Na wyprawę w góry należy zabrać ze sobą przede wszystkim zdrowy rozsądek - niezależnie od tego, czy jest się doświadczonym wspinaczem czy amatorem wędrówek po turystycznych szlakach. Równie ważne jest dobre przygotowanie: poznanie trasy, wyposażenie we właściwy sprzęt, wybór odpowiedniej odzieży i obuwia. Warto też wiedzieć, czy będzie to wymarsz jednodniowy, czy chodzi o kilkudniową wyprawę, ponieważ od tego zależy wielkość plecaka i waga zabranego ekwipunku.

O czym trzeba pomyśleć przy wyborze ekwipunku?

Istotnym czynnikiem, mającym wpływ na decyzję odnoszącą się do bagażu, jest waga i zapotrzebowanie. Jeżeli jest to piesza wycieczka na kilka godzin, wystarczy zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Gdy decyduje się na coś dłuższego, należy dodać do tego niezbędny prowiant (wysokokaloryczny, lekkostrawny), dodatkową odzież na zmianę i dopasowaną do zmieniającej się pogody (cieplejsza kurtka przeciwdeszczowa albo grubsza bluza, z oddychającego materiału, który posiada właściwości szybkiego schnięcia), latarkę i apteczkę podręczną (w tym leki, jeżeli się je przyjmuje). 

Aby to wszystko pomieścić i nie czuć nadmiernego ciężaru, trzeba wyposażyć się także we właściwy plecak turystyczny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka?

Im lepsze parametry posiada, tym lepiej będzie spełniał swoje zadanie. Musi być on wykonany z wytrzymałego, ale lekkiego materiału, odpowiednio wspierać ramiona i plecy przenosząc ciężar na biodra oraz posiadać właściwą pojemność. Koniecznie należy także uwzględnić wzrost i budowa ciała osoby, która będzie go nosiła, ponieważ źle dobrane rozmiary mogą stanowić przeszkodę - zwłaszcza przy długim marszu i sporym obciążeniu. 

Warto zadbać o to, aby posiadał on również pasy do przypięcia przez klatkę piersiową, co pomoże w stabilizacji plecaka i dodatkowo odciąży ramiona. Pasy nie powinny wpijać się nadmiernie w ramiona, a być wyposażone w amortyzację, podobnie jak obszar lędźwiowy, który chroni biodra warstwą gąbki. 

Czym różnią się plecaki między sobą?

Ceną, marką, pojemnością, elementami dodatkowymi - wspomniane pasy stabilizujące czy akcesoria ułatwiające przenoszenie lżejszego ekwipunku. Istnieją różne warianty w zależności od przeznaczenia i osoby, która będzie go potrzebowała. Można kupić plecak damski albo dziecięcy, które posiadają nieco inne parametry niż tradycyjne. Różnica polega przede wszystkim na uwzględnieniu wzrostu, budowy ciała i wielkości samego plecaka. 

Dzieciom oferuje się mniejsze, lżejsze, przeznaczone na przenoszenie mniejszego ekwipunku i lepiej stabilizujące, zaś paniom proponowane są warianty nieco węższe i lepiej przylegające do sylwetki, a tym samym sprawiające mniej problemów w czasie marszu po różnorodnym terenie. 

Dobranie odpowiedniego plecak daje możliwość lepszego zorganizowania ekwipunku. Jest to duże ułatwienie, ponieważ w trakcie wyprawy, nawet kilkugodzinnej, po stosunkowo prostych szlakach turystycznych, może się okazać, że konieczny jest dłuższy i częstszy odpoczynek. Głównym powodem szybkiego wyczerpania sił nie jest jednak brak kondycji czy zmienna pogoda, a niewłaściwy wybór odzieży, obuwia lub plecaka. Warto więc poświęcić czas i przeanalizować własne możliwości i potrzeby wynikające z planowanej wycieczki, aby później cieszyć się urokami wędrówki, pięknymi widokami i spokojem charakterystycznym podczas obcowania z naturą.