Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie - poinformowała katowicka kuria metropolitalna. Odwiedziny duszpasterskie ograniczono do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań "na zaproszenie gospodarzy".

To kolejne zmiany w archidiecezji katowickiej wywołane sytuacją epidemiczną. W środę metropolita katowicki abp. Wiktor Skworc poinformował, że zaplanowana na tegoroczny październik w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy została przeniesiona na 2021 r.

Zgodnie z wcześniejszym planem, ks. Jan Macha - śląski duchowny stracony w 1942 r. przez hitlerowców - miał być beatyfikowany 17 października w katowickiej katedrze. Mszy beatyfikacyjnej, do której przygotowania były już zaawansowane, miał przewodniczyć prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu, z którym konsultowano zmianę terminu uroczystości.

Nowy termin beatyfikacji ks. Machy zostanie ogłoszony po akceptacji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Niezależnie od innych zmian organizacyjnych o charakterze krajowym, w archidiecezji katowickiej zdecydowano m.in. o zmianie formuły tegorocznych stanowych pielgrzymek mężczyzn (majowa) oraz kobiet (sierpniowa) do sanktuarium Matki Bożej Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Piątkowy rekord zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 1587 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Na Covid-19 zmarły w ciągu ostatniej doby 23 osoby. To najwięcej od początku epidemii. Minister zdrowia chce wprowadzić nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych. Mają dotyczyć spotkań międzyludzkich. Poznamy je w przyszłym tygodniu.

W ciągu minionej doby potwierdzono 1587 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

To dane z województw: mazowieckiego (295), małopolskiego (241), kujawsko-pomorskiego (162), pomorskiego (128), śląskiego (126), warmińsko-mazurskiego (87), wielkopolskiego (84), łódzkiego (78), zachodniopomorskiego (61), lubelskiego (59),  podkarpackiego (55), podlaskiego (54), dolnośląskiego (52), świętokrzyskiego (52), opolskiego (38) i lubuskiego (15).