Do ponad tysiąca wzrosła liczba interwencji straży pożarnej w związku z silnym wiatrem i opadami deszczu – powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Łączna liczba interwencji strażaków wzrosła do 1002, z czego 472 to wyjazdy w godzinach od 12 w nocy do 11 rano w środę. Większość z nich (446) dotyczyło połamanych drzew i silnego wiatru, 26 wyjazdów wiązało się z wypompowywaniem wody po obfitych opadach deszczu. Najwięcej interwencji w tym czasie odnotowano w województwach: zachodniopomorskim - 98, dolnośląskim - 53, śląskim - 43 i w wielkopolskim - 32

Kolejne ostrzeżenia

W związku z silnym wiatrem IMGW wydał w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia dla 12 województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, dla części wielkopolskiego, dla pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznacza możliwość wstąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrażać zdrowiu i życiu.

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w całym kraju 22,231 tys. gospodarstw domowych nie ma prądu, bo wichura zerwała lub uszkodziła linie energetyczne.

(j.ug)