Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że w Berlinie odbędą się rozmowy pokojowe na temat Libii. Angela Merkel wraz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem wyraziła nadzieję na sukces zabiegów Rosji i Turcji o wprowadzenie rozejmu w tym kraju.

Mamy nadzieję, że wspólne wysiłki Rosji i Turcji doprowadzą do sukcesu i wkrótce wyślemy zaproszenia na konferencję (pokojową) w Berlinie - powiedziała Merkel na wspólnej konferencji prasowej z Putinem w Moskwie.

Putin wyraził nadzieję, że w Libii dojdzie o północy w nocy z soboty na niedzielę do przerwania ognia i walczące strony przerwą działania bojowe. O takim rozejmie Putin rozmawiał niedawno z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Pytany o obecność najemników rosyjskich w Libii z tzw. grupy Wagnera, Putin powiedział, że jeśli są tam obywatele rosyjscy, to nie reprezentują oni interesów państwa rosyjskiego i nie otrzymują pieniędzy od państwa. 

Konflikt w Libii

Libia od 2011 roku jest podzielona między rywalizujące ze sobą frakcje polityczne i wojskowe. Rząd premiera Fajiza as-Saradża walczy od miesięcy z Libijską Armią Narodową (LNA) gen. Haftara kontrolującą wschodnią część kraju - z centrum administracyjnym w Bengazi. Armia Haftara otrzymała wsparcie od Rosji, Egiptu, Jordanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Turcja i Tunezja chcą doprowadzić do rozejmu w Libii