Naczelny Sąd Administracyjny uznał skargę Pawła Wojtunika i zakwestionował decyzję o cofnięciu mu tzw. poświadczeń bezpieczeństwa, czyli dostępu do informacji z klauzulą "poufne". To zwycięstwo sprawiedliwości – mówi Onetowi były szef CBA.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony przez Wojtunika wyrok WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu można przeczytać: "Nawet powstanie uzasadnionych wątpliwości w zakresie informacji niejawnych nie jest wystarczające do cofnięcia poświadczenia bezpieczeństwa".

Ten wyrok pokazuje, że są jeszcze niezawisłe sądy, które potrafią rozprawić się z układami osób, kierujących się w swoich działaniach chęcią dokonania osobistej zemsty - mówi Paweł Wojtunik

Po decyzji ABW o cofnięciu dostępu do informacji z klauzulą "poufne", podtrzymaną później przez ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, a następnie przez premier Beatę Szydło, były szef CBA zrezygnował z tego stanowiska.

Dodam, że decyzja NSA dotyczy wszystkich czterech certyfikatów bezpieczeństwa, od poufnego po unijne i NATO-wskie. Pytanie, czy kiedy zostaną mi przywrócone, będę mógł wrócić na stanowisko szefa CBA? Bo przecież z powodu ich odebrania z niego zrezygnowałem. Tak szczerze, to nie liczę na to, ale mam nadzieję, że przynajmniej usłyszę jakieś przeprosiny - podsumował w rozmowie z Onetem.