Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik odnosząc się do słów biskupa, który uważa papieża Franciszka za heretyka.

O emerytowanym biskupie Karagandy jest głośno od jakiegoś czasu. Abp Jan Paweł Lenga w publikacjach i wywiadach medialnych konsekwentnie powtarza, że papież Franciszek "sam się nie utwierdza w wierze i innym tej wiary nie daje, prowadzi świat na manowce". Twierdzi też, że papież z Argentyny "głosi nieprawdę, głosi grzech, a nie głosi tradycji, która trwała tyle lat, 2 tysiące lat, wyrzuca ją, traktuje ją, jakby jej nie było. On głosi prawdę tego świata i to jest właśnie prawda diabła" tak mówi w książkowej rozmowie ze Stanisławem Krajskim.

W innym miejscu hierarcha  nazywa działania Franciszka jako heretyckie. Dodaje też, że w czasie mszy w modlitwie eucharystycznej nie wymienia imienia "Franciszek".

Rzecznik KEP: Lenga nigdy nie był członkiem polskiego episkopatu

Odnosząc się do wypowiedzi medialnych abp Lengi, rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w oświadczeniu przypomniał, że ten biskup nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. "Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów" - czytamy w tekście.

"Należy wyrazić ubolewanie, że abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd" - dodał rzecznik.

Z oświadczenia wynika też, że bp Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce.

Abp Jan Paweł Lenga należy do zgromadzenia księży Marianów, w latach 1991-1999 był administratorem apostolskim w Kazachstanie, a w latach 1999-2011 był biskupem diecezjalnym Karagandy. Od 2011 jest biskupem-emerytem.

SPRAWDŹ: Benedykt XVI: Nie mogę milczeć. Celibat kapłanów jest niezbędny