Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznane! "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego niestety nie zgarnęła Oscara w żadnej z trzech kategorii, w której była nominowana. Statuetki za najlepsze zdjęcia, reżyserię i dla filmu nieanglojęzycznego otrzymała "Roma" Alfonso Cuarona. W kategorii najlepszy film wygrał "Green Book". Działo się nie tylko w świecie kultury. Poniedziałek przyniósł zapowiedzi wielkich protestów: niepełnosprawnych, a także nauczycieli. Strajki mają odbyć się wiosną w reakcji na sobotnią konwencję PiS i obietnice Jarosława Kaczyńskiego. W całym kraju trwają tymczasem kontrole polskiego bydła. To efekt unijnego audytu w ubojniach po ujawnieniu nielegalnego uboju. O czym jeszcze informowaliśmy? Oto nasze podsumowanie dnia!

W maju wielki protest niepełnosprawnych w Warszawie

W maju w Warszawie ma się odbyć wielki protest niepełnosprawnych. To reakcja na sobotnią konwencję Prawa i Sprawiedliwości, na której prezes partii zapowiedział przeznaczenie miliardów złotych między innymi na 500 Plus już na pierwsze dziecko oraz na wsparcie emerytów.

Nie jesteśmy dla nich nawet trzecim sortem - mówi RMF FM Iwona Hartwich, liderka ubiegło-rocznego protestu niepełnosprawnych i ich rodziców w Sejmie.

WIĘCEJ O PROTEŚCIE PRZECZYTASZ TUTAJ

Strajk nauczycieli podczas kwietniowych egzaminów?

Największy związek zawodowy nauczycieli - ZNP - po złożonych w sobotę przez PiS obietnicach m.in. pomocy dla emerytów i rencistów, oraz dodatkowych pieniędzy na program 500 Plus, zapowiada zaostrzenie zaplanowanego wiosną protestu. Tylko zdecydowany strajk w czasie egzaminów może spowodować, że rząd zacznie z nami rozmawiać i traktować poważnie edukację - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Sławomir Broniarz szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.

"Zimna wojna" bez Oscara. "Green Book" najlepszym filmem

Najlepszym filmem według Amerykańskiej Akademii Filmowej okazał się w tym roku "Green Book" w reżyserii Petera Farrelly'ego. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nominowana w trzech kategoriach - za reżyserię, zdjęcia oraz najlepszy film nieanglojęzyczny - nie zdobyła ani jednej statuetki.

Podczas tegorocznej gali oscarowej nie wyłoniono zdecydowanych zwycięzców. Najwięcej nagród zdobył biograficzny film o Freddiem Mercurym "Bohemian Rhapsody" w reżyserii Bryana Singera. Obraz nominowany w pięciu kategoriach zdobył cztery Oscary - za najlepszy dźwięk, najlepszy montaż, najlepszy montaż dźwięku oraz najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Ramiego Malka.

Jednym z najszerzej komentowanych momentów gali był występ Lady Gagi i Bradleya Coopera.

"Wspaniałe wrażenia, duże show" - tak w rozmowie z dziennikarzami aktorka Joanna Kulig podsumowała 91. galę Oscarów. "Wielkie przeżycie. Bardzo się cieszę, że mogłam na nią dotrzeć" - podkreśliła gwiazda "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego.

Z kolei reżyser "Zimnej wojny", Paweł Pawlikowski, że nie jest zaskoczony faktem, że jego film nie otrzymał statuetki. "Dla nas Cannes jest bardzo ważne, nagrody europejskie są bardzo ważne, a tutaj jest inny świat. Różne inne zasady tu działają, ale i tak ludzie strasznie ten nasz film pokochali" - powiedział dziennikarzom Paweł Pawlikowski

Emilian Kamiński o reżyserze "Zimnej wojny": Człowiek o wielkim skupieniu

Poznałem osobiście pana Pawła Pawlikowskiego. To światły człowiek. Kosmopolita. Człowiek o wielkim skupieniu. Wiedziałem, że mam o czynienia z wybitną osobowością - powiedział o reżyserze "Zimnej wojny" Pawle Pawlikowskim, poranny gość RMF FM Emilian Kamiński aktor filmowy i teatralny. Jak dodał, trzy oskarowe nominacje dla filmu to sukces. Statuetka? Różnie z tym bywa - podkreślił.

Lisiński o spotkaniu z papieżem: Zobaczyłem w jego oczach współczucie i zrozumienie

"Powiedziałem papieżowi, że jestem dzieckiem, ofiarą molestowania z Polski. (...) Twarz papieża się zmieniła. Ja tego widoku nie zapomnę do końca życia, jak zaczęły mu drżeć policzki, oczy mu się zaszkliły, patrzyliśmy na siebie. Zobaczyłem w jego oczach współczucie i zrozumienie" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Marek Lisiński z fundacji "Nie lękajcie się".

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o jawności zarobków w NBP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ujawnieniu i ograniczeniu zarobków w Narodowym Banku Polskim - mówi RMF FM rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Ustawa jest efektem burzy medialnej po tym jak media podały wysokość zarobków najbliższych współpracowniczek prezesa NBP Adam Glapińskiego.

Europosłów wybierzemy 26 maja. Jest podpis prezydenta, oficjalnie rusza kampania!

To już oficjalne: wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie postanowienie w tej sprawie, a wraz z zarządzeniem wyborów oficjalnie rozpoczyna się kampania wyborcza.

Tegoroczne wybory do europarlamentu odbędą się w państwach Unii Europejskiej w dniach 23-26 maja. Polacy wybiorą w nich 52 swoich przedstawicieli. W poprzednich, w 2014 roku, wybrali ich 51.

Państwowa Komisja Wyborcza zwraca jednak uwagę na konieczność pilnej nowelizacji Kodeksu wyborczego: liczba przysługujących naszemu krajowi mandatów może się bowiem zmniejszyć, jeśli do czasu majowych wyborów nie dojdzie do brexitu.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>

Wulgarne malunki na kapliczkach. Policja szuka sprawców dewastacji kalwarii w Katowicach

Policja bada sprawę dewastacji kaplic różańcowych na terenie Kalwarii Panewnickiej, położonej w pobliżu katowickiego klasztoru franciszkanów. Cztery kaplice zostały zniszczone najprawdopodobniej w piątkowy wieczór: sprawca bądź sprawcy namalowali na nich antyreligijne i wulgarne symbole i hasła. Policja szuka wandali, ale też prosi o kontakt ewentualnych świadków dewastacji. Sprawa prowadzona jest pod kątem obrazy uczuć religijnych i zniszczenia mienia.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>

Ministrowie i posłowie PiS zaskoczeni nowymi propozycjami PiS-u

Sobotnie propozycje, które padły na konwencji Prawa i Sprawiedliwości zdziwiły ministerstwa, które mają je przygotować. Chodzi o resort pracy, finansów i gospodarki. Niewiele więcej wiedzą też posłowie partii rządzącej.

Znikające polskie bydło. Trwa kontrola w całym kraju

Trwa poszukiwanie tysięcy sztuk bydła w Polsce. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM, w całym kraju trwają kontrole, które mają uporządkować historię zwierząt w dokumentach i systemach rejestracji. To efekt unijnego audytu w ubojniach po ujawnieniu nielegalnego uboju.