"To jest czas, który nie sprzyja kampanii wyborczej, w którym myślimy o życiu swoim i swoich najbliższych. Źle byłoby, gdyby wybory prezydenckie były naznaczone czasem obawy. Myślę, że rozsądne są głosy mówiące o tym, że trzeba rozważyć przesunięcie wyborów" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. "Dzisiaj widzimy, że jedyną osobą, która efektywnie prowadzi kampanię wyborczą w Polsce jest Andrzej Duda" - dodaje. "Obawiam się, że do maja niewiele się zmieni i walka z koronawirusem sięgnie również do wyborów prezydenckich" – twierdzi gość Marcina Zaborskiego.

W warszawskich szpitalach mogą pojawić się problemy z zaopatrzeniem w sprzęt, w środki zabezpieczenia medycznego dla lekarzy, pielęgniarek (...). Podobnie jak w szpitalach krakowskich, w warszawskich kończą się zapasy. Czasem są na tydzień, czasem jeszcze na krócej. Brakuje respiratorów - mówi wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. 


Potrzebujemy jeszcze około 30 łóżek OIOM-owych. (...) Podjęliśmy decyzję o zakupie ich z rezerwy kryzysowej - dodaje gość Marcina Zaborskiego.

Rabiej: Nie wybierajmy prezydenta pod presją

Zlikwidowanie opłat parkingowych w Warszawie może sprzyjać nadmiernemu poruszaniu się mieszkańców po mieście w sytuacji, gdy chcemy czegoś dokładnie odwrotnego - ograniczenia poruszania się i ograniczenia do minimum kontaktów - powiedział Paweł Rabiej w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Komunikacja miejską działa, jest dezynfekowana, kursy nie zostały zawieszone. Kursy są realizowane w stopniu niezmniejszonym. Częstotliwość kursów jest potrzebna, żeby odległość była utrzymana, żeby nie było tłoku w autobusach i tramwajach - dodał wiceprezydent Warszawy.

Marcin Zaborski zapytał też, jak w obliczu koronawirusa wygląda sytuacja bezdomnych w mieście. Noclegownie i schroniska funkcjonują, jeździ tez autobus pomocowy. Będą potrzebne korekty, żeby w schroniskach zapewnić izolatkę na wypadek, gdyby stwierdzono u kogoś podejrzenie koronawirusa - odpowiada Rabiej. Ale i w tym obszarze pojawiają się problemy, które miasto musi rozwiązać. Tam jest problem z zaopatrzeniem w żywność, bo donatorzy też mają teraz ograniczone możliwości działania. Musimy zadbać o to, żeby bezdomni, którzy są w przestrzeni publicznej otrzymywali posiłki. Muszą inaczej funkcjonować łaźnie. Tak samo jak w innych miejscach nie może być tak, że jest tam kilku bezdomnych naraz. Jeden może brać kąpiel, następnie trzeba dokonać dezynfekcji pomieszczenia - powiedział Rabiej.

W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM padło też pytanie, czy Małgorzata Kidawa-Błońska wystosuje, razem z innymi opozycyjnymi kandydatami na prezydenta apel o zawieszenie kampanii. To jest decyzja pani marszałek, naszej kandydatki. Byłoby niedobrze, gdybyśmy dokonywali tego wyboru pod różnymi presjami. Z jednej strony w wyniku przewagi informacyjnej kandydata partii rządzącej, z brakiem możliwości prowadzenia rzetelnej kampanii, docierającej do ludzi przez innych kandydatów - odpowiedział Rabiej.