Z 20 na 21 marca słońce przechodzi tak zwany punkt Barana i przez następne pół roku mocniej oświetla półkulę północną. W tej części świata to początek astronomicznej wiosny.

Na półkuli północnej równonoc wiosenna następuje na przełomie 20 i 21 marca, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. To początek astronomicznej wiosny.

Jest to moment, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do powierzchni Ziemi przy biegunach, i od tej chwili przez pół roku biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy. Słońce bardziej oświetla północną półkulę Ziemi.

Według naszego czasu, równonoc wiosenna w tym roku przypada na 20 marca, o godzinie 22:58.

W starym rzymskim kalendarzu, równonoc była początkiem nowego roku. Dopiero 150 lat przed naszą era przesunięto go na 1 stycznia.

Równonoc wiosenna 20 marca jest motywem przewodnim wyszukiwarki Google.

Czym jest Google Doodle?

Google Doodle to specjalna grafika, która pojawia się przy logo Google, po otwarciu wyszukiwarki. W zależności od dnia, motywem przewodnim może być ważna osoba, wydarzenie bądź święto.

Google Doodle ma zarówno zasięg międzynarodowy, jak i lokalny. Często zdarza się, że grafiki są spersonalizowane dla danego kraju, np. z okazji święta niepodległości lub innego, ważnego wydarzenia.

Niektóre grafiki Google Doodle są interaktywne i przybierają formę np. mini-gry.