Premier Mateusz Morawiecki napisał list do premier Danii Mette Frederiksen, w którym złożył propozycję odkupienia niewykorzystanych przez Danię szczepionek firmy Johnson&Johnson - podał portal polsatnews.pl. Dania rezygnuje z tego preparatu w związku z przypadkami zakrzepów potencjalnie związanymi ze szczepionką.

Władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu preparatu Johnson&Johnson z programu szczepień przeciwko Covid-19. To już drugi wykluczony przez Kopenhagę środek, po szczepionce AstraZeneca.

Wykluczenie preparatu ma związek z bardzo rzadkimi przypadkami występowania zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u niektórych szczepionych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą.

Europejska Agencja Leków nie zmieniła swojej rekomendacji dla jednodawkowego preparatu, uznając że korzyści przewyższają ryzyko.

Premier Morawiecki deklaruje chęć odkupienia szczepionki J&J

Portal polsatnews.pl miał dotrzeć do krótkiego listu premiera Mateusza Morawieckiego, datowanego na 4 maja. Szef rządu złożył w nim premier Danii propozycję odkupienia przez Polskę niewykorzystanych szczepionek firmy Johnson & Johnson.

"Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki" - napisał w liście.

W Polsce z jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson podczas akcji "Zaszczep się na majówkę" skorzystało ponad 41 tys. osób.

W naszym kraju w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 są 3 184 152 osoby.