Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 376 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. 7 kolejnych pacjentów z Covid-19 zmarło. Łącznie to już 28 577 przypadków i 1 222 zgony. Nowe zakażenia wykryto m.in. w żłobku w Radomiu oraz w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. KE chce wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa. Na całym świecie wykryto ponad 7,6 mln przypadków SARS-CoV-2.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

-  W piątek resort zdrowia podał informację o 376 nowych zakażeniach w Polsce. 7 pacjentów zmarło.

- Łącznie w kraju wykryto 28 577 przypadków koronawirusa. 1 222 osób zmarło.

- Koronawirusa wykryto u pięciu sióstr mieszkających w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

- Ognisko wirusa wykryto także w żłobku w Radomiu.

Komisja Europejska chce wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa, jeśli te tylko się pojawią. Mają być dzięki temu tańsze i bardziej dostępne.

- Polacy od soboty nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny, jeśli wracają z krajów Unii Europejskiej. Granice zewnętrzne UE jednak nadal będą zamknięte.

- Na całym świecie wykryto ponad 7,6 mln zakażeń. Ponad 420 tys. osób zmarło. 

21:44 Formuła 1 w nowej... formule

W rozpoczynającym się 5 lipca sezonie Formuły 1 wyścigi będą się odbywać nie tylko bez udziału kibiców, ale zabraknie też uroczystej prezentacji kierowców przed startem, a po zakończeniu rywalizacji zrezygnowano z ceremonii wręczania nagród, odgrywania hymnów czy polewania szampanem.

20:50 Minuta ciszy ku pamięci ofiar koronawirusa

Włoska Federacja Piłkarska postanowiła, że najbliższe mecze pucharowe i ligowe poprzedzi minuta ciszy ku czci ofiar koronawirusa. W piątek wieczorem w pierwszym od 9 marca spotkaniu w tym kraju Juventus Turyn podejmie AC Milan w półfinale Pucharu Włoch.

Minuta ciszy poprzedzi również mecze Serie A, która wznowi rozgrywki 20 czerwca, oraz dwóch niższych lig.

20:29 Zgony z powodu Covid-19 we Francji

We Francji odnotowano w ciągu ostatniej doby 28 zgonów związanych z Covid-19 w szpitalach, przez co łączna liczba ofiar śmiertelnych od wybuchu epidemii wynosi 29 374 - wynika z danych opublikowanych w piątek przez dyrekcję generalną ds. zdrowia (DGS).

Stopniowe i ostrożne znoszenie kwarantanny skutkuje korzystnym rozwojem sytuacji epidemiologicznej na terytorium kraju - podkreśla ministerstwo zdrowia Francji.

Piątek to trzeci dzień z rzędu, w którym stwierdzono poniżej 30 zgonów. W czwartek odnotowano 27, a w środę 23 ofiary śmiertelne Covid-19.

19:40 Finlandia otwiera granice

Od poniedziałku przywrócony zostanie swobodny ruch osobowy między Finlandią a krajami bałtyckimi, a także z Norwegią, Islandią oraz Danią. Największe restrykcje utrzymane będą na granicach ze Szwecją i Rosją - wynika z przyjętej w piątek decyzji rady ministrów.

Normalny ruch na fińskich granicach, w portach lotniczych oraz promowych przywrócony zostanie dla podróżujących z Estonii, Łotwy i Litwy oraz trzech krajów nordyckich - Danii, Islandii i Norwegii. Przyjezdni z tych państw nie będą podlegać kontroli ani też przechodzić dwutygodniowej kwarantanny. Ta zalecana będzie dla wszystkich przybywających do Finlandii z innych krajów.

19:04 270 nowych przypadków SARS-CoV-2 w Portugalii

W Portugalii w ciągu ostatniej doby zanotowano 270 nowych infekcji SARS-CoV-2. Oznacza to, że liczba dotychczas potwierdzonych zakażeń koronawirusem wynosi już 36 180.

Podczas piątkowej konferencji w Lizbonie Graca Freitas z ministerstwa zdrowia ogłosiła, że w ciągu ostatniej doby w Portugalii zmarła tylko jedna osoba chora na Covid-19. Przypomniała, że to najniższa dobowa liczba zgonów od wybuchu w marcu epidemii w tym kraju.

W ciągu ostatnich 24 godzin zanotowaliśmy zgon pacjenta w północnej części kraju, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 1 505 - poinformowała przedstawicielka ministerstwa zdrowia Portugalii.

18:51 Nowe zakażenia w Hiszpanii

Podczas ostatniej doby liczba potwierdzonych w Hiszpanii zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła o 502 - podał resort zdrowia.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii ogłosiło, że w dalszym ciągu utrzymuje się liczba 27 136 ofiar śmiertelnych zakażenia koronawirusem, a od niedzieli nie nastąpił w kraju żaden zgon wśród zainfekowanych pacjentów.

Łącznie w Hiszpanii zanotowano 243 209 zakażeń.

18:41 Fryzjerzy z koronawirusem nie zarazili klientów

Dwie osoby pracujące w salonie fryzjerskim w Springfield w stanie Missouri w USA, które były zakażone koronawirusem i miały objawy choroby, obsłużyły w ciągu ośmiu dni w maju 140 klientów. Nie stwierdzono nowych zakażeń SARS-CoV-2 powiązanych z wizytą w tym salonie.

Fryzjerzy i ich klienci mieli zasłonięte twarze, a salon wprowadził inne środki ostrożności, takie jak zachowywanie odpowiednich odległości między klientami.

Spośród 140 klientów i siedmiu współpracowników, 46 osób wykonało testy na obecność koronawirusa. Dały one wynik negatywny. Wszystkie pozostałe osoby zostały poddane kwarantannie na czas inkubacji koronawirusa. Minął on bez wystąpienia żadnych nowych przypadków Covid-19 powiązanych z salonem - poinformowały władze medyczne hrabstwa Springfield-Greene.

18:31 Nowe zakażenia we Włoszech

56 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - poinformowała Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zmarłych wzrósł do 34 223. Stwierdzono 393 nowe zakażenia, z czego 69 proc. w Lombardii.

Według danych OC we Włoszech jest obecnie 28,8 tys. osób zakażonych. Ich liczba zmniejszyła się w ciągu jednego dnia o 1 640.

Potwierdzono dotąd w kraju ponad 236 tys. przypadków infekcji. Z tej liczby wyleczonych jest już 173 tys. osób. Przybyło ich około 1 750.

18:04 Pełna swoboda poruszania się w Hiszpanii

Rząd Hiszpanii zniesie od 22 czerwca wszystkie obowiązujące w tym kraju od połowy marca ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli w przestrzeni publicznej - ogłosił w piątek gabinet Pedra Sancheza. Restrykcje zostały wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa.

Podczas konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa poinformował, że upływający 21 czerwca w Hiszpanii stan zagrożenia epidemicznego zakończy obowiązywanie restrykcji dotyczących przemieszczania się obywateli na terenie kraju.

17:58 Szpital w Grudziądzu odmraża oddziały

Tylko sześcioro pacjentów z COVID-19 przebywa obecnie w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu. Od 15 czerwca placówka odmrozi wiele oddziałów — poinformowała rzecznik prasowa szpitala Izabela Hirsch-Lewandowska.

Obecnie w szpitalu, który dysponuje 1100 łóżkami, i został w okresie epidemii przekształcony w jednoimienny zakaźny, przebywa 23 pacjentów — w tym sześcioro z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Wojewoda kujawsko-pomorski podjął decyzję o pozostawieniu 110 łóżek na rzecz pacjentów z COVID-19, a od 15 czerwca uruchomione zostaną ponownie oddziały szpitala dla osób z innymi schorzeniami.

17:46 Śląski program wsparcia dla szpitali

Województwo śląskie uruchomiło procedurę solidarnościowego programu wsparcia powiatów i miast na prawach powiatu w zakresie ochrony zdrowia. To środki dla szpitali powiatowych na walkę z koronawirusem.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez zarząd województwa śląskiego, o środki finansowe na walkę z COVID-19 może ubiegać się jednostka samorządu terytorialnego, która jest podmiotem tworzącym, większościowym udziałowcem lub akcjonariuszem dla szpitali z terenu województwa śląskiego. Maksymalna kwota pomocy finansowej to 800 tys. zł, przy czym wkład własny wnioskodawcy musi wynieść min. 20 proc. wartości realizowanych zadań.

17:33 Pracownicy krakowskiego muzeum z koronawirusem

Do 11 wzrosła liczba pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. To pracownicy pionu technicznego, żadna z tych osób nie miała kontaktu ze zwiedzającymi - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka placówki Katarzyna Bik.

U 49 osób testy dały wynik ujemny. Wzrosła liczba osób odsuniętych od pracy oraz przebywających na kwarantannie sanepidowskiej to obecnie 52 pracowników muzeum.

16:58 KE będzie negocjować wspólne szczepionki na Covid-19

Komisja Europejska otrzymała w piątek od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa. Dzięki temu szczepionki mają być tańsze i szybciej dostępne.

Był to jeden z tematów piątkowej wideokonferencji ministrów zdrowia państw UE. Niemcy, Francja, Włochy i Holandia prowadzą już rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu szczepionek. Reuters wskazuje, że jednostronne rozmowy mogą osłabić pozycję negocjacyjną całej UE i wspólną strategię do tej kwestii.

16:44 Rośnie bilans zarażonych w żłobku w Radomiu

Do dwunastu wzrosła liczba zarażonych koronawirusem dzieci ze żłobka w Radomiu. Pozytywne testy ma także jedenaścioro rodziców - poinformowała radomski magistrat. Liczba zakażonych osób może być większa, bo wszystkie wyniki jeszcze nie spłynęły.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu potwierdziła obecność koronawirusa u dwanaściorga dzieci ze żłobka przy ulicy PCK. Pozytywny wynik badania stwierdzono także u jedenaściorga rodziców - przekazał w komunikacie prasowym radomski magistrat. Nie ma natomiast dodatkowych zachorowań wśród personelu placówki. Wcześniej pozytywne zakażenie koronawirusem potwierdzono u trzech pracowników żłobka.

Obecnie czekamy na wyniki wszystkich osób, które decyzją sanepidu zostali poddani badaniom, czyli całego personelu, wszystkich dzieci przebywających w placówce oraz ich rodziców - zaznaczono w komunikacie przesłanym mediom.

16:40 Minister zdrowia ograniczył nieznacznie listę produktów objętych zakazem wywozu z Polski

Na liście objętych zakazem wywozu poza granice Polski znalazło się łącznie 298 produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych - wynika z obwieszczenia ministra zdrowia zamieszonego w piątek w Dzienniku Urzędowym.

Tzw. lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe, wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje.

16:31 Macedonia Północna znosi stan wyjątkowy

Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski zniósł w piątek stan wyjątkowy, wprowadzony w kraju 18 marca z uwagi na epidemię koronawirusa. Krok ten toruje drogę do przeprowadzenia wyborów parlamentarnych, które pierwotnie miały odbyć się 12 kwietnia.

Obowiązujący od połowy marca 30-dniowy stan wyjątkowy był kilkakrotnie przedłużany z powodu rosnących przypadków zakażenia koronawirusem. Podjęto nadzwyczajne środki, w tym zamknięto granice, zakazano publicznych zgromadzeń i odwołano kwietniowe wybory do parlamentu.

Nie sądzę, aby była potrzeba kolejnego (miesiąca) stanu wyjątkowego - powiedział prezydent w telewizyjnym orędziu do narodu.

16:14 Ponad 700 nowych zakażeń na Białorusi

704 nowe infekcje i pięć zgonów to dobowy bilans epidemii Covid-19 na Białorusi. Według statystyki resortu zdrowia liczba nowych zakażonych maleje. Przedstawiciel WHO na Białorusi ostrzega jednak, że wirus wciąż jest w fazie lokalnego rozprzestrzeniania się.

Ogólna liczba zakażonych w kraju to już 52 520 osób, z tego 704 nowe przypadki zarejestrowano w ciągu minionej doby. To najniższy przyrost dobowy od półtora miesiąca.

Wyzdrowiało 27 760 osób (w tym 1 117 w ciągu doby). Od początku epidemii resort zdrowia potwierdził 298 zgonów z powodu koronawirusa, w tym pięć - z czwartku na piątek.

16:05 Bułgarzy wierzą w teorie spiskowe nt. koronawirusa

Co piąty Bułgar uważa, że ewentualna szczepionka na Covid-19 będzie wykorzystana do umieszczenia w ciałach ludzi układu scalonego, który ma kontrolować obywateli - pokazuje sondaż instytutu badawczego Trend opublikowany w piątek w dzienniku "24 czasa".

Taki sam odsetek respondentów, 21 proc., jest przekonany, że za pandemią koronawirusa stoi Bill Gates. 26 proc. badanych zgodziło się z twierdzeniem, że wirus SARS-CoV-2 został wyprodukowany w laboratorium; 40 proc., że jest to broń biologiczna, która ma zmniejszyć światową populację; 43 proc., że za pandemią stoi dążący do zysków sektor farmaceutyczny.

Z kolei 23 proc. ankietowanych uważa, że żadnego koronawirusa nie ma, a pandemia jest ogólnoświatowym spiskiem. Jedna trzecia zapytanych o to Bułgarów odpowiedziała, że technologia 5G jest niebezpieczna. Analitycy zwracają uwagę, że 44 proc. pozytywnych odpowiedzi na to pytanie udzieliły osoby z wyższym wykształceniem. Jednocześnie tylko 10 proc. ogółu badanych przyznaje, że koronawirus rozprzestrzenia się za pomocą technologii 5G.

15:55 WIELKA BRYTANIA

O 202 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w tym kraju wynosi 41 481 - zaznacza tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę a godz. 17 w czwartek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

15:50 WARSZAWA

U jednego z dzieci w żłobku przy ul. Ożarowskiej na Woli wykryto koronawirusa - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Żłobek nie został zamknięty.

Jak wyjaśniła, inspekcja sanitarna nie podjęła decyzji o zamknięciu całego żłobka, ale zamknięto grupę, do której chodziło chore dziecko. Chodzi o grupę 11 maluchów. Sanepid wytypował także trzy osoby personelu z bezpośredniego kontaktu. Dzieci i personel są w odosobnieniu.

Rzeczniczka przekazała także, że inspekcja sanitarna miała w piątek poddać testom trzyosobowy zespół personelu. Miasto zaproponowało ponadto, aby przebadać resztę pracowników żłobka pod kątem COVID-19. "To jest około 28 osób pracujących w żłobku. Będziemy testować w ciągu kilku najbliższych dni" - powiedziała Gałecka.

15:40 WŁOCHY

Episkopat Włoch ogłosił, że możliwe jest wznowienie procesji religijnych pod warunkiem, że ich uczestnicy będą nosić maseczki. Pierwsze procesje odbędą się w związku z obchodzoną w niedzielę w kraju uroczystością Bożego Ciała.

W wydanej nocie konferencja włoskiego Episkopatu opublikowała stanowisko komitetu naukowego doradzającego rządowi w sprawie walki z epidemią koronawirusa. Eksperci zalecili zachowanie dystansu społecznego i użycie maseczek, przestrzeganie niezbędnych zasad sanitarnych oraz unikanie skupisk wiernych.

Komitet podkreślił, że jest to niezbędne z powodu istnienia ryzyka zakażeń podczas procesji. Dlatego, jak podkreślono w komunikacie Episkopatu, odpowiedzialność za wprowadzenie reguł bezpieczeństwa spoczywa na władzach sanitarnych, cywilnych i religijnych.

Również w piątek poinformowano w Rzymie, że w sierpniu wznowione zostaną pielgrzymki, organizowane przez biuro diecezji Wiecznego Miasta. Pierwsze grupy pielgrzymkowe udadzą się do Lourdes we Francji, Fatimy w Portugalii i do Ziemi Świętej.

15:30 INDIE

Indyjski przewodnik duchowy, który twierdził, że usuwa SARS-CoV-2 poprzez całowanie dłoni wiernych, zmarł na Covid-19. Koronawirusem zaraziło się od niego co najmniej 20 osób - poinformowała w piątek agencja TNN.

14:30 RADOM

Siedmioro dzieci z radomskiego żłobka i ośmioro rodziców jest zakażonych koronawirusem - poinformowała rzeczniczka prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim. Liczba zakażonych osób może być większa, bo wszystkie wyniki jeszcze nie spłynęły.

14:03 UKRAINA

Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska poinformowała, że otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i jest leczona ambulatoryjnie. Test przeprowadzony u prezydenta Wołodymyra Zełenskiego był negatywny.

14:00 ŚLĄSK

2690 osób od początku pandemii pokonało koronawirusa w województwie śląskim. Są wśród nich - również - zaledwie kilkutygodniowe dzieci. Niedawno informowaliśmy o 94-latce, która opuściła szpital miejski nr 4 w Gliwicach. Wśród wyleczonych jest też coraz więcej górników. Tylko dziś Polska Grupa Górnicza poinformowała o 896 osobach, które pokonały wirusa.

13:45 OPOLSKIE

Do 26 czerwca zawieszono działalność przedszkola publicznego w Tułowicach. Powodem jest stwierdzenie zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników. Jak informuje na swojej stronie urząd gminy w Tułowicach, od 12 do 26 czerwca zawieszona została działalność przedszkola publicznego w tej miejscowości. Rodzice dzieci dowiedzieli się o tym telefonicznie, gdy otrzymali informację o tym, że są w kwarantannie.

Trwa aktualnie dochodzenie epidemiologiczne prowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu. Ustalane są wszystkie kontakty osoby, u której stwierdzono dodatni wynik badania. Liczba osób objętych kwarantanną nie jest na razie znana.

13:30 MAŁOPOLSKA

Testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych czterech osób w małopolskim Tuchowie - potwierdził RMF FM starosta tarnowski Roman Łucarz. Chodzi o 79-letniego pensjonariusza DPS, dwie kobiety w wieku 30 i 62 lat oraz o 28-letniego mężczyznę. W sumie w Tuchowie stwierdzono 63 przypadki COVID-19.

13:00 KRAKÓW

Z siedmiu do dziewięciu wzrosła liczba pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. U 49 osób testy dały wynik ujemny - poinformowała rzeczniczka placówki Katarzyna Bik.

Odsuniętych od pracy oraz przebywających na kwarantannie sanepidowskiej jest obecnie 46 pracowników muzeum.

"Gmach Główny pozostaje zamknięty do odwołania. Dyrekcja zdecydowała o przesunięciu zaplanowanego na sobotę pokazu nowych nabytków w naszym oddziale Domu Józefa Mehoffera" - podkreśliła Katarzyna Bik.

Bezterminowo przesunięty jest także wernisaż wystawy zdjęć Adama Bujaka "Karol Kardynał Wojtyła", który miał się odbyć 18 czerwca w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich.

12:39 Niemcy polecą na Baleary

W poniedziałek na hiszpański archipelag Balearów dotrą pierwsze od wybuchu pandemii grupy turystów z Niemiec. Wydano pozwolenie na przyjazd do 10 900 wczasowiczów z tego kraju w okresie pomiędzy 15 a 30 czerwca.

Pierwsi od wybuchu pandemii turyści nie będą mogli wychodzić w godzinach nocnych poza teren hotelu i będą poddawani "surowej kontroli sanitarnej".

12:37 Zakażone siostry zakonne

Testy potwierdziły obecność koronawirusa u pięciu sióstr mieszkających w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski - poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył, że u pracowników Sekretariatu KEP nie potwierdzono zakażenia.

11:50 Koronawirus w skali europejskiej

Pierwsza fala zakażeń koronawirusem minęła szczyt we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Polski i Szwecji - podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). W piątek na temat wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej rozmawiają unijni ministrowie zdrowia.


11:49 Rosja

8987 zakażeń koronawirusem odnotowano w Rosji w ciągu ostatniej doby, zmarły 183 osoby. Łączna liczba zakażeń sięga już 511 423, liczba zgonów - 6715.

Piątek jest kolejnym dniem, gdy liczba nowych infekcji utrzymuje się na poziomie bliskim 9 tysięcy.

W stolicy Rosji od wtorku zniesiono większość ograniczeń wprowadzonych wcześniej z powodu pandemii. Media niezależne wiązały ten krok z kalendarzem politycznym, tj. zaplanowanym na 1 lipca ogólnokrajowym głosowaniem w sprawie zmian w konstytucji Rosji. 

11:47 Koronawirus na komunii

Sanepid w Przysusze (Mazowieckie) apeluje o zgłaszanie się uczestników mszy świętej w kościele w Gielniowie, podczas której 31 maja dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Okazało się, że jedna z osób biorących udział w uroczystości jest zarażona koronawirusem.

Zgodnie z informacją z czwartku podaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przysusze obecnie kwarantanną domową objętych jest w sumie  137 mieszkańców powiatu przysuskiego, z czego 16 w ciągu ostatniej doby.

11:46 Problemy linii lotniczych

British Airways, easyJet i Ryanair złożyły w sądzie skargę na obowiązujący od poniedziałku nakaz 14-dniowej samoizolacji dla niemal wszystkich osób przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii.

Do wprowadzenia restrykcji doszło w momencie, kiedy wiele z państw Europy zaczęło znosić podobne ograniczenia u siebie, a linie lotnicze szykowały się do odrobienia ogromnych strat spowodowanych pandemią.

11:35 Testy

Ostatniej doby wykonano ponad 21,9 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 150 tys. 983 próbek pobranych od 1 mln 43  tys. 639 osób - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 28 577 osób, z których 1 222 zmarło, a 13 805 wyzdrowiało.


10:36 Nowe dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 376 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. 7 kolejnych pacjentów z Covid-19 zmarło. Łącznie to już 28 577 przypadków zachorowania i 1 222 zgony.


10:21 Ozdrowieńcy

Z powodu COVID-19 w szpitalach zajętych jest 1 629 łóżek; z respiratorów korzysta 77 osób.  Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas wyzdrowiało 13 805 pacjentów.

10:15 Otwarcie granic

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej, czyli z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Podróżni nie będą musieli odbywać kwarantanny.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte. Chodzi o Ukrainę i Rosję.

09:46 Koronawirus u górnikiów

Są 23 nowe przypadki koronawirusa w śląskich kopalniach. Dane o zakażeniach podały o poranku spółki węglowe.

W Polskiej Grupie Górniczej jest 18 nowych przypadków. Od wczoraj najwięcej zakażonych, bo 13 przybyło w kopalni Marcel w Radlinie - w sumie Covid-19 potwierdzono w tym zakładzie już u 210 osób. 3 nowe przypadki odnotowano w kopalni Ziemowit, a 2 w Bolesławie Śmiałym, gdzie od wczoraj trwają badania przesiewowe górników. Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała dziś o zaledwie 5 nowych zakażeniach - po dwa odnotowano w kopalniach Budryk i Szczygłowice, jeden w kopalni Borynia.


09:33 Korea Południowa

Liczba nowych zakażeń koronawirusem zgłoszonych w Korei Południowej w ciągu doby znów przekroczyła 50. Władze ogłosiły w piątek przedłużenie restrykcji epidemicznych na obszarze metropolitarnym Seulu, gdzie wykrywanych jest najwięcej nowych infekcji.

Z wykrytym w maju ogniskiem choroby w barach i klubach seulskiej dzielnicy Itaewon wiązanych jest już ponad 270 zakażeń. Kolejnych 147 przypadków łączonych jest z ogniskiem w centrum logistycznym w mieście Bucheon koło Seulu. 95 infekcji przypisuje się natomiast zgromadzeniom religijnym na obszarze metropolitarnym stolicy.

 

09:18 Śląsk

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej odprawią w najbliższą niedzielę msze w intencji górników, ich rodzin i wszystkich związanych z przemysłem górniczym w związku z trudną sytuacją epidemiczną. Msze święte zostaną odprawione w parafiach znajdujących się w pobliżu kopalń, w których stwierdzono ogniska koronawirusa, i gdzie rząd wstrzymał wydobycie na najbliższe trzy tygodnie.

09:11 Węgry

14 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarły dwie osoby chore na Covid-19. Do tej pory na Węgrzech zmarło 555 osób chorych na Covid-19 i wykryto w sumie 4053 zakażenia. 

09:03 Węgry

Średnio o kilogram utyli Węgrzy od początku pandemii. Tak wykazał sondaż przeprowadzony m.in. przez Narodowy Urząd Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego i Uniwersytet w Debreczynie.

Badanie wykazało, że mieszkańcy jedli mniej więcej tyle samo co zwykle, ale z powodu zamknięcia w czterech ścianach dużo mniej się ruszali. Sporo osób utyło więcej niż kilogram, ale jednocześnie co 10. osoba uprawiała sport częściej niż wcześniej, więc chudła.

08:53 Ukraina

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 683 przypadki zakażenia koronawirusem, 16 pacjentów z Covid-19 zmarło, a 426 wyzdrowiało - przekazało w piątek ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zakażonych wzrósł do 29 753, zgonów do 870, a wyleczonych do 13 567.

07:45 Sukces lekarzy

Pierwszy podwójny przeczep płuc pacjentki, która chorowała na Covid-19. Operacji dokonali lekarze Northwestern Memorial Hospital w Chicago na młodej kobiecie, której płuca spustoszyła choroba, wywołana koronawirusem. 

07:41 Kanada

Ontario, prowincja, w której mieszka 40 proc. ludności Kanady, wchodzi od piątku w drugą fazę znoszenia restrykcji, związanych z pandemią koronawirusa. Wyjątkiem jest stolica prowincji, Toronto.

Będzie można korzystać z usług fryzjera, kosmetyczki i tatuażystów. Możliwe też będzie odwiedzanie atrakcji turystycznych i artystycznych - jeśli będzie możliwy przejazd samochodem. Wznowiona zostanie produkcja filmowa i telewizyjna. W fazie drugiej zyska również turystyka, bo będzie można korzystać z plaż w parkach narodowych, prywatnych kempingów, basenów, wycieczek z przewodnikiem, a także wycieczek do producentów win, piwa i destylarni mocniejszych alkoholi.

06:50 Brazylia

Na słynnej plaży Copacobana w Rio de Janerio w Brazylii aktywiście ustawili 100 krzyży na symbolicznych grobach ofiar koronawirusa. Liczba zmarłych na Covid-19 przekroczyła w tym kraju 40 tysięcy.

06:48 Nowy Jork

Po wznowieniu działalności gospodarczej w mieście Nowy Jork mniej niż połowa z przewidywanych 400 tys. pracowników wróciła do pracy. Ludzie wciąż zaniepokojeni są groźbą zakażenia koronawirusem.

W ciągu ostatniej doby przyjęto do miejskich szpitali 69 pacjentów z Covid-19. Liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii sięgała 337.

Zgodnie z zainicjowaną w poniedziałek pierwszą fazą "otwarcia" w mieście Nowy Jork wznowiły działalność firmy budowlane i produkcyjne.

Zamówione towary w sprzedaży detalicznej klienci mogą odbierać tylko na zewnątrz sklepów.

05:32 Brazylia

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o 1239 zgonach na Covid-19 podczas ostatniej doby. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 40 000.

Brazylia, według danych ministerstwa zdrowia, odnotowała łącznie, od początku pandemii, 802 828 tysięcy potwierdzonych przypadków koronawirusa, wliczając 30 412 nowych infekcji odnotowanych podczas ostatniej doby. Od początku pandemii wyleczono 345 595 osób, 40 919 osób zmarło.


05:15 USA


941 osób zmarło w USA na Covid-19 w ciągu 24 godzin. Tym samym liczba przypadków śmiertelnych wzrosła w USA do 113 774. Łączna liczba zakażeń od początku epidemii sięgnęła w USA 2 021 990 przypadków. Ta liczba, jak oceniają eksperci, jest prawdopodobnie znacznie niższa niż w rzeczywistości, z powodu trudności napotkanych w dostępie do testów na początku epidemii.

Stany Zjednoczone codziennie rejestrują około 20 000 nowych przypadków koronawirusa i usiłują zejść z tego pułapu. Na niektórych obszarach wiejskich, liczba hospitalizacji jest teraz jednak wyższa niż przed miesiącem.