Warszawskimi ulicami przeszła Parada Równości. Na trasie marszu Szymon Niemiec, który jest byłym biskupem Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego w Polsce odprawił nabożeństwo ekumeniczne. Niektórzy uznali to za parodię katolickiej mszy.

Całe wydarzenie zarejestrował reporter Polsat News Klaudiusz Slezak. Na krótkim filmie, który umieścił na Twitterze widać, jak Szymon Niemiec odprawia nabożeństwo wypowiadając słowa: "Tylko tyś jest Panem, tylko tyś najwyższy, Jezu Chryste z Duchem Świętym". To fragment rzymskokatolickiego hymnu używanego podczas liturgii.

Głos w tej sprawie zabrał już na swojej stronie internetowej polski episkopat.

W ocenie rzecznika Episkopatu Polski, ks. Pawła Rytla-Andrianika "wydarzenia te mają znamiona bluźnierstwa". Katechizm Kościoła Katolickiego jasno o tym mówi: "Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu (...) słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego".

"Tak więc istotą grzechu bluźnierstwa jest nienawiść skierowana przeciw Panu Bogu i temu co święte. Narzędziami w tej walce z Bogiem jest wyśmiewanie prawd wiary jak również naigrawanie się z symboli oraz praktyk religijnych i wykorzystywanie ich do prowokacji" - podkreślił w komunikacie ks. Rytel-Andrianik.

Zdaniem rzecznika Episkopatu Polski, "w społeczeństwie, w którym jest szacunek dla każdego, nie może być przyzwolenia na obrażanie Boga i ludzi wierzących". Dodał jednocześnie, że "jeśli tak ma wyglądać tolerancja, to przemówienia o tolerancji w takim kontekście nie mają wartości".

Zgodnie z szacunkami ratusza w Paradzie Równości wzięło udział 47 tys. osób, natomiast organizatorzy mówią o prawie 80 tys. uczestników.