Komisja Europejska podpisała umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko Covid-19. Jak podkreśla przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zabezpieczonych jest więcej szczepionek niż liczy populacja Europy. Jej zdaniem nie ma więc potrzeby, by kraje należące do Unii Europejskiej na własną rękę kupowały szczepionki. Jednym z krajów, które to rozważa, jest Polska.

"Uzgodniliśmy z BioNTechem i Pfizerem rozszerzenie kontraktu o nowe porozumienie, dzięki któremu możemy kupić dodatkowo 300 mln dawek szczepionki. Innymi słowy, to pozwoli nam podwoić liczbę dawek szczepionki Pfizer/BioNTech" - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen. Dodała, że 75 mln dawek z tego zamówienia będzie dostępne w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w kolejnych.

Na konferencji prasowej von der Leyen podkreśliła, że w umowach z firmami "zabezpieczyliśmy więcej dawek szczepionek, niż potrzeba, aby zaszczepić całą europejską populację". "W portfolio mamy 2,3 mld dawek" - dodała.

Podkreśliła też, że umowy z firmami w sprawie szczepionek KE negocjuje jako 27 państw członkowskich. Dlatego "żaden kraj UE na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle, ani zawierać równolegle umów".

O tym, że nasz kraj zaczął prowadzić indywidualne rozmowy z producentami na temat ewentualnego zakupu preparatów, mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

"Dzisiaj wygląda to tak, jak wygląda, dlatego niektóre kraje - i do tych krajów również należy Polska - zaczęły rozmawiać bezpośrednio z producentami na temat możliwości zakupu dodatkowych szczepionek" - oświadczył wówczas szef KPRM.

Także minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział: "Rozważamy ewentualność dokupienia szczepionek na Covid-19".

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce

Szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku w całej Unii Europejskiej jednocześnie. Do dziś w Polsce przeciw Covid-19 zaszczepionych zostało ponad 188 tysięcy ludzi. Rząd ma nadzieję, że do końca marca zaszczepionych zostanie 3 mln osób.


Obecnie trwa szczepienie osób z grupy zero, czyli pracowników służby medycznej. Kolejny etap ruszy 25 stycznia. Wtedy szczepieni będą seniorzy, nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych. Zgodnie z deklaracjami rządzących powszechne szczepienie Polaków rozpocznie się na przełomie lutego i marca. Od 15 stycznia ruszą zapisy. Szczepienia są dobrowolne i darmowe.