​Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami śniegu w województwie lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i dolnośląskim. W niektórych miejscach tej nocy może spaść do 15 cm śniegu. Zamarzający deszcz i deszcz ze śniegiem sprawi, że w wielu miejscach na drogach zrobi się ślisko.

Alerty pierwszego i najniższego stopnia przed opadami śniegu wydano dla województw podkarpackiego i lubelskiego - z wyjątkiem powiatów północnych - a także dla przeważającej części województw: małopolskiego, południowej i zachodniej części dolnośląskiego oraz dla południowych powiatów śląskiego.

Według IMGW najwięcej śniegu może spaść wieczorem i nadchodzącej nocy na terenach górskich w województwie podkarpackim i małopolskim. Tam prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 15 cm. 

Takie same wartości są spodziewane w województwie śląskim w powiatach: żywieckim, bielskim i cieszyńskim.

W województwie dolnośląskim ostrzeżenia wydano dla powiatów: kłodzkiego, wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego i lubańskiego. IMGW prognozuje, że na wyżej położonych obszarach może spaść od 5 do 10 cm śniegu.

Z kolei w województwie lubelskim do jutrzejszego poranka może spaść od 5 do 8 cm śniegu.

Uwaga, ślisko!

Instytut wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem.

Chodzi o niemal cały kraj, z wyjątkiem województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, a także części pomorskiego i wielkopolskiego.

IMGW prognozuje tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, co może powodować ich oblodzenie.

Alerty obowiązują do poniedziałkowego poranka.