Część osób, które dostały skierowania na badania koronawirusowe, mogła zostać dzisiaj odesłana z kwitkiem. Powodem były problemy z system EWP, który obsługuje całość procesu zlecania badań w kierunku Covid-19 i sprawdzania ich wyników, obsługi kwarantanny oraz izolacji.

Reporter RMF FM Grzegorz Kwolek informuje, że osoby, które dostały zlecenie w nowej formie - czyli po wypełnieniu elektronicznego formularza i kontaktu z konsultantem - nie były widoczne w systemie.

Osoby te przychodziły do wskazanych SMS-em punktów pobierania wymazów i po odczekaniu nawet kilku godzin okazywało się, że medycy nie mogą pobrać od nich próbki, bo system EWP nie potwierdzał, że mają skierowanie na badanie.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapewnił, że było to tylko spowolnienie działania systemu. Według informacji naszego dziennikarza, obecnie EWP już działa poprawnie.

Od piątku możliwość automatycznego wystawiania skierowań na test przez profil zaufany

Od piątku istnieje możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił, że test na koronawirusa będzie można wykonać raz na 7 dni. Resort obserwuje, że "dość duża grupa osób" stara się wykonywać testy co 3 dni.

MZ: Ostatniej doby wykonano ponad 101 tys. testów na koronawirusa

Resort zdrowia podał, że ostatniej doby wykonano 101 tys. 79 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, z czego 23 tys. 380 testów antygenowych.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 11 711 826 próbek pobranych od 11 397 901 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 3 113 175 badań na wykrycie wirusa SARS-CoV-2.

W ciągu ostatniej doby wykryto 31 757 przypadków zakażeń. Zmarło 448 chorych. W szpitalach przebywa 28 574 pacjentów z Covid-19, prawie 800 więcej niż w piątek. Pod respiratorem jest 2 823 chorych.

 

Do tej pory w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 2 221 725 osób, z których 51 753 zmarło.

/
/
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.