Uznawany za zmarłego samozwańczy kalif Abu Bakr al-Bagdadi, dowodzący tzw. Państwem Islamskim pierwszy raz od pięciu lat pojawił się na filmie propagandowym. Na nagraniu komentuje m.in. zamachy na Sri Lance oraz wybory w Izraelu. GDDKiA zerwała umowy z koncernem Salini, który miał wybudować odcinki S3 oraz A1. Za zwłokę w realizacji tych dwóch inwestycji włoski wykonawca ma zapłacić ponad 160 mln kary. Pomimo zawieszenia strajku nauczycieli nie gasną spory na linii ZNP – rząd. Sławomir Broniarz zachęca nauczycieli do podjęcia „strajku włoskiego”. Przygotowaliśmy dla Was także sondaż, z którego dowiecie się, kto wyszedł zwycięsko ze strajku nauczycieli.

Państwo Islamskie opublikowało film z liderem al-Bagdadim. Pierwszy od 5 lat

Lider dżihadystycznego Państwa Islamskiego i samozwańczy kalif Abu Bakr al-Bagdadi pojawił się na propagandowym filmie, po raz pierwszy od pięciu lat.

Film został opublikowany przez ich medialny kanał Al-Furqan. Abu Bakr al-Bagdadi mówi o bitwie o syryjskie Baghuz, odbitej z rąk Państwa Islamskiego w marcu. Samozwańczy kalif rozmawia na nagraniu z trzema mężczyznami, których twarze są zamazane.

Włosi wyrzuceni z budowy dróg w Polsce. Umowy z koncernem Salini zerwane

Umowy z firmą budującą ważne odcinki polskich dróg zerwane. Chodzi o odcinki S3 pod Polkowicami i A1 obok Częstochowy, budowane przez włoski koncern Salini, który w połowie lutego wstrzymał prace i zażądał setek milionów złotych dopłat.

GDDKiA nie zgodziła się na dopłaty i wyrzuciła Salini z placów budowy, a do tego nałożyła na koncern bardzo wysokie kary. Jak się udało nieoficjalnie ustalić dziennikarzowi RMF FM Pawłowi Balinowskiego, tylko w przypadku A1 chodzi nawet o 80 milionów zł. Jak informuje GDDKiA, za przekroczenie czasu budowy odcinka S3 w okolicach Polkowic firmie Salini naliczono prawie 84,5 mln zł kary. 

Sondaż RMF FM i "DGP": Kto wyszedł zwycięsko ze strajku nauczycieli?

Nikt nie wyszedł zwycięsko ze strajku nauczycieli - takiego zdania jest ponad połowa biorących udział w sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl i RMF FM. Niemal co trzeci badany uważa, że największy wygrany trwającego prawie trzy tygodnie protestu to rząd.

Kto pana/pani zdaniem wyszedł zwycięsko ze strajku nauczycieli?

Nauczyciele / związki zawodowe11,6%
Rząd32,1%
Opozycja1,4%
Żadne z powyższych50,1%
Nie wiem/ Trudno powiedzieć 4,8%
Zobacz pełną tabelę

Dokładnie 50,1 proc. respondentów twierdzi, że nikt nie wyszedł zwycięsko ze strajku nauczycieli. 32,1 proc. ankietowanych jest zdania, że wygranym jest rząd, 11,6 proc. - że nauczyciele, 1,4 proc. - że opozycja. 4,8 proc. ankietowanych nie ma zdania w sprawie. 

Sondaż RMF FM i "DGP": Kto wyszedł zwycięsko ze strajku nauczycieli?

Nikt nie wyszedł zwycięsko ze strajku nauczycieli - takiego zdania jest ponad połowa biorących udział w sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl i RMF FM. Niemal co trzeci badany uważa, że największy wygrany trwającego prawie trzy tygodnie protestu to rząd. czytaj więcej

ZNP zaleca nauczycielom "strajk włoski". Co to oznacza dla uczniów?

Związek Nauczycielstwa Polskiego własnie zalecił pedagogom, żeby pracowali tylko "tyle ile, zobowiązują do tego przepisy i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu pracy i co zapewnia pracodawca".

ZNP zaleca nauczycielom "strajk włoski". Co to oznacza dla uczniów?

Związek Nauczycielstwa Polskiego własnie zalecił pedagogom, żeby pracowali tylko "tyle ile, zobowiązują do tego przepisy i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu pracy i co zapewnia pracodawca". czytaj więcej

Ciała czterech górników wydobyto na powierzchnię w Stonawie

Ratownicy przetransportowali na powierzchnię ciała czterech kolejnych ofiar katastrofy w czeskiej kopalni CSM Stonawa, gdzie w grudniu ubiegłego roku wybuch metanu zabił 13 górników. Wydostanie z wyrobiska czterech ostatnich ciał zaplanowano na pierwszą połowę maja.

Ciała czterech górników wydobyto na powierzchnię w Stonawie

Ratownicy przetransportowali na powierzchnię ciała czterech kolejnych ofiar katastrofy w czeskiej kopalni CSM Stonawa, gdzie w grudniu ubiegłego roku wybuch metanu zabił 13 górników. Wydostanie z wyrobiska czterech ostatnich ciał zaplanowano na pierwszą połowę maja. czytaj więcej

Zanieczyszczona ropa z Rosji nie spowodowała szkód w Polsce

Zanieczyszczona ropa z Rosji nie spowodowała szkód w polskich rurociągach ani rafineriach - dowiedział się reporter RMF FM. Zgodnie z doniesieniami rosyjskiego koncernu Rosnieft - do zanieczyszczenia surowca doszło poprzez prywatny Samaratransnieft - terminal - firmę, która przyjmuje ropę od kilku małych producentów i analizuje jej jakość.

Zanieczyszczona ropa z Rosji nie spowodowała szkód w Polsce

Zanieczyszczona ropa z Rosji nie spowodowała szkód w polskich rurociągach ani rafineriach – dowiedział się reporter RMF FM. Zgodnie z doniesieniami rosyjskiego koncernu Rosnieft - do zanieczyszczenia surowca doszło poprzez prywatny Samaratransnieft - terminal - firmę, która przyjmuje ropę od... czytaj więcej

Jedzenie bananów przyniosło skutek? Kontrowersyjne dzieła wróciły na wystawę

W Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawę wróciły dwa dzieła, które w ostatnich dniach zostały z niej usunięte. O sprawie zrobiło się głośno po wypowiedzi dyrektora placówki prof. Jerzego Miziołka, który uzasadniał usunięcie dzieł "rozpraszaniem młodzieży". W reakcji artyści zaczęli publikować zdjęcia z jedzenia bananów.

Jedzenie bananów przyniosło skutek? Kontrowersyjne dzieła wróciły na wystawę

W Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawę wróciły dwa dzieła, które w ostatnich dniach zostały z niej usunięte. O sprawie zrobiło się głośno po wypowiedzi dyrektora placówki prof. Jerzego Miziołka, który uzasadniał usunięcie dzieł „rozpraszaniem młodzieży”. W reakcji artyści zaczęli publikować... czytaj więcej