Na ten dzień z niecierpliwością czekali nie tylko strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w małopolskiej Bogdanówce, ale przede wszystkim dzieci i młodzież z całej okolicy. W niewielkiej miejscowości niedaleko Tokarni w Małopolsce oddaliśmy dziś w ramach naszej akcji charytatywnej trzy pięknie wyremontowane i w pełni wyposażone sale szkoleniowo-edukacyjne. To finał Lepszego Jutra z RMF FM!

Na ten dzień z niecierpliwością czekali nie tylko strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w małopolskiej Bogdanówce, ale przede wszystkim dzieci i młodzież z całej okolicy. W niewielkiej miejscowości niedaleko Tokarni w Małopolsce oddaliśmy dziś w ramach naszej akcji charytatywnej trzy pięknie wyremontowane i w pełni wyposażone sale szkoleniowo-edukacyjne. To finał Lepszego Jutra z RMF FM!
Wielki finał akcji Lepsze Jutro z RMF FM /Monika Kamińska /RMF FM

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogdanówce stoi przy głównej drodze, w centrum wioski, niedaleko szkoły podstawowej. To jednopiętrowy budynek z poddaszem.

W Bogdanówce, niezwykle urokliwej miejscowości w Małopolsce, położonej w dolinie potoku, z przepięknym widokiem na Beskid Makowski, mieszka niewiele ponad 620 osób, a w każdej niemal rodzinie jest chociaż jeden strażak.

Remiza wydaje się więc naturalnym miejscem spotkań dla tamtejszych mieszkańców. Problem w tym, że do tej pory nie było tam takich  pomieszczeń.

Długo czekali, więc radość ogromna

Uroczysty finał akcji zaplanowano na godz. 12:00. Pojawili się nie tylko strażacy ochotnicy, młodzicy, ale niemal wszyscy uczniowie pobliskiej szkoły.

Dokładnie w południe pan Piotr Żyła, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogdanówce, uroczyście przeciął wstęgę i zaprosił przybyłych gości do oglądania wyremontowanych sal szkoleniowo-edukacyjnych. Zachwytom dzieci nie było końca!

Wow. Tutaj to ja mogę odrabiać zadania - mówił z uśmiechem 12-latek. Ja rezerwuję to miejsce - wtórował mu o rok starszy kolega. Ale pięknie i kolorowo. Patrz, są nowe gry, kredki, kolorowanki - entuzjastycznie zawołała jedna z dziewczynek.   

Potem był wspólny piknik: tort, ciasta, wata cukrowa, popcorn, żółte balony! Nie zabrakło domowej roboty wędlin, sałatek i wiejskiego chleba.


Młodzi strażacy przygotowali dla dzieciaków pokazy strażackie - polewanie wodą, przejażdżki wozem, oglądanie sprzętu gaśniczego, uruchamianie syren. Uśmiech nie schodził młodzieży z twarzy.


Nowe sale - miejsce spotkań i szkoleń

Zmiany są imponujące. Już nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć, jak wygląda poddasze! - mówiły nam o poranku rozemocjonowani uczniowie pobliskiej szkoły. Gdy dorosnę też zostanę strażakiem - podkreślali młodzi ludzie.

Na poddaszu powstała przestronna sala szkoleniowa, z wygodnymi krzesłami i stolikami. Wybraliśmy je wspólnie z naszym partnerem akcji NOWA SZKOŁĄ. Meble są nowoczesne, kolorowe, przystosowane do nauki dla dzieci w każdym wieku. 

Na ścianach zawisły plakaty edukacyjne, m.in. pokazujące, jak udzielać pierwszej pomocy czy opisujące zasady bezpieczeństwa. Na szafkach stanął szkielet człowieka, model kręgosłupa oraz tułów męski z wyjmowanymi organami wewnętrznymi i fantom reanimacyjny do nauki sztucznego oddychania. Strażacy otrzymali od nas także rzutnik, który z pewnością przyda się podczas prowadzonych w przyszłości szkoleń.


W pomieszczeniu obok powstał pokój do zabawy lub wypoczynku  z dwoma wygodnymi sofami, stolikami i krzesełkami. Na ścianach zawisły mapy i telewizor. Tutaj dzieci i młodzież będą mogły razem spędzać czas, oglądać wspólnie bajki, filmy, ale i programy edukacyjne.

W trzecim z wyremontowanych pomieszczeń znajdzie się sala korepetycyjna. Miejscowi nauczyciele zaproponowali, że poświęcą swój wolny czas dzieciakom, które potrzebują pomocy w lekcjach. W pokoju stanęły stoliki i szafki na materiały edukacyjne. Jest także miejsce, gdzie młodzi ludzie będą mogli w spokoju przeczytać lekturę czy przygotować się do zajęć.


W korytarzu znalazło się za to miejsce na stół bilardowy, z pewnością będą niego korzystać nie tylko młodziki szkolące się na strażaków jak i dzieciaki w przewie między korepetycjami. Zobaczcie, jak kolorowe są nowe sale szkoleniowo-edukacyjne w OSP w Bogdanówce:

Marzyli o remoncie, ale brakowało pieniędzy

Naczelnik OSP chciał wyremontować poddasze remizy w małopolskiej Bogdanówce, bo od dawna stało niewykorzystane. Niestety, na zaadaptowanie ostatniej kondygnacji budynku nie było pieniędzy.

Zaprzyjaźniony ze strażakami pan Piotr wysłał zgłoszenie za pomocą naszego formularza... i dzięki temu dziś uroczyście oddajemy do użytku wyremontowany, w pełni wyposażone trzy pomieszczenia wraz z użytkowym korytarzem.

Remont poddasza ruszył w lipcu. W prace zaangażowali się nie tylko strażacy, ale także miejscowa młodzież i wielu mieszkańców wioski. Od kilku tygodni spotykamy się wieczorami, pracujemy. Przychodzą młodzi - pomagają, sprzątają, wynoszą bele, deski. Wszyscy chcą poświecić swój czas, by powstało wspólne miejsce spotkań, by mógł tu przyjść każdy, kto będzie chciał - opowiadał nam Piotr Żyła, naszelnik OSP w Bogdanówce.


Chcesz komuś pomóc? Prześlij nam zgłoszenie!

Lepsze Jutro z RMF FM to nasza cykliczna akcja charytatywna.

W ubiegłym roku  placówki dostały od nas w pełni wyposażone, supernowoczesne pracownie przedmiotowe! Pomogliśmy także wybudować i wyposażyć warsztat stolarski dla pana Zbigniewa i jego syna - Kamila. Dwa lata temu w czterech miejscach w Polsce powstały place zabaw, strefy edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia.

A wszystko zaczęło się zaś trzy lata temu w Szydłowcu.

Nasza charytatywna akcja trwa: stale czekamy na zgłoszenia od Was ws. osób bądź instytucji, które Waszym zdaniem zasługują na pomoc!