​Wysunięta przez władze w Waszyngtonie oferta spotkania z przywódcami Iranu, w tym z ajatollahem Alim Chameneiem, jest dla strony irańskiej nie do przyjęcia - oświadczył wysoki rangą doradca najwyższego irańskiego przywódcy duchowo-politycznego.

Zapytany o propozycję takich spotkań, zgłoszoną przed prezydenta USA Donalda Trumpa i sekretarza stanu Mike'a Pompeo, Ali Akbar Welajati, cytowany przez irańską agencję IRNA, odpowiedział: Marzenie Trumpa i Pompeo nigdy się nie ziści.

Irańskie władze już kilkakrotnie przy różnych okazjach odmawiały podjęcia dialogu w obecnych okolicznościach, tj. po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego z 2015 roku i wznowieniu przez USA antyirańskich sankcji.

6 sierpnia prezydent Trump ponownie oświadczył, że jest "otwarty", jeśli chodzi o zawarcie nowego "szerszego" porozumienia z Iranem, a tydzień wcześniej deklarował, że gotów jest spotkać się ze swym irańskim odpowiednikiem Hasanem Rowhanim "bez stawiania wstępnych warunków".

Podobną ofertę w niedzielę na antenie telewizji Fox News złożył Pompeo.

Umowa atomowa, podpisana przez Iran oraz sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy), ma na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych. 

Pozostali sygnatariusze umowy obstają przy jej utrzymaniu, mimo opinii, że bez udziału USA porozumienie jest w rzeczywistości martwe. 

(ph)