IMGW wydało po południu ostrzeżenie trzeciego - najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla kilku powiatów województwa mazowieckiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia - w 3-stopniowej skali - przed silnymi burzami, ulewami i silnym wiatrem obowiązują natomiast w siedmiu województwach: małopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, świętokrzyskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Tylko dzisiaj do godziny 16:00 strażacy w całym kraju interweniowali w związku z burzami blisko 1200 razy. Pogoda daje się nam we znaki od kilku dni. W nocy z soboty na niedzielę w Małopolsce na stacji pomiarowej w Jodłowniku IMGW odnotowało rekordowy opad: niemal 152 litry wody na metr kwadratowy powierzchni. To dlatego przybór wody w potokach i rzekach w powiecie limanowskim był tak gwałtowny. Sytuację pogodową śledzimy dla Was w naszej relacji na żywo!

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:57 PODSUMOWANIE DNIA

O sytuacji pogodowej i innych wydarzeniach poniedziałku posłuchacie w Podsumowaniu Dnia RMF FM przygotowanym przez Grzegorza Jasińskiego.


23:54 MAŁOPOLSKIE

Prezydent odwiedził małopolski Łapanów. podkreślił, że konieczne jest dokonanie modernizacji i budowy wału. Niestety sprawa jest stara, bo 10 lat temu była tutaj podobna katastrofa. Nieco inaczej przebiegła, ale problem był ten sam - ocenił.

Według niego, "niestety problem może mieć charakter cykliczny". I w związku z tym nie można dopuścić do tego, żeby to trwało. Poinformował, że dyrekcja Wód Polskich szacuje koszt realizacji tego typu inwestycji na co najmniej 15 milionów złotych. Zadeklarował, że zwróci się do premiera Mateusza Morawieckiego o środki na inwestycje w wały, aby sytuacja się nie powtarzała.



23:37 RCB

Jednym z tematów, który omówiono podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego były skutki deszczowo-burzowego frontu atmosferycznego - poinformowało w poniedziałek późnym wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W poniedziałek wieczorem IMGW nadal utrzymało ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz wschodu warmińsko-mazurskiego. Dla niektórych powiatów IMGW podniosło poziom ostrzeżenia do najwyższego trzeciego stopnia.

W związku z taką sytuacją pogodową na obszarach objętych tymi lub wcześniejszymi alertami były liczne podtopienia i uszkodzenia m.in. infrastruktury drogowej. O tym rozmawiano podczas wieczornego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

RCB przekazało, że od godz. 17 było 7,5 tys. zdarzeń związanych z pogodą, w których wzięło udział 13 tys. strażaków i strażaków ochotników. Dla poszkodowanych uruchomiono także pomoc. W poniedziałek wiceszef MSWiA Błażej Poboży poinformował, że minister SWiA Mariusz Kamiński zdecydował o uruchomieniu rezerwy celowej w wysokości 1,5 mln zł na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych w ostatnich nawałnicach w Małopolsce.


23:32 MAZORWIECKIE

Alert pogodowy po intensywnych ulewach w Warszawie odwołany - przekazał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.



23:17 MAZOWIECKIE

"W związku z sytuacją powodziową w Warszawie Rafał Trzaskowski był zmuszony odwołać wyjazd do Miedzyrzeca Podlaskiego i Białej Podlaskiej. Wszystkich bardzo serdecznie przepraszamy. Jutrzejsze spotkania w Urszulinie i Lublinie aktualne. Do zobaczenia" -  poinformował w poniedziałek wieczorem poseł KO i członek sztabu Trzaskowskiego, Sławomir Nitras. 


23:00 MAZOWIECKIE

Około 250 razy interweniowali stołeczni strażacy po poniedziałkowych burzach i ulewnych deszczach, które przeszły przez stolicę - poinformował w poniedziałek wieczorem st. kpt. Michał Konopka z komendy miejskiej PSP w Warszawie. Najczęściej interweniowano we Włochach i na Bielanach.

Z informacji st. kpt. Michała Konopki z komendy miejskiej PSP w Warszawie wynika, że najwięcej interwencji straży pożarnej związanych z pogodą było we Włochach i na Bielanach. Strażacy interweniowali również na Ochocie i Mokotowie, rzadziej na Ursynowie.

Aktualnie najwięcej pracy mamy we Włochach, wcześniej na Bielanach. Najczęściej zgłoszenia dotyczą zalanych posesji, piwnic, garaży podziemnych, a także powalonych drzew na drogi i chodniki - mówił Konopka. Dodał, że zgłoszenia do straży pożarnej cały czas napływają.


22:00 ŚWIĘTOKRZYSKIE

Ponad 50 razy interweniowali w poniedziałek świętokrzyscy strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu, głównie wypompowując wodę z zalanych obiektów. Mimo opadów, nie ma na razie zagrożenia przeciwpowodziowego na świętokrzyskich rzekach.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Kielcach, w poniedziałek odnotowano do tej pory 52 interwencje w regionie. W 44 przypadkach dotyczyły one wypompowywania wody z zalanych obiektów.

Ponadto strażacy siedem razy interweniowali przy powalonych konarach drzew. Ich pomoc potrzebna była także w Jędrzejowie, gdzie zalana została jedna z dróg gminnych. Strażacy ułożyli worki z piaskiem, bo niedaleko drogi płynie rzeka, która wylała i zagrażała pobliskim budynkom - powiedział dyżurny WSKR w Kielcach. Dodał, że najwięcej interwencji było w powiatach sandomierskim, kieleckim i koneckim.


21:46 IMGW: AKTUALNE MAPY POGODOWE




21:39 NIEMAL 500 INTERWENCJI NA PODKARPACIU

Ponad 480 interwencji odnotowali podkarpaccy strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu, które przechodzą w poniedziałek od popołudnia przez region. Najwięcej interwencji dotyczyło pompowania wody.

"Nasze działania polegały głównie na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, posesji, w domach mieszkalnych i w budynkach gospodarczych. Pomagaliśmy także zabezpieczać workami z piaskiem budynki zagrożone podtopieniem" - przekazał rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja.

Dodał, że strażacy udrażniali także przepusty drogowe i usuwali połamane konary drzew leżące na jezdniach, ulicach i chodnikach.

"Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny" - zapewnił.


21:23 SZTABY KRYZYSOWE


21:12 TYSIĄC INTERWENCJI MAZOWIECKICH STRAŻAKÓW

Do godz. 20 mazowieccy strażacy dostali niemal tysiąc zgłoszeń w związku z burzami i ulewnym deszczem - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie mł. brygadier Karol Kierzkowski. Większość dotyczy podtopień.

"Aktualnie obsługujemy 990 zgłoszeń, z czego 250 w Warszawie" - poinformował PAP mł. brygadier Karol Kierzkowski. Dodał, że strażacy mają również po 50-60 zgłoszeń w każdym z powiatów okołowarszawskich.

Kierzkowski zaznaczył, że z 990 zgłoszeń 960 dotyczy lokalnych podtopień, a 30 związanych jest z silnym wiatrem. Podkreślił również, że wszelkie zgłoszone podtopienia są sukcesywnie usuwane. Dodał, że chmura widoczna na radarach pogodowych jest bardzo duża i "rozciąga się od Suwałk, przechodząc ukosem przez Warszawę". Dlatego - jak zaznaczył - strażacy przygotowują się na ciężką noc i nie wykluczają, że liczba interwencji przekroczy 1,5 tys. Dla porównania, w poprzednich dniach mazowieccy strażacy mieli po ok. 300 interwencji związanych z pogodą dziennie.



20:56 ZALANA WARSZAWA

Burze, które pojawiły się nad Warszawą w poniedziałek po południu skutkowały licznymi utrudnieniami na warszawskich drogach. Na największych ulicach woda uszkodziła sygnalizacje świetlne.

Jak przekazał PAP rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich Mikołaj Pieńkos, problem dotyczy wielu warszawskich ulic, ale największe utrudnienia dotyczą skrzyżowań: Doliny Służewieckiej z Aleją Wilanowską, Świętokrzyskiej z Marszałkowską, Broniewskiego z Reymonta, Alei Niepodległości z Woronicza oraz Ronda ONZ. "W tych miejscach sygnalizacja świetlna została uszkodzona. Na miejsce wyruszyły ekipy naprawcze, nie jest to skomplikowane, ale osuszenie kabli trochę zajmuje" - wyjaśnił.

W poniedziałek w województwie mazowieckim obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


20:35 INTERWENCJE STRAŻACKIE W LUBELSKIEM

Około 90 razy interweniowali strażacy w poniedziałek w Lubelskiem w związku z burzami i ulewami, które przechodzą przez region. Interwencje dotyczyły usuwania połamanych drzew i gałęzi oraz pompowania wody - poinformowała straż pożarna.

Jak powiedział PAP dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie mł. bryg. Sylwester Wójcik, strażacy odnotowali w poniedziałek około 90 interwencji związanych z burzami i obfitymi opadami deszczu. "Dotyczyły one usuwania połamanych gałęzi i konarów oraz pompownia wody m.in. z posesji czy piwnic" - zaznaczył.

Dodał, że nie było interwencji związanych z uszkodzeniami budynków, nikt nie został poszkodowany.


20:14 KOLEJNY FRONT ATMOSFERYCZNY NAD MAŁOPOLSKĄ

Przez Małopolskę przechodzi kolejny front atmosferyczny z komórkami burzowymi. W kulminacji prognozowany jest lokalny opad do 50 mm na metr kwadratowy. Poziom wody w rzekach wzrasta w związku z opadami i spływem wód powierzchniowych - podało w poniedziałek wieczorem biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Od godziny 7.30 strażacy interweniowali w regionie 135 razy.

Alarmy przeciwpowodziowe nadal obowiązują w powiatach: limanowskim, bocheńskim, myślenickim i gm. Raciechowice. Jak poinformowały służby wojewody, w poniedziałek alarmy wprowadziły gminy: Jodłownik, Mszana Dolna, Kamienica oraz Dobra, a także powiat oświęcimski, miasto i gmina Oświęcim. W gminie Łapsze Niżne obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.


19:53 KUJAWSKO-POMORSKIE

Strażacy województwa kujawsko-pomorskiego w poniedziałek 82 razy interweniowali w zdarzeniach związanych z pogodą, ale głównie było to usuwanie skutków niedzielnych burz i opadów deszczu - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

"Było to w zasadzie sprzątanie po szkodach wyrządzonych przez burzę i deszcz poprzedniego dnia. Około 90 procent interwencji dotyczyło wypompowywania wody z ulic, podwórek i piwnic domów, ale zdarzały się wyjazdy związane z usuwaniem połamanych drzew i gałęzi" - powiedział dyżurny KW PSP.

Najczęściej strażacy byli wzywani w powiatach aleksandrowskim i inowrocławskim - 20 razy oraz toruńskim - 10 razy, gdzie mieli również najwięcej pracy w niedzielę.


19:39 MAZOWIECKIE: PONAD 200 STRAŻACKICH INTERWENCJI

Od północy do godz. 18 mazowieccy strażacy przeprowadzili około 200 interwencji w związku z burzami i ulewnym deszczem - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie mł. brygadier Karol Kierzkowski. Najwięcej zdarzeń było w centrum i na wschodzie województwa.

Kierzkowski poinformował, że w wyniku burz i ulewnych deszczy strażacy wyjeżdżają głównie do zalanych posesji, piwnic i dróg. Podkreślił jednocześnie, że nie ma większych szkód, ani osób poszkodowanych.

Jak przekazał, z burzami zmagają się głównie mieszkańcy centralnej i wschodniej części województwa mazowieckiego. "Cały czas pracujemy" - dodał.


19:21 RZĄDOWE CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z wydanym ostrzeżeniem trzeciego stopnia przed burzami z gradem dla Warszawy rozsyła do mieszkańców stolicy alert ostrzegawczy. Obowiązuje on do godz. 3 w nocy we wtorek.

"Uwaga! Dzis wieczorem (22.06) i w nocy ulewny deszcz i burze z gradem. Przygotuj się na podtopienia" - ostrzega RCB w wysyłanych wiadomościach. Instytucja przypomina też, aby w związku z sytuacją pogodową stosować się do poleceń służb.

IMGW wydał w poniedziałek po południu ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem dla kilku powiatów woj. mazowieckiego: lipskiego, kozienickiego, zwoleńskiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego oraz dla Warszawy.


19:04 LEGIONOWO PO NAWAŁNICY


18:48 ZBIORNIKI PRZECIWPOWODZIOWE

Zbiorniki przeciwpowodziowe zadziałały, złapały falę powodziową i to pokazuje, jakie one są ważne dla ochrony regionu, m.in. ziemi kłodzkiej - mówił we Wrocławiu po posiedzeniu dolnośląskiego sztabu kryzysowego prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca wraz z Anną Moskwą wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uczestniczyli w poniedziałek w obradach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie aktualnej sytuacji hydrologicznej na terenie województwa.

Podczas briefingu prasowego, który odbył się po posiedzeniu sztabu, wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma uspokajał, że prognoza meteorologiczna na najbliższe kilka dni przewiduje poprawę pogody oraz jedynie przelotne i niezbyt intensywne opady. "To da nam oddech i pozwoli redukować nagromadzone w zbiornikach wody. (...) Musimy być gotowi na każdą ewentualność" - mówił.


18:35 ULEWY W RADOMSKU

Ulewy dały się we znaki mieszkańcom Radomska i okolic. Strażacy łącznie interweniowali ponad 40 razy. W samym mieście - jak zwykle przy ulewach - nie dało się przejechać m.in. pod tzw. mostkiem.


18:24 MAŁOPOLSKA: ZAPOMOGI DLA POSZKODOWANYCH

Do urzędów gmin w Małopolsce trafiają pierwsze pieniądze dla poszkodowanych przez weekendowe ulewy.

"Urzędy mają przekazywać je mieszkańcom" - zapowiada w rozmowie z RMF FM rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Chodzi o doraźne zapomogi w wysokości do 6 tysięcy złotych. Mieszkańcy, których domy zostały zniszczone, powinni zgłaszać się do urzędów gmin.

"To mogą być szkody w gospodarstwie domowym, takie jak na przykład uszkodzony jakiś niezbędny do funkcjonowania sprzęt. Mieliśmy też niejednokrotnie wnioski związane z nauką dzieci. Zniszczony pokój dziecka, zniszczone jakieś meble" - podkreśla Paździo.

Nie ma terminu składania wniosków o zapomogę.


18:13 IMGW: ALERTY TRZECIEGO STOPNIA DLA MAZOWSZA

IMGW wydał w poniedziałek po południu ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem dla kilku powiatów woj. mazowieckiego: lipskiego, kozienickiego, zwoleńskiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego oraz dla Warszawy. Wcześniej obowiązywał tam alert drugiego stopnia.

Jak wyjaśnia IMGW, na wskazanym obszarze prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 50 mm do 70 mm, a lokalnie nawet do 80 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami może padać grad. Alert obowiązuje do godz. 3 w nocy we wtorek.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

18:07 PÓŁTORA MILIONA ZŁOTYCH na ZASIŁKI dla POSZKODOWANYCH w MAŁOPOLSCE

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował o uruchomieniu rezerwy celowej w wysokości 1,5 mln złotych na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych w ostatnich nawałnicach w Małopolsce - taką informację przekazał we wpisie na Twitterze wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

17:43 MILIONOWE STRATY po ULEWACH w GMINIE JODŁOWNIK

9 milionów złotych wynoszą straty po ostatnich ulewach tylko w gminie Jodłownik w Małopolsce.

To - jak mówi wójt Paweł Stawarz - prawie jedna czwarta budżetu gminy.

Zniszczone są drogi, mosty i kładki, podtopionych zostało blisko 120 domów.

A to nie pierwszy raz, kiedy gmina walczy z wielką wodą. Mieszkańcy wsi Szczyrzyc skarżą się, że Stradomka zalewa ich kolejny już raz i nikt nic z tym nie robi.

Cytat

1997, 2002, 2014 i teraz - zero zabezpieczeń. Pisaliśmy kilkanaście razy do czterech instytucji. Część robót miała zaczynać się w maju tego roku - jak na razie nie ma żadnego odzewu.
Wójt gminy Jodłownik Paweł Stawarz

W ten weekend Stradomka w Szczyrzycu znów wystąpiła z brzegów.

"Pół godziny - i już było równo z tymi dolnymi oknami przy balkonie. Wyrwało mi tamte drzwi - i koniec" - opowiada reporterowi RMF FM Maciejowi Pałahickiemu mieszkaniec wsi.

16:58 NIEMAL 1200 STRAŻACKICH INTERWENCJI w CAŁYM KRAJU

Do godziny 16:00 w poniedziałek strażacy w całym kraju interweniowali z powodu burz 1189 razy - poinformował wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. Jak dodał, aktualnie bez prądu pozostaje ponad 1500 odbiorców.

Według przekazanych przez Świszcza informacji, najwięcej interwencji koniecznych było w województwach podkarpackim (322) i łódzkim (170), zaś awarie energetyczne występują w Śląskiem - tam 817 odbiorców jest bez prądu - na Podlasiu, gdzie odnotowano 726 awarii.

Wiceszef RCB poinformował także, że na terenie Podkarpacia podtopionych zostało 55 budynków mieszkalnych.

16:41 PODKARPACKIE: SETKI STRAŻACKICH INTERWENCJI

Ponad 350 razy interwencji odnotowali podkarpaccy strażacy ostatniej doby w związku z burzami, jakie przechodzą nad regionem od niedzielnego popołudnia. Najwięcej interwencji dotyczyło pompowania wody i usuwania połamanych konarów i drzew.

Jak poinformował rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, najczęściej strażacy wyjeżdżali w powiatach: sanockim, przeworskim i przemyskim.

"Nasze działania polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych piwnic, posesji, parkingów i dróg. Usuwaliśmy także połamane konary i drzewa, leżące na jezdniach, chodnikach i posesjach" - wymieniał bryg. Betleja.

16:33 OSTRZEŻENIA HYDROLOGICZNE

IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla południowych powiatów Małopolski i Podkarpacia: oznacza ono wezbranie wód z przekroczeniem stanów alarmowych.

Dla pozostałych rejonów obu województw i dla województwa śląskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia.

16:31 NOWE ALERTY IMGW

IMGW wydało po południu ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnymi burzami i deszczami dla siedmiu województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

IMGW prognozuje, że wystąpią tam burze i okresowo silne opady deszczu: ich prognozowana wysokość to miejscami od 20 do 50 mm, a lokalnie nawet 80 mm. W trakcie opadów deszczu występować będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie może padać grad.

IMGW wydało również ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla województw: łódzkiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego oraz części wielkopolskiego.

Na tych obszarach opady deszczu miejscami wyniosą od 20 do 40 mm, a lokalnie nawet 50 mm. W trakcie opadów deszczu pojawiać się będą burze z porywami wiatru do 75 km/h. Może też padać grad.

16:17 ŁAPANÓW

"Przyszło nagle, nie zdążyliśmy powyciągać tego, co trzeba, elektronarzędzia czy kuchnia, niczego. To była chwila. Brakowało może 15 centymetrów do sufitu w najniższych pomieszczeniach" - tak mieszkaniec małopolskiego Łapanowa wspomina w rozmowie z TVN24 weekendowe wydarzenia w tej miejscowości.

Po tym, jak rzeka Stradomka przerwała wał przeciwpowodziowy, zalanych zostało ponad 50 budynków.

15:34 ALARMY POWODZIOWE w POWIECIE OŚWIĘCIMSKIM

Alarmy powodziowe wprowadzili starosta oświęcimski, prezydent Oświęcimia i wójt gminy Oświęcim. Poziomy alarmowe przekroczone zostały na Wiśle i Sole.

W południe na wodowskazie w Jawiszowicach Wisła osiągnęła 636 cm, czyli o 6 cm więcej, niż wynosi poziom alarmowy. Soła w Oświęcimiu sięgała 472 cm - a więc 12 cm powyżej stanu alarmowego. Oba wodowskazy znajdują się jednak poniżej zapór, które prowadzą zwiększony zrzut wody, aby utrzymać rezerwę powodziową.

14:39 SZCZYRZYC w MAŁOPOLSCE

Tak wyglądają obecnie domy, podwórka, mostki i drogi dojazdowe w Szczyrzycu w Małopolsce:

14:26 NOWE ALERTY IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia - w 3-stopniowej skali - przed silnymi burzami i deszczami dla siedmiu województw. Lokalnie może spaść do 60 mm deszczu, a porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h. Miejscami może też spać grad.

Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwach: mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podlaskim.

Z kolei w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim oraz części wielkopolskiego obowiązują alerty pierwszego stopnia.

Na tych terenach synoptycy prognozują wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym: ich wysokość wynosić będzie miejscami od 20 do 40 mm, a lokalnie 50 mm. W trakcie opadów deszczu pojawią się burze z porywami wiatru do 75 km/h. Tam również możliwe są opady gradu.

IMGW zaleca śledzenie komunikatów pogodowych.

13:50 Są wnioski o pierwszą pomoc

Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wpłynął już wniosek gminy Raciechowice o zasiłki do 6 tys. złotych dla poszkodowanych z powodu ostatnich ulew. "Wójt gminy zawnioskował o 300 tys. złotych dla 50 gospodarstw, które ucierpiały. Te środki już przekazaliśmy na rachunek gminy" - informują małopolscy urzędnicy.

13:20 Małopolska

Łapanów zniszczony przez wodę

13:08 Małopolska

Podtopiona siedziba warsztatów terapii zajęciowej w małopolskim Łapanowie.


12:56 Podkarpacie

12:47 Wójt Łapanowa: Można mieć uzasadnione pretensje do władz, że zapomnieli o mieszkańcach Łapanowa

Władza o nas zapomniała, od 10 lat nie zrobiono nic by zapobiegać powodziom - mówią mieszkańcy Łapanowa w Małopolsce. Trwa tam szacowanie start, podtopionych zostało  ponad 70 gospodarstw. Tylko w tej gminie straty sięgną milionów złotych.

Ostatnia taka sytuacja była podczas powodzi w 2010 roku - od tego czasu ciągle coś obiecywano, ale żadna władza nic nie zrobiła - mówi reporterowi RMF FM wójt gminy Andrzej Śliwa. Na pewno rozżalenie jest bardzo duże - jak kogoś dotknie ta sama sytuacja. Jeżeli to można poprawić, naprawić i nic się fizycznie nie robi, bo przez 10 lat nie powstało nic, to można mieć uzasadnione pretensje do władz, że zapomnieli o mieszkańcach Łapanowa - mówi.

Lokalny samorząd od dawna apelował o podwyższenie wałów przeciwpowodziowych czy budowę zbiorników retencyjnych. 

12:15 Prezes Wód Polskich: Nie ma niebezpieczeństwa powodzi

W chwili obecnej nie ma niebezpieczeństwa powodzi - powiedział na konferencji prasowej w Opolu Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie.  Wspólnie z Anną Moskwą z MGMiŻŚ wizytował instalacje wodne na Górnym Śląsku.

Jeszcze w niedzielę było niebezpiecznie. W dorzeczu Odry mieliśmy 21 stanów alarmowych, dla przykładu w Małopolsce mieliśmy dwa. Prognozy były takie, że były możliwe intensywne opady burzowe. Stąd nasza wizyta w celu sprawdzenia, czy wszystko jest należycie zabezpieczone przez Wody Polskie. Byliśmy na polderze Buków, który jest pierwszą linią obrony przed falą na Odrze płynącą z Czech. Polder Buków ma w tej chwili rezerwę 40 procentową. Potem mamy Racibórz, który zapewnia bezpieczeństwo dla 2,5 mln ludzi jest w pełni funkcjonalny. W dniu jutrzejszym będziemy mieli próbę techniczną. Rezerwa tego giganta jest taka, że gdybyśmy mieli falę stulecia jak w 1997 roku, to zbiornik ją łapie w stu procentach, a zbiornik będzie miał jeszcze 30 procent zapasu - powiedział Daca.

12:10 Małopolska

W Małopolsce w nocy z soboty na niedzielę na metr kw. powierzchni spadły punktowo prawie 152 litry wody. Taką wartość Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotował na stacji pomiarowej w Jodłowniku, dlatego przybór wody w potokach i rzekach w powiecie limanowskim był tak gwałtowny.

Był to rekordowy opad. W zlewni Raby spadło 151,7 mm wody (151,7 litry - PAP) na metr kwadratowy - mówi Małgorzata Maczuga, kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych IMiGW w Krakowie.

Ponad 150 litrów wody na metr kwadratowy to opady bardzo wysokie - jedna trzecia średniej sumy opadów rocznych. W tym miejscu rozbudowała się stacjonarna komórka burzowa, która się nie przemieszczała - wyjaśniła Małgorzata Maczuga.

Bardzo wysokie były także opady w Węglówce - 132 litry na metr kw. i w Lubniu - 101,5 litra na metr kw.

W innych miejscach Małopolski w krótkim czasie spadło w weekend 40-50 litrów wody na metr kwadratowy i to spowodowało wezbranie rzek i potoków oraz lokalne podtopienia.

Według synoptyków w najbliższych dniach w regionie wciąż będzie padać, lokalnie może spaść do 50 mm deszczu na m kw.

11:31 Wojewoda małopolski: Sytuacja się stabilizuje

Stabilizuje się pogoda w Małopolsce, ostatniej nocy strażacy interweniowali tylko kilka razy - powiedział wojewoda małopolski po posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.

Ostatniej nocy opady nie były tak intensywne jak prognozy przewidywały, co przełożyło się na mniejszą liczbę interwencji straży - mówił Ćwik. Zaznaczył, że wiele interwencji straż wykonała już w niedzielę - w sumie od soboty podejmowała działania 680 razy. Pozostajemy czujni i gotowi na kolejne doby, bo na terenie całego województwa wciąż obowiązuje drugi stopień alarmowy, jeśli chodzi o prognozowane opady. Może też wiać wiatr z prędkością do 80 km/h - dodał wojewoda.

Stany alarmowe przekraczają w Małopolsce rzeki w trzech miejscach: Raba w Proszówkach, Soła w Oświęcimiu i Mała Wisła w Jawiszowicach, a stany ostrzegawcze w siedmiu miejscach. Alarm powodziowy obowiązuje w powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim.

W Małopolsce podtopionych zostało ponad 350 budynków, strażacy 130 razy interweniowali przy zalanych drogach, usunęli 50 powalonych drzew.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora mówiła, że do południa zaplanowany jest zwiększony zrzut wody ze zbiornika Dobczyckiego - do 200 m. sześc. Chcemy przygotować ten zbiornik na tygodniowe opady, które nas prawdopodobnie czekają, ale robimy to w sposób kontrolowany tak, aby zlewnia poniżej nie ucierpiała i kumulacja wszystkich spływających dopływów poniżej zbiornika nie spowodowała strat materialnych - zapewniła Sikora.

Dodała, że służby monitorują stan wałów przeciwpowodziowych, które nigdzie nie zostały nadszarpnięte. Jak wyjaśniła przelanie wody przez wały w Łapanowie nastąpiło ponieważ są one niskie, ale po ostatnich zdarzeniach trwają rozmowy, by przyśpieszyć modernizację tych wałów. Zgodnie z prognozami w Małopolsce nadal będzie padać, ale opady będą niższe niż w ostatnich dobach - od 10 do 25 mm na metr kwadratowy, choć przy nałożeniu się na siebie komórek burzowych mogą być wyższe. W nocy deszcz w regionie ma słabnąć.

11:18 Łapanów

Liczenie strat i sprzątanie, ale także obawy, bo pada co raz mocniej - tak wygląda sytuacja w małopolskim Łapanowie. Jak informuje reporter RMF FM Marek Wiosło, wody nie jest już tak dużo jak jeszcze wczoraj. W niektórych miejscach sięgała aż metr ponad chodnik.

Strażacy wciąż wypompowują wodę, straty liczą przedsiębiorcy, którym woda zalała sklepy oraz mieszkańcy. Padło także wiele zwierząt gospodarczych.

Do połowy ścian była woda i wszystko pozalewało. Co się dało, wyciągnęliśmy wcześniej, a reszta wpadła. Trwało to może 15 minut - opowiada jeden z mieszkańców Łapanowa. Sytuacja się jednak pogarsza, bo zaczyna padać coraz intensywniej.

10:21 Sierpc

Ponad 100 razy interweniowali po nocnej burzy strażacy z Sierpca na Mazowszu. Zalane zostały m.in. niższe kondygnacje budynków. Zgłoszenia wciąż napływają.

Najczęściej odbieraliśmy zgłoszenia o zalaniach i lokalnych podtopieniach, w tym budynków mieszkalnych, jedno i wielorodzinnych, a także budynków użyteczności publicznej, jak również zakładów pracy - mówi Waldemar Goczyński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu.

Ulewny deszcz spowodował zalanie niższych kondygnacji budynków w szkole podstawowej i przedszkolu i w Centrum Kultury i Sztuki.

10:18 Małopolska - ustalenia sztabu kryzysowego

Dziesiątki milionów złotych kosztować będzie naprawa i odbudowa dróg powiatowych uszkodzonych przez intensywne ulewy w Małopolsce. To wniosek z porannego posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego.

Najbardziej ucierpiały drogi w czterech gminach: Wiśniowa, Pcim, Raciechowice i Łapanów - przyznaje wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Oczywiście mamy także zgłoszenia z powiatu limanowskiego. Plan jest taki, że jesteśmy do dyspozycji samorządowców, jeśli chodzi o współpracę w zakresie wypłaty tych doraźnych zapomóg do 6 tys. zł - bo to jest to wymierne wsparcie - mówi Ćwik.

10:00 Długoterminowa prognoza pogody

Ciepło, ale deszczowo - tak synoptycy zapowiadają kolejny tydzień w pogodzie. Opady mają być już nie tak intensywne, jak w miniony weekend, ale - jak ostrzega IMGW - należy się spodziewać miejscami gwałtownych burz z silnymi opadami. Sprawdźcie pogodę na najbliższy tydzień.

09:36 Prognoza pogody

Zachmurzenie na ogół umiarkowane lub duże, przelotne opady deszczu, a we wschodniej i centralnej Polsce również burze. W czasie burz opady gradu oraz intensywne opady deszczu - to prognoza pogody na poniedziałek dla Polski. 

09:27 Jeszcze dziś do poszkodowanych w Małopolsce mają trafić pierwsze pieniądze

Jeszcze dziś do najbardziej poszkodowanych przez ulewy w Małopolsce ma trafić pierwsza pomoc finansowa. Chodzi o wsparcie w wysokości 6 tys. zł. Poszkodowani - jak informuje reporter RMF FM Michał Dobrołowicz - powinni jak najszybciej zgłosić się do urzędu swojej gminy. Tam ich wniosek musi zostać zweryfikowany. 

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik deklaruje, że jeśli takie zgłoszenie gmina wyśle do Krakowa jeszcze przed południem, pierwsza transza pomocy - 6 tys. zł - dziś do końca dnia trafi do mieszkańców. Kolejne etapy wsparcia, to przy częściowym zniszczeniu budynku gospodarczego - do 10 tys. zł, przy częściowym zniszczeniu budynku mieszkalnego - do 20 tys. zł  - dodaje Ćwik.

Szczegóły tej pomocy powinniśmy poznać do południa, gdy skończy się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.

W samym tylko w powiecie limanowskim straty po przejściu nawałnic szacowane są na 30 mln zł. Zalanych i podtopionych jest prawie 140 domów, podmytych ponad 40 dróg.

Mieszkańcy Szczyrzyca, jednej z najbardziej zniszczonych miejscowości w tym powiecie, mówią reporterowi RMF FM Maciejowi Pałahickiemu, że 6 tys. zł to kropla w morzu potrzeb. Co to jest 6 tys. zł w obecnych czasach, jak zalało wszystko po metr. Ciężko, ciężko - podkreśla jedna z poszkodowanych.

Inny mieszkaniec dodaje, że zostali zostawieni sami sobie. Służby gminne, itd. na razie nie istnieją. Może byli z daleka, twierdzą, że byli, ale osobiście, żeby na działkę przyjść i porozmawiać z mieszkańcem - tego nie widziałem - mówi mężczyzna w rozmowie z Maciejem Pałahickim. Dodaje, że w domu miał prawie metr wody, 15 cm mułu, zniszczone sprzęty. Jak dodaje, 6 tys. na wiele nie wystarczy.

09:08 Bochnia

W Małopolsce woda wystąpiła z brzegów także w potokach w Bochni - zlewając piwnice domów i budynków gospodarczych. Mieszkańcy szczególnie północnej części miasta obawiają się kolejnych podtopień. W okolicach ulicy Wodociągowej lokalny potok wdarł się do domów oraz budynków wielu firm. Mieszkańcy usuwają błoto, liczą straty i z niepokojem śledzą prognozy. Na wałach przeciwpowodziowych wciąż porozstawiane są worki z piaskiem.


08:48 Ponad 2,1 tys. interwencji strażaków w całym kraju

2107 razy interweniowali w niedzielę strażacy w związku z wystąpieniem w całym kraju burz i ulewnych deszczy - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP Krzysztof Batorski.

Najwięcej wezwań odnotowano w Małopolsce (672), Mazowszu (363), Śląsku (200), a także w województwie kujawsko-pomorskim (200). W większości przypadków działania straży polegały na pompowaniu wody, umacnianiu wałów i budowie doraźnych zabezpieczeń z worków z piaskiem.

Rzecznik PSP dodał, że dodatkowo w poniedziałek od północy do godz. 6 strażacy wyjeżdżali do zdarzeń pogodowych 337 razy.

08:43 Mazowsze

Do godz. 6 w poniedziałek w związku z burzami na Mazowszu strażacy interweniowali 374 razy - przekazał PAP rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski.

Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu skutków silnego wiatru oraz na wypompowywaniu wody z podtopionych budynków i ulic.

Kierzkowski poinformował, że najwięcej zdarzeń związanych z pogodą odnotowano w Warszawie (125) oraz w powiatach: sierpeckim (75), pruszkowskim (32), żuromińskim (18), mławskim (18), wołomińskim (14), sokołowskim (13), legionowskim (11), płońskim (8), radomskim (6), grójeckim (6), płockim (5), mińskim (5), garwolińskim (5) i piaseczyńskim (5).

Według prognoz IMGW na Mazowszu prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 50 mm, a lokalnie w przypadku kumulacji opadów do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może też spaść grad.

08:39 Ostrzeżenie IMGW dla Małopolski i Śląska

Przed silnymi deszczami i burzami w Małopolsce oraz części Śląska ostrzegł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW wydał ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia. Lokalnie spadnie nawet do 100 mm deszczu.

Na terenie niemal całego województwa małopolskiego IMGW prognozuje opady deszczu o natężeniu umiarkowanym okresami silnym. Miejscami może spaść od 50 mm do 80 mm, a lokalnie nawet 100 mm. W trakcie opadów będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h.

Podobnie prognozy wyglądają dla południowo wschodnich powiatów województwa śląskiego. M.in. w powiecie bielskim i cieszyńskim spodziewane są umiarkowane, okresami silne opady od 50 mm do 80 mm, a lokalnie 100 mm. Będą też burze z porywami wiatru do 80 km/h.

08:20 Woj. łódzkie

Około 100 razy interweniowali ostatniej nocy strażacy w woj. łódzkim - poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Łodzi.

Zgodnie z najnowszym komunikatem IMiGW silny deszcz z burzami będzie występował w dziś na całym obszarze woj. łódzkiego do godz. 22. Możliwe są tez opady gradu i wystąpienie porywistego wiatru do 75 km/h.

W związku z opadami synoptycy przestrzegają także przed zagrożeniem hydrologicznym w zlewniach dopływów Warty i górnej Prosny. Na obszarach prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia.

08:15 Opolszczyzna

Rano przekroczenie stanów alarmowych odnotowano na czterech rzekach województwa opolskiego. Jak poinformował dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej, na kolejnych 12 przekroczone są stany ostrzegawcze.

Według wskazań wodomierzy, stan alarmowy został przekroczony na Opawie, Ścinawie Niemodlińskiej, Osobłodze i Nysie Kłodzkiej. 

Z powodu podtopień zalana została droga lokalna z Nowego Młyna do Steblowa. W poniedziałek rano strażacy zostali wezwani do zalanych piwnic jednego z zakładów produkcyjnych w Oleśnie. Zdaniem ratowników, poziom rzek w regionie w najbliższych godzinach w znacznej mierze będzie zależał od ilości opadów po czeskiej stronie granicy oraz w województwie śląskim.

08:09 Dolny Śląsk

Stany alarmowe przekroczone na czterech wodowskazach w regionie, a ostrzegawcze na 20 - tak wygląda rano sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląski. Służby kryzysowe wojewody wskazują, że sytuacja powodziowa w regionie jest stabilna, a poziom wody w rzekach opada.

Stany alarmowe przekroczone są na czterech wodowskazach w regionie: na Białej Lądeckiej w Żelaźnie, na Czarnej Wodzie w Gniechowicach, na Ślęzie w Borowie i na Oławie w Oławie. Z kolei stany ostrzegawcze przekroczone są na 20 wodowskazach.

Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują nadał w gminach Bogatynia, Leśna, Mysłakowice, Mirsk, Gryfów Śląski oraz na terenie całego powiatu kłodzkiego i lubańskiego. Pogotowia przeciwpowodziowe wprowadzono również w Kłodzku i Bardzie. W Kłodzku w sobotę ogłoszono alarm powodziowy, ale sytuacja poprawiła się i obecnie obowiązuje tam pogotowie przeciwpowodziowe.

Do rana strażacy w związku z opadami interweniowali ponad 80 razy. Zgłoszenia związane były głównie z wypompowywaniem wody z piwnic czy usuwaniem połamanych konarów drzew.

07:39 Woj. kujawsko-pomorskie

Po burzach i intensywnych opadach deszczu w województwie kujawsko-pomorskim strażacy ostatniej doby interweniowali 235 razy. Zgłoszenia dotyczyły w zdecydowanej większości wypompowywania wody - poinformował w poniedziałek dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Strażacy byli wzywani przede wszystkim do wypompowywania wody z ulic, podwórek i piwnic domów, a stosunkowo rzadko do usuwania powalonych drzew i połamanych konarów. Po nocnych opadach spodziewamy się w ciągu dnia nowych zgłoszeń z prośbami o wypompowywanie wody - powiedział dyżurny KW PSP.

Najczęściej strażacy byli wzywani w powiatach aleksandrowskim i inowrocławskim - po 60 razy oraz toruńskim - 35 razy.

W regionie obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne dla obszaru dopływów górnej Noteci. W związku z opadami deszczu możliwy jest wzrost poziomu rzek i wystąpienie lokalnych podtopień.

07:07 Powiat bocheński

Sytuacja jest o wiele lepsza niż w weekend  - mówią strażacy z powiatu bocheńskiego w Małopolsce. To jeden z rejonów najbardziej dotkniętych przez ulewne deszcze w ostatnich dniach. W weekend strażacy interweniowali tam 110 razy. Ewakuowano 48 osób.



Reporter RMF FM Marek Wiosło, który jest w miejscowości Łapczyca niedaleko Bochni, informuje, że tak jak w okolicznych miejscowościach, także i tutaj poziom wody w lokalnych potokach i rzeczkach znacząco opadł. Skutki podtopień cały czas są widoczne. 

W  Łapczycy woda podtopiła wiele budynków mieszalnych i gospodarczych,  zalała także drogę krajową numer 94. Na wielu drogach leży błoto, a przy rzekach worki z piaskiem. W niektórych miejscach wciąż strażacy wypompowują wodę z piwnic.

Zalane są niektóre pola uprawne, a na wielu rzekach i potokach utrzymują się nadal stany ostrzegawcze. Na Rabie obowiązuje stan alarmowy - tu poziom wody jest tu wyższy o pół metra niż zwykle.

07:01 Woj. śląskie

227 razy interweniowali strażacy po ulewach w Śląskiem. Najwięcej pracy mieli w Częstochowie - tam wyjeżdżali ok. 60 razy. 20 interwencji było w okolicach Myszkowa - to na północy województwa. W centrum województwa najwięcej pracy strażacy mieli w Gliwicach, a na południu w Cieszynie.

Nikomu nic się nie stało. Straż głównie zajmowała się pompowaniem wody z zalanych piwnic i ulic. Ok. 60 wyjazdów związanych było z silnym wiatrem.

Od wczoraj w dwóch kolejnych powiatach - raciborskim i wodzisławskim - obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Wcześniej ogłoszone zostało także na terenie Bielska -Białej oraz powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, żywieckiego.

06:55 Sztab kryzysowy

O godz. 8:30 w Krakowie kolejne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Uczestnicy omówią meldunki służb, które spływają teraz z powiatowych centrów zarządzania kryzysowego. Najnowsze prognozy synoptyków, którzy też wezmą udział w posiedzeniu, wskazują, że dziś w Małopolsce też będzie padać przez cały dzień. Deszcz będzie jednak mniej intensywny niż wczoraj.

06:50 Podkarpacie

190 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy w związku z burzami, jakie przeszły nad regionem od niedzielnego popołudnia. Jak poinformował dyżurny operacyjny podkarpackiej PSP Piotr Flejszar, strażacy interweniowali w całym województwie, ale najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: przeworskim, jarosławskim, przemyskim, sanockim, leżajskim, brzozowskim i niżańskim.

Ich interwencje polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych piwnic, podwórek i zabezpieczaniu posesji przed zalaniem workami z piaskiem. Strażacy udrażniali też zalane przepusty drogowe.

Flejszar zapewnił, że nikt nie ucierpiał.

W związku z intensywnymi opadami deszczu na kilku rzekach i potokach w regionie poprzekraczane są stany ostrzegawcze, w tym m.in.: na Wisłoku, Jasiołce, Sanie, Osławie, potoku Czarna. Natomiast na Osławie w Zagórzu i Pielnicy w Nowosielcach przekroczone zostały stany alarmowe odpowiednio o 9 i 58 cm.

Na razie jednak nie zostały wprowadzone pogotowia przeciwpowodziowe i alarmy powodziowe.

06:37 Szczyrzyc

Jedną z najbardziej poszkodowanych miejscowości po wczorajszych ulewach był Szczyrzyc w powiecie limanowskim w Małopolsce. Tam woda zalała wiele domów, podmyła drogi, zabrała kilka mostów i wdarła się do miejscowego szpitala.





Prognozy na noc zapowiadały kolejne ulewy - na szczęście tym razem się nie spełniły. Mieszkańcy, którzy przygotowywali się na kolejna falę opadów, odetchnęli z ulgą. 

Strażacy wczoraj przez kilka godzin zabezpieczali tutejszy szpital przed kolejnym zalaniem. Od strony rzeki Stradomki ułożyli specjalne zapory przeciwpowodziowe i obłożyli je workami z piaskiem. Te wszystkie zabezpieczenia na szczęście okazały się niepotrzebne.

W pobliskim Jodłowniku poprzedniej nocy spadło 150 litrów deszczu na metr kwadratowy, a dzisiejszej tylko 15.

Szpital zaczął już dziś przyjmować pacjentów, ale krajobraz wokół wygląda jak po wojnie - relacjonuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki. Część dróg jest całkowicie zniszczona. W miejscu, gdzie był asfalt, straszą teraz kilkumetrowej głębokości wyrwy. Płoty, mostki, dojazdy do domów i same domy - wymagają wiele napraw. 

06:24 Małopolska

672 razy interweniowali od soboty do północy - czyli w ciągu ostatnich 48 godzin - strażacy w Małopolsce. Najwięcej pracy mieli w powiecie limanowskim - tam wyjeżdżali do akcji dokładnie 239 razy. Wypompowywali wodę z zalanych posesji i piwnic, usuwali też powalone drzewa.

Tylko w Małopolsce w działania zaangażowanych było ponad 4,2 tys. strażaków i druhów OSP.

W powiecie krakowskim duże szkody są w gminie Racławice. Rzeka Racławka wystąpiła z koryta i zalała tam drogi i podwórka, a na posesje i ulice dostało się błoto spływające z pól. Podobny problem był też w gminie Iwanowice - tam zanieczyszczenia z drog usuwali strażacy.

06:11 Łapanów

W małopolskim Łapanowie w niedzielę po nocnych ulewach wezbrana woda przerwała wał przeciwpowodziowy na rzece Stradomka. Rozlała się po miejscowości i na okoliczne pola - niektóre niżej położone budynki zalane zostały nawet na wysokość dwóch metrów.  




Jak informuje o poranku reporter RMF FM Marek Wiosło na szczęście poziom wody już znacznie się obniżył.

 W miejscowości widać jednak skutki ostatnich podtopień, na ulicach i chodnikach wciąż jest bardzo dużo błota, leżą także worki z piaskiem, przed niektórymi domami widać wyniesione zniszczone meble i inne przedmioty. 


05:59 Ostrzeżenie IMGW dla woj. świętokrzyskiego

Dla woj. świętokrzyskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące silnego deszczu z burzami. Jest ważne do godz. 8 w poniedziałek i obejmuje powiaty: jędrzejowski, kazimierski, Kielce, kielecki, konecki, ostrowiecki, pińczowski, skarżyski, starachowicki i włoszczowski.

"Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia - miejscami od 20 mm do 40 mm. W trakcie opadów deszczu miejscami będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h" - czytamy w komunikacie IMGW. 

05:28 Usuwanie skutków nawałnic w Małopolsce

Wczoraj w Małopolsce trwało usuwanie skutków nawałnic, które przeszły w nocy z soboty na niedzielę.

W Kasince Małej w gminie Mszana Dolna rzeka uszkodziła pobliską infrastrukturę, przepusty i tartaki. Porwane przez wodę drewno znalazło się na drogach. Straż cały czas wypompowuje wodę z zalanych posesji i piwnic, usuwa także powalone drzewa.

Władze powiatu limanowskiego wstępnie szacują straty na 30 mln zł. Ulewa trwała kilka godzin, a naprawa uszkodzeń potrwa wiele miesięcy.

W związku z padającym deszczem trzeba było na wyższe kondygnacje ewakuować szpital w Szczyrzycu, ponieważ wylała w tej miejscowości rzeka Stradomka. Doszło do zalania stacji trafo, szpital pracował na zasilaniu awaryjnym - mówił RMF FM rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski. 

Zalane zostało nowe skrzydło lecznicy, które nie zostało jeszcze oddane do użytku. 

Wiele domów jest podmytych, uszkodzone mosty i drogi, nie można było przejechać przez Węglówkę, ani dojechać do Łapanowa. W niektórych miejscach na drogi naniesione zostało kilkadziesiąt centymetrów szlamu i kamieni. 

W pow. myślenickim rzeka Suszanka zerwała dwa mosty, w Lubniu na drodze wojewódzkiej nr 968 woda naniosła ziemię, co spowodowało utrudnienia, zatem należy zachować szczególną ostrożność w ruchu. 

Wojewoda małopolski jest przygotowany, żeby od poniedziałku mogła być realizowana wypłata 6000 zł w przypadku zalanych budynków - poinformował wczoraj w Krakowie prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył po południu w posiedzeniu małopolskiego zespołu zarządzania kryzysowego. 

Duda zaznaczył, że szef MON wydał zgodę na działania wojsk inżynieryjnych oraz WOT na zalanych terenach.

05:27 Ostrzeżenie IMGW dla Wielkopolski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami w powiatach woj. wielkopolskiego.

Ostrzeżenie ważne do godziny 6. w poniedziałek obejmuje powiaty: gnieźnieński, kaliski, kolski, Konin, koniński, słupecki i turecki.

"Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h" - napisano w ostrzeżeniu.

Prawdopodobieństwo określono na 80 proc.

05:25 Ostrzeżenie IMGW dla województwa łódzkiego

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatów województwa łódzkiego przed silnym deszczem z burzami wydał w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia ważne do godziny 6. w poniedziałek obejmuje powiaty: brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, Łódź, pabianicki, poddębicki, sieradzki, Skierniewice, skierniewicki, zduńskowolski i zgierski.

"Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h" - napisano w komunikacie. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk określono na 80 proc. 

05:23 Ostrzeżenie IMGW dla woj. kujawsko-pomorskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w ostrzeżeniu trzeciego stopnia burze z gradem w województwie kujawsko-pomorskim.

Ostrzeżenie ważne do godziny 6. w poniedziałek obejmuje powiaty: brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki i wąbrzeski. "Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 40 mm do 60 mm, lokalnie do90 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami grad" - czytamy w ostrzeżeniu. Prawdopodobieństwo określono na 80 proc.

Natomiast 85-proc. prawdopodobieństwo burz z gradem obejmuje powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, rypiński, Toruń, toruński, Włocławek i włocławski. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 40 mm do 60 mm, lokalnie do 90 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami grad. Ostrzeżenie jest ważne do godziny 6 rano. 

05:10 Ostrzeżenia IMGW dla Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w nocy ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla Podkarpacia. Kilkanaście powiatów Małopolski obejmuje ostrzeżenie trzeciego stopnia - przed silnym deszczem z burzami.

IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla wszystkich powiatów województwa podkarpackiego. "Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad" - napisano w ostrzeżeniu obowiązującym do godziny 6 rano w poniedziałek. Prawdopodobieństwo określono na 80 proc.

Burze z gradem (ostrzeżenie drugiego stopnia) mogę też wystąpić (prawdopodobieństwo 80 proc.) do godziny 6 rano w powiatach województwa świętokrzyskiego: buskim, opatowskim, sandomierskim, staszowskim. IMGW prognozuje tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Natomiast ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami obejmuje powiaty Małopolski: bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski, Kraków, olkuski, wielicki. Ostrzeżenie to ważne jest do godziny 8 w poniedziałek.

"Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 50 mm do 80mm, lokalnie 100 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h" - czytamy. Ostrzeżenie jest ważne do godziny 8 w poniedziałek (prawdopodobieństwo 80 proc.).

Podobne ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami (ważne do godziny 8.) dotyczy też powiatów: limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, Nowego Sącza, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia (z prawdopodobieństwem 80 proc.) dotyczy też powiatów w województwie małopolskim: dąbrowskiego, tarnowskiego i Tarnowa. IMGW prognozuje w nim wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad. Ostrzeżenie to ważne jest do godziny 8 rano.

Ostrzeżenie przed silnym deszczem z burzami dotyczy też powiatu gorlickiego (ważne do godziny 8 w poniedziałek, 80 proc. prawdopodobieństwo): "Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad."