Szkoła ma obowiązek, w związku z powrotem dzieci z klas I-III do szkół, zapewnić opiekę świetlicowa dla najmłodszych uczniów - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak zaznaczył, dyrektorzy szkół nadal mogą również organizować uczniom klas maturalnych i ósmych konsultacje stacjonarne w szkołach, w grupach do pięciu osób.

Według ministra, od 18 stycznia - oprócz uczniów klas I-III szkół podstawowych - do szkół wracają praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym, nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych oraz jednostkach pomocy społecznej.

Szkoła ma obowiązek, w związku z powrotem dzieci do szkół z klas I-III zapewnić opiekę świetlicowa dla najmłodszych uczniów - zaznaczył Przemysław Czarnek.

Według danych ministerstwa, do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli. Wyniki wskazują, że koronawirusem zakaziło się zaledwie 2 procent - stwierdził szef resortu edukacji.

Testowanie nauczycieli

Jeśli chodzi o testowanie, mamy informacje od Głównego Inspektora Sanitarnego, że do dnia wczorajszego przetestowano, przebadano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, z czego wyniki są już dla 60 tys. osób - powiedział Przemysław Czarnek.

Jak mówił, "wyniki te wskazują na to, że zakażenie koronawirusem wykryto u zaledwie 2 procent nauczycieli i pracowników administracji". Proszę się też nie martwić, bo ci, którzy mają karonawirusa i będą musieli w związku z tym zostać w izolacji przez jakiś czas, będą zastąpieni przez innych nauczycieli. Tutaj dyrektorzy szkół takie decyzje będą podejmować - stwierdził.

Cieszę się również, że w tych dwóch procentach wyeliminowaliśmy dzięki testowaniu możliwość przenoszenia się koronawirusa w środowisku szkolnym, bo temu właśnie to testowanie służy - zaznaczył szef MEN.

Poinformował, że w czwartek i piątek odbędą się kolejne testy. Nauczyciele poznają swoje wyniki ostatecznie już w ten weekend - podkreślił.

Minister, mówiąc o szczepieniach nauczycieli zaznaczył, że w pierwszym kwartale zagwarantowano szczepionki dla około 3 mln osób. I oczywiście w pierwszej grupie osób, które będą szczepione, są również nauczyciele, ale w pierwszej kolejności, z uwagi na ilość szczepionek, będę szczepione osoby najstarsze, bo one są najbardziej narażone na utratę życia - powiedział Przemysław Czarnek.

Mam wielką nadzieje, że nauczyciele będą zaszczepieni jeszcze w pierwszym kwartale, ale póki co, przewidywania są na drugi kwartał
- dodał.

Czarnek: Uruchamiamy techniczną infolinię wsparcia dla nauczycieli

Chcemy uefektywniać i poprawiać naukę zdalną; jedną z form wsparcia jest techniczna infolinia dla nauczycieli 48 222 500 144 - powiedział w czwartek podczas konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Infolinia ma pomóc nauczycielom w rozwiązywaniu trudności w zdalnym nauczaniu.

Szef MEiN przekazał, że "rząd przeznaczył 1 mld zł na informatyzację szkół, zakup sprzętu przez organy prowadzące". W ramach tych pieniędzy ok. 300 tys. zł zostało przekazane na refundację zakupów, akcesoriów informatycznych - dodał. Zaznaczył jednak, że nauka zdalna dla starszych dzieci musi dalej funkcjonować. Jego zdaniem, jednym z elementów uaktywniania i wsparcia nauczania zdalnego jest specjalna infolinia dla nauczycieli.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki na swojej stronie internetowej, infolinia ma pomagać rozwiązywać trudności, jakie napotykają pedagodzy, obsługując różnego rodzaju narzędzia do edukacji zdalnej. "Dzwoniąc pod numerem +48 222 500 144, nauczyciele otrzymają profesjonalną pomoc" - podkreślono.

Infolinia +48 222 500 144 ma być czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6-20 oraz w weekendy w godz. 8-18.