Niezwykłego odkrycia dokonano we wnętrzu pomnika Bojowników Polskiego Ruchu Oporu, który w sierpniu został zdemontowany w Jaworznie w woj. śląskim. Z ukrytej w butelce wiadomości można się dowiedzieć, kto dokładnie stawiał monument w latach 60., ile można było wówczas zarobić i... czego potrzeba do produkcji bimbru.

Pomnik Bojowników Polskiego Ruchu Oporu przy ulicy Grunwaldzkiej w Jaworznie został zdemontowany w sierpniu. Monument powstał w 1961 roku. Jak informuje Muzeum Miasta Jaworzno, "kamieniarze, którzy uczestniczyli przy budowie, prawdopodobnie przewidzieli, że nadejdzie taki dzień, kiedy pomnik zostanie poddany likwidacji. W związku z powyższym w jego wnętrzu ukryli szklaną butelkę. W środku butelki umieścili karteczkę".

Z jednej strony kartki wypisano nazwiska kamieniarzy. Z drugiej znajduje się z kolei informacja, że 60 lat temu za dniówkę płaciło się 100 złotych. To jednak nie wszystko. Można dowiedzieć się także, ile kosztowały wówczas składniki... do produkcji bimbru na bazie pszenicy.

"Niestety nie podano przepisu" - kwituje swój wpis muzeum w Jaworznie.

Zdemontowany pomnik poświęcony Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu Poległych trafi do Fundacji Minionej Epoki Muzeum PRL-u z siedzibą w Rudzie Śląskiej. A miejsce po monumencie wypełnione zostanie kostka brukową.