Będzie wniosek o dofinansowanie budowy autostrady A1 kwotą co najmniej 150 milionów złotych - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Jak wcześniej ujawniliśmy, po wyrzuceniu z placu budowy obwodnicy Częstochowy włoskich firm, najtańsza oferta w przetargu na dokończenie prac to 434 miliony złotych, natomiast budżet Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad to jednak zaledwie 290 milionów.

Według informacji naszego dziennikarza pieniądze na dofinansowanie ma wyłożyć ministerstwo infrastruktury. Dyrekcja poprosi o pieniądze na dokończenie bardzo ważnej, ale ciągle jeszcze rozkopanej drogi. Koszty przerosły bowiem oczekiwania drogowców. Warto przypomnieć, że GDDKiA zerwała kontrakt z włoską firmą Salini właśnie dlatego, że zażądała ona więcej pieniędzy.

Przedstawiciele ministerstwa nie chcą potwierdzić, czy znajdą się dodatkowe pieniądze, ale można domyślać się, że tak. Szef resortu Andrzej Adamczyk mówił, że chce, by trasa była przejezdna do końca roku.

Problem w tym, że specjaliści z branży mocno w to wątpią - czasu zostało niewiele, pracy jest jeszcze bardzo dużo, a roboty stoją w miejscu od kilku tygodni.

Opracowanie: