Tradycyjnie na najstarszych polskich cmentarzach prowadzone są zbiórki pieniędzy na odnowę najstarszych grobów. Chodzi o miejsca zaniedbane i wymagające remontu, w których spoczywają często ludzie zasłużeni dla kultury, historii i poszczególnych regionów. Kwestują wolontariusze. Wśród nich osoby znane m.in. aktorzy i politycy.

Tegoroczna 44. Kwesta na warszawskich Powązkach odbędzie się 1, 3 i 4 listopada od rana do późnych godzin wieczornych. Weźmie w niej udział ok. 250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego. Datki na rzecz Starych Powązek będą zbierać m.in. Maja Komorowska, Kazimierz Kaczor, Joanna Szczepkowska, Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz. Towarzyszyć im będą m.in. członkowie zespołu Mazowsze oraz Bractwa Kurkowego. 

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości powstał także plan przygotowany przez studentów Wyższej Szkoły Promocji. Zostały na nim oznaczone groby ponad 30 zasłużonych działaczy niepodległościowych spoczywających na Powązkach takich jak prezydent Stanisław Wojciechowski i premier Władysław Grabski.

Kwesta na Rakowicach w Krakowie

Na Cmentarzu Rakowickim tradycyjnie prowadzona jest kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków. W najbliższym czasie planowane jest wyremontowanie 10 grobowców. Kwestę zorganizował po raz 37. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem opiekującym się Starym Cmentarzem Podgórskim. W jej ramach wolontariusze zbierają pieniądze także na podgórskiej nekropolii.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki. 

Kwesta jest dwudniowa. Pieniądze zbierają znane osobistości Krakowa ze świata kultury i nauki. Co roku wśród nich jest Anna Dymna i Jerzy Fedorowicz, a także rektorzy i profesorowie krakowskich szkół wyższych.

Na Cmentarzu Rakowickim kwestują też przedstawiciele m.in. Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum - Hospicjum im. Św. Łazarza, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" oraz Fundacji Dziedzictwo Kresowe.

W Lublinie także trwa zbiórka

Po raz 32. w Lublinie zbierane są datki na odnowę zabytkowego, wielowyznaniowego cmentarza przy ul. Lipowej, jednego z najstarszych w Polsce. Wiele najstarszych grobów jest tu opuszczonych, zaniedbanych, wymagają remontu.

Dzięki dotychczasowym kwestom udało się odrestaurować 291 nagrobków. Z tej zbiórki planujemy odnowić kolejne pięć grobów - powiedział organizator kwest, Stanisław Santarek ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina.

Przed południem kwestowało ponad 20 osób, do niedzieli swój udział w zbieraniu pieniędzy zapowiedziało ponad 250 osób. Są wśród nich samorządowcy, dziennikarze, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele środowisk artystycznych, młodzież szkolna. Kwestował także nasz dziennikarz Krzysztof Kot.

 


W Wielkopolsce kwestują też kibice

Na ponad 130 cmentarzach w Wielkopolsce i ościennych województwach trwa kwesta zorganizowana przez kibiców Lecha Poznań. Zgromadzone środki od lat trafiają na renowację grobów uczestników powstania wielkopolskiego.

W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu zwycięskiego zrywu. Organizatorzy zbiórki liczą, że w najbliższych miesiącach uda się zakończyć restaurację wszystkich znanych grobów powstańców. Zbiórka prowadzona jest po raz dziesiąty, dotąd udało się zebrać ok. 950 tys. zł. 

W Poznaniu prowadzona jest też kwesta na ratowanie nagrobków Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. Na najstarszej miejskiej nekropolii znajdują się groby m.in. premiera Stanisława Mikołajczyka i b. prezydentów miasta.

Jest tu bardzo dużo pomników, które powinny być natychmiast odnowione i zakonserwowane. Potrzeb jest niezliczona ilość. W trakcie rokrocznych kwest zbieramy po kilka tysięcy złotych, tymczasem restauracja samego ogrodzenia to koszt 10-15 tys. zł - powiedział prezes Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu Stefan Żurek.

Po raz 24. pieniądze zbierają też w Łodzi

Na Starym Cmentarzu w Łodzi kwesta odbywa się po raz 24. Ta nekropolia istnieje od połowy XIX w. W ubiegłym roku ze zbiórki pozyskano ponad 77 tys. zł, co pozwoliło na odrestaurowanie dziesięciu nagrobków.

W tym roku, w związku ze stuleciem odrodzenia państwa polskiego, akcentujemy wydarzenia wpisujące się w historię walk o odzyskanie niepodległości. Dlatego do realizacji konserwatorskiej wybraliśmy nagrobek ks. Franciszka Pruskiego, kapłana, który w czasie I wojny światowej uratował niemieckiego lotnika - podkreślił prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Cezary Pawlak.

W tym roku kwesta będzie trwała kilka dni.  We Wszystkich Świętych kwestują przedstawiciele władz Łodzi, świata artystycznego oraz dziennikarze, a przez kolejne dwa dni - reprezentanci stowarzyszeń i organizacji.

Na Śląsku zbierają nie tylko na cmentarze

Samorządowcy, artyści, społecznicy i dziesiątki wolontariuszy uczestniczą w czwartkowych kwestach na cmentarzach w kilkunastu miastach woj. śląskiego. Najstarsze zbiórki mają blisko 30-letnią tradycję. Zebrane pieniądze wspierają hospicja, renowację cmentarzy oraz osoby ubogie i wymagające pomocy.

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - ta myśl kardynała Stefana Wyszyńskiego przyświeca kweście, organizowanej w dniu Wszystkich Świętych od 22 lat w Częstochowie. Artyści, dziennikarze, przedstawiciele instytucji kultury, samorządowcy i młodzież kwestują na ratowanie zabytkowych nagrobków cmentarzy Kule i św. Rocha.

Jedna z najstarszych w regionie zbiórek - w Bytomiu - ma już ponad 25-letnią tradycję. Organizuje ją środowisko mieszkających w tym mieście Kresowian, którzy przez wiele lat zbierali pieniądze na odnowę Cmentarza Obrońców Lwowa, a od 22 lat kwestują pod hasłem "O zmarłych pamiętać - żyjących wspierać" - m.in. na wakacje ubogich dzieci ze Śląska i dawnych Kresów Wschodnich II RP.

(mch)