Rekord ciepła w polskich górach. Na Kasprowym Wierchu zanotowano aż 9,9 stopnia Celsjusza. Tym samym pobity został rekord najwyższej temperatury lutego z 1989 roku, a nawet marca z 1974 roku. Rekord pobity został także na Śnieżce.

Na Kasprowym Wierchu zanotowano 9,9 stopnia Celsjusza.  Do tej pory najwyższa temperatura lutego na szczycie Kasprowego to było 7,8 stopnia. Odnotowano ją 9 lutego 1989. Mało tego ta wartość pobiła od razu najwyższą temperaturę jaka kiedykolwiek odnotowano na Kasprowym Wiechu także w marcu.  Ten rekord marca padł 23 marca 1974 roku i wynosił 9,4 stopnia. 

Cytat

Został pobity rekord maksymalnej temperatury dla Kasprowego Wierchu w lutym. I to został pobity aż o 2,1 stopnia Celsjusza. Mało tego ta wartość jest wyższa, niż maksymalna wartość w marcu. Także to był naprawdę ciepły dzień na najwyżej położonym obserwatorium meteorologicznym w naszym kraju
- informuje Grzegorz Walijewski z IMGW.

Rekord pobity został także na Śnieżce. Tam zanotowano 13,5 stopnia Celsjusza, a do tej pory rekord lutego wynosił 10,1 i pochodził z 2002 roku.

Co ciekawe Śnieżka wczoraj o 19.00 była najcieplejszym miejscem w całym kraju.

Na horyzoncie mrozów nie widać

Polska znajduje się pod wpływem wyżu, który zostanie u nas do czwartku.

Cytat

Ten wyż spowoduje znaczny wzrost temperatury, ale ze względu na towarzyszące mu mgły, pogoda będzie jednak bardziej jesienna, niż wiosenna
- podkreśla Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

W środę na Dolnym Śląsku termometry odnotują nawet 16 stopni Celsjusza, a w czwartek będzie tam prawdopodobnie jeszcze cieplej, może nawet do 18 stopni.

Cytat

W weekend nieco się ochłodzi, ale nawet mimo iż w górach spadnie śnieg, to ten front nie przyniesie do nas typowej zimowej aury. (...) Poza pasmami górskimi, w weekend na pozostałym obszarze kraju temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia.
- prognozuje Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

Od poniedziałku będzie cieplej.
 

Cytat

Na razie widać huśtawkę pogodową, teraz mamy ciepło, na weekend ochłodzenie, następnie od początku przyszłego tygodnia znów ocieplenie na około trzy dni. I tak na zmianę
- dodała Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

Synoptyk zapytana, co z prognozowaną na początku miesiąca drugą falą mrozów, która miała nastąpić pod koniec lutego odpowiedziała:  "Mrozy na koniec lutego? Powiem szczerze, nie widać ich na horyzoncie".