W sieci zostało opublikowane nagranie z pogrzebu greckiego biskupa, który zmarł z powodu Covid-19. Na filmie widać, jak dziecko – za namową jednego z duchownych – całuje trumnę z ciałem zmarłego.

62-letni biskup z miejscowości Lagadas w Grecji zmarł z powodu Covid-19. Ze względów bezpieczeństwa szczelnie zamknięta trumna z ciałem duchownego została wniesiona do świątyni przez osoby ubrane z kombinezony ochronne. 

Cała uroczystość była transmitowana w internecie. Nagranie wzbudziło wiele kontrowersji.

Na filmie widać, jak do świątyni wchodzi duchowny, który trzyma dziecko za rękę. Kiedy podeszli bliżej trumny, mężczyzna podniósł chłopca tak, żeby ten mógł pocałować trumnę z ciałem zmarłego biskupa. Następnie gest ten powtórzył sam ksiądz, który wcześniej zdjął maseczkę ochronną. 

Scena całowania trumny wywołała ogromne kontrowersje w Grecji. Komentujący zwracają uwagę nie tylko na nieprzestrzeganie zasad sanitarnych związanych z szalejącą w kraju epidemią koronawirusa, ale również na sposób, w jaki ksiądz trzymał dziecko.

W Grecji obowiązuje godzina policyjna

Rząd Grecji ogłosił 11 listopada, że z powodu rekordowej liczby zgonów i wzrostu zakażeń koronawirusem w kraju od 13 listopada na terenie całej Grecji zostanie wprowadzona godzina policyjna.

Z kolei od 7 listopada w Grecji obowiązuje ogólnokrajowa, trzytygodniowa kwarantanna. Wszystkie sklepy detaliczne, z wyjątkiem supermarketów, sklepów z żywnością i aptek, są zamknięte. Restauracje mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos.

Na każde wyjście z domu: do apteki, lekarza, sklepu spożywczego czy na spacer, Grecy potrzebują osobnego pozwolenia. Osoby pracujące mogą się przemieszczać.