drugiej strony, na Zawracie, również turystka uszkodziła sobie kolano i wymagała pomocy TOPR-u.

Dodatkowo inny turysta w Dolnie Małej Łąki dostał tak poważnych skurczów obu nóg, że nie był w stanie dalej iść. 

Ratownikom pomaga policyjny śmigłowiec

Jak przekazał w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, kilka dni temu do Komendanta Głównego Policji zwróciły się z prośbą o wsparcie władze Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w związku z przeglądem technicznym, jaki musi przejść toprowski śmigłowiec Sokół. W związku z tym przez nieco ponad cztery najbliższe tygodnie nad polską częścią Tatr można będzie zobaczyć zamiast toprowskiego - policyjny śmigłowiec - powiedział rzecznik KGP.

Wraz z maszyną do pomocy oddelegowanych zostało 5 policyjnych lotników - trzech pilotów oraz dwóch operatorów pokładowych, którzy będą m.in. dbali o stan techniczny śmigłowca. Policyjny "Sokół" będzie od piątku brał udział w prowadzonych przez toprowców akcjach ratowniczych - podkreślił.

Trzy akcje ratunkowe w ciągu godziny przeprowadzili ratownicy TOPR. Choć weekend jeszcze się nie rozpoczął, już mają dużo pracy.

Pogoda na weekend w Tatrach

Zapowiada się wyjątkowo ładny i ciepły jak na październik weekend w Tatrach. 

Ma być słonecznie, a w dolinach temperatura może sięgnąć kilkunastu stopni powyżej zera. Warunki na szlakach są już jednak bardziej jesienne, niż letnie - ostrzega Anna Zwijacz Kozica z Tatrzańskiego Parku Narodowego.