Korowód św. Łucji przywitał noblistkę Olgę Tokarczuk w szkole w imigranckiej dzielnicy Rinkeby w Sztokholmie. Polska pisarka, laureatka literackiej nagrody Nobla za rok 2018, odebrała we wtorek z rąk króla Szwecji złoty medal i dyplom.

Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczyk odwiedziła dzieci w szkole w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu, Rinkeby. Powitał ją pochód św. Łucji. Tak obchodzony jest w Szwecji 13 grudnia.


Zapraszanie noblistów z dziedziny literatury jest trwającą od 20 lat tradycją tej placówki, choć tegoroczny noblista Austriak Peter Handke nie został zaproszony ze względu na swoje kontrowersyjne poglądy na temat wojny w byłej Jugosławii oraz zapowiadane przeciwko jego obecności protesty.  

Wystosowano tylko zaproszenie do Olgi Tokarczuk, laureatki za 2018 rok. Niemałe zamieszanie wywołała w szwedzkich mediach początkowa informacja, że nie pojawi się ona w szkole.

Przedstawicielka Fundacji Noblowskiej Erika Lanner stwierdziła, że "z powodu licznych spotkań polska noblistka odmówiła spotkań z młodzieżą szkolną". Po prostu nie ma na to czasu. W tym roku tydzień noblowski jest wyjątkowo bogaty - uściśliła.

Potem tłumacz pisarki na język szwedzki Jan Henrik Swahn wyjaśniał, że zaszło nieporozumienie. Decyzja o braku spotkania w szkole zapadła poza Olgą Tokarczuk - zapewniał.

Olga Tokarczuk odebrała Nobla

W środę w Sztokholmie odbyła się ceremonia wręczania laureatom Nagrody Nobla medali i dyplomów. Wśród wyróżnionych była Polka - Olga Tokarczuk, której przyznano literackiego Nobla za 2018 rok.

Podczas ceremonii Nagrody Nobla otrzymało czternastu noblistów w dziedzinach: nauk ekonomicznych (Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer), fizyki (James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz), chemii (John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino), fizjologii lub medycyny (William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza) oraz literatury. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla premier Etiopii Abiy Ahmed Ali odebrał wyróżnienie we wtorek w Oslo.

Olga Tokarczuk - laureatka literackiego Nobla za rok 2018 - wyszła na scenę jako dziesiąty laureat.

Laudacja na cześć Olgi Tokarczuk

Polska literatura błyszczy w Europie - ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru. Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce - Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci - mówił Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk.

Olga Tokarczuk odebrała medal i dyplom noblowski w sukni od Gosi Baczyńskiej. Była uśmiechnięta, choć zauważalnie spięta. Miała prawo być onieśmielona po laudacji, którą usłyszała na swój temat.

Potem przyszedł czas na bal w sztokholmskim ratuszu. 

ZOBACZ KONIECZNIE: Mdła kaczka, tatuaż księżniczki i Tokarczuk na parkiecie. Kulisy noblowskiego bankietu