Od mniej więcej 9:45 do godziny 12 na niebie będzie można oglądać zaćmienie słońca. W Polsce będzie ono bardzo dobrze widoczne - zasłonięte ma być ponad 70 proc. tarczy. Warto je obserwować, ponieważ kolejne takie zdarzy się dopiero za 12 lat. Wtedy jednak nie będzie aż tak spektakularne.

REKLAMA

Zdj. od Marcina / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Andrzeja / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. ze Śląska / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. z Wągrowca / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Agnieszki / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Justyny z Krakowa / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Bartka ze Spytkowic / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Macieja z Ełku / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Bartłomieja z Krakowa / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Sylwestra z Malborka / Gorąca Linia RMF FM /

Zdj. od Anety z Kościana / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Mateusza z Krotoszyna
Zdj. od Adriana z Nowego Sącza / Gorąca Linia RMF FM /
/ / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Ani / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Mateusza z Nakła / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. Wojciecha / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. z Krakowa / Gorąca Linia RMF FM /
/ / Gorąca Linia RMF FM /
Zdj. od Kasi z Katowic / Gorąca Linia RMF FM /

Zdj. od Magdy
Zdj. od Damiana z woj. świętokrzyskiego
Zdj. od Grzegorza
Zdj. od Grzegorza
Zdj. od Agnieszki z Podkarpacia
Zdj. od Magdaleny
Zdj. od Kacpra
Zdj. od Bogumiła
Zdj. od Krzysztofa z Jaworzna
A my czekamy na Wasze zdjęcia zaćmienia Słońca. Wyślijcie je na adres fakty@rmf.fm lub MMS-em na numer 600 700 800. Opublikujemy je w specjalnej galerii na RMF 24!

Pas zaćmienia całkowitego przebiegnie przez północną część Oceanu Atlantyckiego i Morze Arktyczne, zaczynając w okolicach Grenlandii, przechodząc przez Wyspy Owcze, Spitzbergen i docierając do okolic bieguna północnego.

W Polsce Księżyc zakryje około 60 proc. tarczy słonecznej, a w północno-zachodniej części kraju nawet 76 proc. Zaćmienie w rozpocznie się o godz. 9.39 w południowo-zachodniej części kraju i będzie trwało do godz. 12.12 w północno-wschodniej jego części.

RELACJE ONLINE NA ŻYWO Z ZAĆMIENIA SŁOŃCA

Tym, którzy nie mogą oglądać zaćmienia na żywo, polecamy transmisje online:


Gdzie i o której?

W Warszawie zaćmienie rozpocznie się o godz. 9.47, faza maksymalna nastąpi o godz. 10.57 (zakryte 66,1 proc. tarczy słonecznej), a koniec o godz. 12.07. W Gdańsku początek zaćmienia nastąpi o godz. 9.37, maksimum o godz. 10.56 (72,6 proc.), zaś koniec o godz. 12.06. W Krakowie początek astronomicznego zjawiska będzie można obserwować od godz. 9.44, maksimum nastąpi o godz. 10.53 (62,8 proc.), a kolei koniec o godz. 12.04.


Eksperci przewidują, że zaćmienie może na kilka godzin obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie.

Jak obserwować?

Do obserwacji zaćmienia Słońca nie jest potrzebny teleskop, ani żaden profesjonalny sprzęt, bo zjawisko jest widoczne gołym okiem. Należy jednak zadbać o zabezpieczenie oczu i użycie specjalnych filtrów, które ochronią przed szkodliwym promieniowaniem pochodzącym ze Słońca. Nie wolno patrzeć na Słońce przez lornetkę lub teleskop nieprzystosowany do tego celu, gdyż grozi to poważnym uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku. W sklepach ze sprzętem astronomicznym oraz optycznym można kupić okulary do obserwacji zaćmienia, a także specjalne filtry - folie Baader Planetarium. Są też odpowiednio skonstruowane filtry szklane lub specjalne układy optyczne (tzw. klin Herschela).

(abs)