Zmarł Andrzej Heidrich - artysta, który zaprojektował polskie banknoty od lat 70. do czasów współczesnych. Tę smutną informację potwierdziła jego rodzina. Miał 90 lat.

Talent Andrzeja Heidricha widzimy za każdym razem, gdy patrzymy na nasze godło narodowe - Orła Białego w koronie. To Heidrich w 1990 roku zaprojektował jego obowiązującą wersję.

On też zaprojektował orły na czapkach mundurów polskich żołnierzy, odznaki policyjne i okładki naszych paszportów.

Podczas 40-letniej pracy w Wydawnictwie "Czytelnik" projektował też okładki książek. W latach 1974-1989 był naczelnym grafikiem wydawnictwa. Ilustrował książki takich autorów jak Ryszard Kapuściński, Jarosław Iwaszkiewicz i Leszek Kołakowski, Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Tadeusz Konwicki.

Najbardziej jednak znanymi pracami Heidricha są wszystkie banknoty w naszych portfelach od lat 70. do czasów współczesnych.

Który jego banknot najbardziej mu się podobał? Jak sam mówił: Jestem bardzo zadowolony z banknotu 500-złotowego z 1974 roku z Tadeuszem Kościuszką. To było dla mnie wielkie przeżycie, kiedy pierwszy mój banknot wszedł do obiegu. Zawsze bałem się jak zostanie przyjęty przez społeczeństwo, czy będą jakieś uwagi. Wydaje mi się że został dobrze przyjęty przez społeczeństwo - mówił sam Heidrich. TUTAJ ZNAJDZIECIE CAŁĄ ROZMOWĘ Z ARTYSTĄ Z 2016 ROKU>>>

Przypomnijmy pierwsze projekty jego banknotów zebrane przez Narodowy Bank Polski.

Opracowanie: