W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeszczepiono płuca 70-letniemu byłemu sportowcowi cierpiącemu na zwłóknienie tego narządu. Centrum podaje, że jest to najstarszy w Polsce pacjent, u którego wykonano taki zabieg.

Przeszczep został przeprowadzony na początku września, na kilka dni przed 70. urodzinami pacjenta cierpiącego na zwłóknienie płuc. Koordynator programu transplantacji płuc w UCK dr hab. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej, poinformował, że zabieg u pacjenta w tym wieku, to rekord w skali kraju. Były doniesienia o przeszczepach u 68-latków, u 69-latków. Granica przeszczepu jest zatem przesunięta - zaznaczył.

Choć operacje u osób starszych obarczone są dodatkowym ryzykiem, w tej konkretnej sytuacji zdecydowaliśmy się je podjąć. Doświadczone ośrodki, a do takich aspirujemy, poddają ocenie każdego pacjenta i nie kierują się wiekiem wyłącznie metrykalnym, analizujemy pacjenta bardziej pod względem wieku biologicznego. Pan Eugeniusz to były sportowiec, prowadzący aktywny tryb życia i jego wiek biologiczny został oceniony na zdecydowanie niższy niż ten metrykalny - powiedział dr hab. Jacek Wojarski. 

Stan pacjenta stale się pogarszał

Zwłóknienie płuc u 70-latka było na tyle rozwinięte, że miał on "problem z najprostszymi czynnościami, takimi jak wstanie z krzesła czy pójście do łazienki". Nie był w stanie podjąć praktycznie żadnego wysiłku, a jego stan stale się pogarszał. Transplantacja umożliwi mężczyźnie normalnie funkcjonowanie.

Przyjęte przez Międzynarodowe Towarzystwo Przeszczepów Serca i Płuc wytyczne mówią, że przeszczep płuc powinno się wykonywać u osoby maksymalnie 65-letniej. U osób starszych znacznie rośnie ryzyko niepowodzenia operacji. "W doświadczonych ośrodkach bierze się jednak pod uwagę wiek biologiczny, który czasem może być określony jako niższy niż ten metrykalny" - informuje placówka.

Poza gdańskim UCK, płuca przeszczepia się również w Poznaniu, Szczecinie i w Zabrzu.