Polscy siatkarze pokonali Kanadę 3:0 (29:27, 25:17, 25:19) w pierwszym meczu 16. edycji Memoriału Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie.

Zespoły Polski i Kanady znają się doskonale. W tym roku spotkały się ze sobą już po raz czwarty. Biało-czerwoni wygrali dwukrotnie (w tym raz w Lidze Narodów w Krakowie), a podopieczni Stephane’a Antigi raz. Tym razem górą byli Polacy, którzy tylko w pierwszym secie mieli trochę problemów.

Tuż przed rozpoczęciem krakowskiego turnieju w składzie reprezentacji Polski doszło do drobnej korekty. Rozgrywającemu Fabianowi Drzyzdze urodziła się córka i trener Vital Heynen dał mu wolne, a w jego miejsce wezwał Marcina Komendę z GKS Katowice. Drzyzga ma dołączyć do drużyny na niedzielne spotkanie z Rosją.

Przeciwko Kanadzie rozgrywającym był Grzegorz Łomacz, ponadto na pozycji libero zagrał Damian Wojtaszek, gdyż Paweł Zatorski miał ostatnio drobne problemy zdrowotne.

Pierwszy set był niezwykle zacięty i trwał 34 minuty. Polacy dopiero po drugiej przerwie technicznej zbudowali trzypunktową przewagę 17:14, ale szybko ją roztrwonili i Kanadyjczycy objęli prowadzenie 20:18. Przy stanie 21:22 dwoma bardzo dobrymi serwisami popisał się Bartosz Kurek i biało-czerwoni odzyskali prowadzenie. Końcówka tej partii była bardzo emocjonująca. Kanadyjczycy nie wykorzystali trzech piłek setowych. Wygraną polskiej drużynie zapewnił mocnym serwisem Aleksander Śliwka. Z odbiorem jego zagrywki nie poradził sobie Nicholas Hoag.

W drugim secie podopieczni Heynena wypracowali szybko kilkupunktową przewagę (6:3, 12:7, 16:11, 18:12) popisując się przede wszystkim bardzo dobrymi serwami, z przyjęciem których rywale mieli spore problemy. Partię, po 24 minutach gry, rozstrzygnął skutecznym atakiem ze środka Jakub Kochanowski.

Trzeci set początkowo toczył się przy minimalnej przewadze Kanady. Przy stanie 8:9 Polacy zdobyli cztery kolejne punkty i już do końca kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Spotkanie, po pierwszym meczbolu, zakończył autowym atakiem Eric Loeppky.

W sobotę, o godzinie 14. Polacy zagrają z Francją, a Kanadyjczycy o 17. z Rosją.

Drugi piątkowy mecz: Rosja – Francja 3:1

W drugim piątkowym meczu XVI Memoriału Jerzego Huberta Wagnera w siatkówce mężczyzn Rosja pokonała Francję 3:1 (25:16, 23:25, 25:20, 26:24).

Rosjanie w lipcu pokonali Francuzów 3:0 w Lille w finale Ligi Narodów. W Krakowie mieli trochę problemów, w czwartej partii musieli nawet bronić setbola, ale ostatecznie zapewnili sobie wygraną.

Pierwszy turniej pamięci legendarnego trenera rozegrany został w 2003 roku w Olsztynie. Później siatkarze rywalizowali m.in. w Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach i Zielonej Górze. Siedmiokrotnie zwyciężyli Polacy, po dwa razy Holendrzy i Rosjanie, a po jednym triumfie mają w dorobku zespoły Niemiec, Włoch, Brazylii i ostatnio Bułgarii. Przed rokiem impreza odbyła się także w Krakowie.

Dla wszystkich zespołów turniej jest generalnym sprawdzianem formy przed wrześniowymi mistrzostwami świata, które rozegrane zostaną w Bułgarii i we Włoszech.

Polska: Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski - Damian Wojtaszek (libero) oraz Artur Szalpuk, Mateusz Bieniek, Dawid Konarski.

Kanada: Ryan Joseph Sclater, Tyler Sanders, Nicholas Hoag, Graham Vigrass, Eric Loeppky, Lucas Van Berkel - Steven Marshall (libero) oraz Jay Blankenau, Sharone Vernon-Evans, Daniel Cornelius Jansen Vandoorn.