Po raz pierwszy na świecie osoba niewidoma odzyskała częściowo wzrok dzięki wstrzyknięciu do oczu genów wodorostów. Poinformowała o tym ekipa naukowców z Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii, która dokonała tego osiągnięcia w Paryżu.

Pionierskiego osiągnięcia dokonała ekipa naukowców z francuskiego Instytutu Wzroku, Uniwersytetu z Pittsburgha i Instytutu Okulistyki Cząsteczkowej z Bazylei. Pacjentowi, który stracił wzrok z powodu retinopatii barwnikowej, wstrzyknięto geny wodorostów z adenowirusem, który pomógł wprowadzić je do odpowiednich komórek i zmodyfikować je.

Tego typu zabiegom poddawano już wcześniej zwierzęta w laboratoriach. Badacze zapewniają, że po raz pierwszy przyniósł on spektakularne rezultaty u człowieka.

Zabieg ten przeprowadzono już półtora roku temu w paryskim Szpitalu Okulistycznym Quinze-Vingts, ale ujawniono to dopiero teraz, bo częściowe odzyskiwanie wzroku przez pacjenta odbywało się bardzo stopniowo. 

Naukowcy chcieli być też pewni, że pozytywne rezultaty zabiegu są trwałe. Pacjent widzi już kształty, wie gdzie przedmioty się znajdują, potrafi je liczyć i brać do ręki - choć musi używać specjalnych okularów. Nie jest na razie w stanie rozróżniać kolorów.

Ekipa naukowców ogłosiła, że podobnym zabiegom poddanych zostanie w najbliższych latach co najmniej dziewięć kolejnych osób.


Opracowanie: