Do 5 marca trwa w tym roku karnawał. Ten czas zabawy ściśle związany jest z balami maskowymi czy imprezami, gdzie należy przebrać się zgodnie z tematem spotkania. Łodzianie mają ułatwione zadanie, bo wystarczy wybrać się do Łódzkiego Centrum Filmowego, które dysponuje 150 tys. kostiumów.

W tym roku najchętniej wypożyczane są rzeczy z lat '40 i '50 - mówi prezes Łódzkiego Centrum Filmowego - Anna Moska. 

Popularny jest styl gangsterski, amerykański. Dużo mamy o to pytań. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się stroje z lat 70’. Zaczyna wracać moda na spodnie-dzwony, wąskie koszule z długimi kołnierzykami czy długie spódnice a’la kobiety-kwiaty. Natomiast zawsze chętnie przebieramy się w bogato zdobione kostiumy z różnych epok. Wśród panów mają bardzo duże powodzenie stroje staropolskie, ponieważ są bardzo efektowne - zauważa Dorota Wróblewska z Łódzkiego Centrum Filmowego. 

Mężczyźni bardzo dobrze czują się w tych ubiorach. Z kolei panie najczęściej wybierają stylowe suknie. Lata 20’ cieszą się zainteresowaniem, ale też długie suknie, stylizowane na XIX wiek. One są bardziej strojne, co podoba się kobietom, bo mogą poczuć się jak "księżniczki".

Za wypożyczenie filmowych kostiumów trzeba zapłacić od 50 do 200 złotych. Zależy to od ilości elementów, które stworzą przebranie. Konieczne jest także zostawienie kaucji, która zwracana jest po oddaniu stroju.

Opracowanie: