Włoch Filippo Ganna z drużyny Ineos Grenadiers wygrał pierwszy etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia - jazdę indywidualną na czas w Turynie. Najlepszy z Polaków, Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe), zajął 15. miejsce.

Ganna, który jest mistrzem świata w tej konkurencji, potwierdził klasę, uzyskując na krótkiej, ośmiokilometrowej trasie aż 10 sekund przewagi nad swoim rodakiem Edoardo Affinim oraz 13 sekund nad Norwegiem Tobiasem Fossem (obaj Jumbo-Visma).

Bodnar stracił do zwycięzcy 28 sekund. Łukasz Wiśniowski (Qhubeka Assos) zajął 82. miejsce, a Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) - 127.

Z kandydatów do podium wyścigu najlepiej pojechał czwarty w ubiegłorocznym Giro Portugalczyk Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step), notując czwarty wynik ze stratą 17 sekund.

Jego kolega z ekipy, Remco Evenepoel, debiutujący w wielkim tourze, był siódmy, tracąc 19 sekund. 21-letni Belg, zwycięzca ubiegłorocznego Tour de Pologne, startował po raz pierwszy po ośmiomiesięcznej przerwie spowodowanej poważną kontuzją w klasyku Il Lombardia.

Spośród innych faworytów Brytyjczyk Simon Yates (BikeExchange), Kolumbijczyk Egan Bernal (Ineos Grenadiers) i Włoch Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo), pojechali na podobnym poziomie, tracąc - odpowiednio - 38, 39 i 41 sekund.

Ganna odniósł piąte w karierze etapowe zwycięstwo w Giro. W ubiegłorocznej edycji, przeniesionej z maja na październik z powodu pandemii COVID-19, wygrał trzy "czasówki" i jeden odcinek po samotnej ucieczce.

Na niedzielę zaplanowano etap z miejscowości Stupinigi pod Turynem do Novary (179 km), gdzie o zwycięstwo powinni walczyć sprinterzy.

Wyniki 1. etapu, jazda ind. na czas w Turynie (8,6 km), i klasyfikacja generalna: